Politika

Vučić: Želim da Srbija ima bolje univerzitete, studenti da idu u korak sa Evropom i svetom

Komentari
Vučić: Želim da Srbija ima bolje univerzitete, studenti da idu u korak sa Evropom i svetom
Vučić: Želim da Srbija ima bolje univerzitete, studenti da idu u korak sa Evropom i svetom - Copyright TV Pink/Screenshot

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, povodom saopštenja Proširenog rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu, da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i istakao da gleda u budućnost kao i da želi da omladina Srbije dobije bolje univerzitete i da ide u korak sa svojim kolegama iz Evrope i sveta.

"Naš je posao da brinemo o svojoj deci i nastavićemo to da radimo u skladu sa zakonom, u skladu sa Ustavom", rekao je Vučić za TV Informer. On je istakao da se u tom saopštenju vidi da se oni plaše konkurencije i da su im bitne samo fotelje, a ne i dobrobit studenata.

"Niko za to saopštenje nije ni glasao, ali nije to mnogo važno. I da su glasali, izglasali bi. To mi samo govori da smo na pravom putu, to mi nedvosmisleno govori da smo pogodili u srce, jer očigledno je da oni koji su navikli da rade malo ili nimalo, žele po svaku cenu da čuvaju svoje privilegije i svoje fotelje, a da ne žele dobro ni našoj deci, našoj budućnosti, da ne žele dobro ni našim studentima", rekao je Vučić za TV Informer.

Ukazao je da je ta današnja sednica zakazana da bi se studentima uskratila prava, a da on želi da mladost Srbije bude obrazovana i da ide u korak sa svetom.

"To je pitanje hoćemo li da se izborimo za poštovanje principa konkurencije ili ne, hoćemo li da imamo obrazovanu mladost, hoćemo li moći da idemo u korak sa svetom i što se tiče najnovijih tehnologija, ili ćemo da ostanemo u 1996. i 1997. godini otprilike, kada su ti profesori u 70 odsto slučajeva šetali po beogradskim ulicama i još zamišljaju da su tu da bi oslobađali nekoga od nečega, a ne da pruže obrazovanje našoj deci. I posebno je zanimljivo što je veliki deo njih uspeo u tome da obezbedi inostrane fakultete za svoju decu, ali nikako ne bi želeo da to obezbedi za drugu decu", rekao je Vučić.

Dodao je da članovi tog rektorskog kolegijuma nisu na legitiman način izabrani, za razliku od njega.

"Posebno je zanimljivo da oni nama govore da, iako ja predstavljam deo izvršne vlasti i jedini sam legitimno izabran, za razliku od njih koji nikada nisu na legitiman način izabrani, možda legalan, ali ne legitiman i nikada nisu stekli legitimitet kroz podršku većeg ili značajnijeg broja ljudi, dakle, da nam određuju šta možemo da činimo i radimo u politici, ali da mi valjda, iako imamo sva Ustavom i zakonom zagarantovana prava, nemamo pravo da se mešamo u ono što je delokrug njihovog rada. Dakle, ovim su mi ukazali na to što bi trebalo da učinimo i verujem da će, ako ne ova Vlada, neka sledeća Vlada u svakom slučaju umeti da uradi to što je posao, imati dovoljno hrabrosti da se suoči sa svim ovim pritiscima", rekao je Vučić.

Istakao je da su to besprizorni pritisci koji dolaze sa političkog krila Beogradskog univerziteta.

"Mi to tako razumemo, to su radili godinu i po dana, nastavljaju isti posao da rade i naše je da se tome suprotstavimo", rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje da prokomentariše kritiku rektorskog kolegijuma usmerenu na najavljene reforme u visokom obrazovanju, Vučić je rekao da se on ne meša u rad Univerziteta u Beogradu i da on misli najbolje za srpsku omladinu.

"Zakone u ovoj zemlji donose narodni poslanici. Različiti ljudi imaju aktivnu legitimaciju za predlaganje zakona. Dakle, obično Vlada šalje predloge zakona, ali to mogu da rade narodni poslanici, pod određenim procedurama mogu i drugi ljudi. Dakle, zna se ko ima aktivnu legitimaciju za podnošenje nacrta zakona Vladi, odnosno u formi predloga zakona Narodnoj skupštini. Tako da oni, naravno da nisu u pravu i to nije nikakvo mešanje u rad Univerziteta u Beogradu, niti im ja govorim kako i na koji način bi Univerzitet u Beogradu trebalo, ne znam šta da čini i koga da izabere", rekao je Vučić.

Ukazao je da su srpski univerziteti, pre svega Univerzitet u Beograd, dramatično pali na svim svetskim listama koje mere kvalitet visokog obrazovanja.

"Plaćaćemo svi cenu vašeg lošeg i katastrofalnog izbora i to plaćamo već dramatičnim padom na svim listama svetskim koji govore o kvalitetima univerziteta. Govorim pre svega o Beogradskom univerzitetu koji beleži najveći pad, ali i o svim ostalim Univerzitetima naše zemlje. U svakom slučaju, jasno je ko ima zakonodavnu inicijativu, ko ima pravo da menja zakone, okvire u kojima se svi krećemo i tu nema nikakve dileme i nema nikakve filozofije. Morali bi malo da nauče, oni koji su za ovo glasali, ili možda nisu glasali, ali bi svakako glasali da im je neko ponudio da glasaju, tako njihova demokratija funkcioniše", rekao je Vučić.

