Politika

Čelično prijateljstvo ili čist interes? Žestoka polemika Obrkneževa i Palovićeve o kineskim investicijama

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

28/05/2026

-

11:17

veličina teksta

Aa Aa

Poseta delegacije Republike Srbije Narodnoj Republici Kini i potpisivanje niza bilateralnih sporazuma pokrenuli su talas oprečnih reakcija u domaćoj javnosti. O značaju postignutih dogovora, vrednosti investicija, ali i potencijalnim rizicima, u gostovanju na Euronews Srbija debatovali su Nebojša Obrknežev iz Centra za društvenu stabilnost i Jelena Pavlović, advokatica i narodna poslanica.

Nebojša Obrknežev ocenio je da je srpska diplomatija trenutno na vrhunskom nivou, ističući da je poseta predsednika Kini od izuzetnog značaja za sve građane. On je podsetio da su u kratkom vremenskom periodu Kinu posetili i svetski lideri poput Putina i Trampa, ali da je našem predsedniku ukazana posebna čast ordenom prijateljstva.

"Na ponos svakog građanina je kada vidi onoliki broj potpisanih sporazuma čija je vrednost oko dve milijarde i 950 miliona evra. Govorimo o 1.600 novih radnih mesta - to je konkretna politika na delu", istakao je Obrknežev, dodajući da su Kina i Srbija, uprkos geografskoj udaljenosti, bliske po ključnim parametrima saradnje. On je podelio i lične utiske iz Kine, naglašavajući fascinaciju tehnološkim napretkom i disciplinom naroda koji "radi da bi poboljšao svoju otadžbinu".

Euronews

 

Sa druge strane, Jelena Pavlović izrazila je duboku skepsu prema načinu na koji se sklapaju međudržavni poslovi. Prema njenim rečima, u međunarodnim ekonomskim odnosima ne postoje prijateljstva, već isključivo interesi. Ona smatra da Kina ima jasnu razvojnu politiku, dok Srbija svoju bazu zasniva na ad hok rešenjima i stranim investicijama koje, kako tvrdi, istorijski nisu razvile nijednu državu.

"Iskreno se bojim šta su oni potpisali. Svaki put kada naši predstavnici odu u inostranstvo, obuzme me strah jer smatram da tim ugovorima pristupaju previše površno, gledajući samo broj radnih mesta", navela je Pavlovićeva. Ona je dovela u pitanje i najavljenu proizvodnju robota, sugerišući da će se verovatno raditi o pukom sklapanju uvezenih elemenata, a ne o domaćoj tehnologiji.

"Srbija je pre 40 godina imala razvoj robotike u okviru Instituta 'Mihajlo Pupin', a danas nam se sklapanje tuđih delova predstavlja kao vest", dodala je ona.

Euronews

 

Debata se dodatno zaoštrila kada je reč o radnoj snazi i velikim industrijskim kompleksima poput RTB Bor i Linglonga. Dok Pavlovićeva tvrdi da kineske kompanije maksimalno koriste sopstvene kapacitete, uvozeći čak i hranu i opremu, Obrknežev je te navode nazvao manipulacijama.

"Govorimo o ozbiljnim projektima. RTB Bor je bio u dugovima od milijardu i 200 miliona pre dolaska partnera, a Železara je ostavljena od strane Amerikanaca preko noći. Linglong u Zrenjaninu je grad u gradu", rekao je Obrknežev, oštro replicirajući na tvrdnje da u tim fabrikama rade samo Kinezi.

"Moja rođena sestra radi u Linglongu, tako da su priče o tome da tamo nema naših radnika apsolutno netačne"

Pavlovićeva je zaključila da je dugoročni problem Srbije uništena domaća privreda i gubitak kontrole nad strateškim resursima poput cementara i bankarskog sektora. Obrknežev je, s druge strane, optužio opozicione predstavnike za bojkot institucija i nerazumevanje ekonomskog zamajca koji donose strateški dijalog i memorandum o razumevanju sa Komunističkom partijom Kine, koji datira još od 2006. godine.

Kompletan razgovor sa našim sagovornicima pogledajte u videu iznad teksta

Komentari (0)

Srbija