Istakao je da gleda u budućnost i razmišlja o boljitku za srpske studente.

"Gledam unapred, razmišljam o omladini i o mladosti našoj, to mi je jedino čime se rukovodim i nema veze ni sa kakvim osvetama, jer ti ljudi danas zarađuju mnogo više novca nego što su zarađivali ranije, jer je to bio tobož studentski zahtev, u stvari je to bio njihov zahtev, blokaderskih profesora i političkih aktivista, da dobiju mnogo veće plate. Dobili su sve što su poželeli, dobili su sve što su hteli, sada je vreme da narod i država, a posebno mladost Srbije, dobije ono što hoće, a to je konkurencija, da dobije bolje univerzitete, da sa više pažnje odnosimo prema njima, da mogu da idu u korak sa svojim mladim kolegama iz Evrope i sveta ili da budu uspešniji od njih, jer imamo svakako izuzetno talentovanu decu, izuzetno talentovane mlade ljude, samo neko mora sa njima da radi, razgovara, da ih uči, obučava, podučava, a ne da ih maltretira i zloupotrebljava za svoje političke potrebe", rekao je Vučić.

Dodao je da je posao države da brine o svojoj deci, kao i da će nastavitit to da radi ukazujući da blokaderi, prema njegovim rečima, nemaju nikakvih ideala, principa i nikakve želje za boljim obrazovanjem za mladost. Odgovarajući na pitanje kako komentariše to što u saopštenju rektorskog kolegijuma navode da im je "ekonomski teško" i da ih finansijski ugrožava, Vučić je rekao da su oni dobili mnogo novca, a sada se plaše konkurencije.

"Oni hoće izbegavanjem konkurencije da na svaki način štite svoja, kako ih oni nazivaju, stečena prava, a to nisu stečena prava, već su to prava koja su im je država dala i omogućila. I pošto znaju koliko su nesposobni, pošto znaju koliko ne umeju da izađu na kraj sa konkurencijom, njima je rezultat te borbe poznat. Zato je tolika pobuna protiv bilo kakve promene. Oni žele status quo. Oni bi nas vratili i u socijalističko samoupravljanje da mogu. Samo da se nikada ništa ne promeni. A ljudi hoće promene u ovoj zemlji. Ljudi hoće da se menjaju stvari. Ne da ode jedan, dođe drugi ili ne znam šta. Ljudi hoće da se menja sistem, ljudi hoće da se menjaju stvari, hoće da vide da imamo snage da idemo napred", rekao je Vučič.

Kako kaže, "oni su kočničari reformi i promena" i jedino što žele, kako kaže, to su fotelje za njih.

"Da budu što masnije koverte koje dobijaju i ništa više od toga. Nikakvih ideala, nikakvih principa, nikakve želje za boljim obrazovanjem za našu mladost i to je to. Ja mislim da ljudi, na kraju krajeva, to vide i odlično razumeju. Uostalom, molim vas, pošaljite ekipu na neki od naših fakulteta. Ne može danas niko da vam zabranjuje nikakvi plenumi, niti bilo ko, niti bilo šta tu postoji. Bilo gde pošaljite, da vidite na šta liče i te oglasne table i zidovi i učionice i amfiteatri i kako god to, šta god, slušaonice. Samo otiđite da vidite kakve su svinjarije od onoga što su generacije ljudi u ovoj zemlji gradile i radile i uspeli da naprave. I nisu za to kriva ta deca, za to su krivi upravo ovi koji se plaše konkurencije i koji brinu samo za svoja leđa i ni za šta više", rekao je Vučić.

Prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je ranije danas da izražava protest povodom najavljenih izmena sistema visokog obrazovanja i Zakona o visokom obrazovanju, koje se, kako navode, u javnosti predstavljaju bez stručne rasprave, bez konsultacija sa univerzitetima i kako tvrde, "u atmosferi otvorenog političkog obračuna sa akademskom zajednicom".

U saopštenju nakon sednice Kolegijuma se tvrdi da predsednik Republike budućnost visokog obrazovanja koristi kao sredstvo političkog obračuna sa državnim univerzitetima koji su, kako navode "temelj obrazovnog, naučnog i tehnološkog razvoja zemlje" i dodaje da je to nedopustivo.

U saopštenju tvrde i da se Univerzitet u Beogradu danas nalazi među najboljim univerzitetima sveta i vodećim evropskim univerzitetima po zapošljivosti svojih diplomiranih studenata.

Prošireni rektorski Kolegijum smatra i da svaka reforma mora imati za cilj jačanje, a ne slabljenje institucija koje ostvaruju međunarodno priznate rezultate i poziva nadležne državne organe da "odustanu od jednostranih poteza koji se tiču budućnosti visokog obrazovanja u Srbiji".

 

Komentari (0)

Srbija