Politika

Vučić o izbornim procedurama: "Bugarski voz“ je nemoguć, glasački paravani su preporuka ODIHR-a

Komentari
Vučić o izbornim procedurama: "Bugarski voz“ je nemoguć, glasački paravani su preporuka ODIHR-a
Vučić o izbornim procedurama: "Bugarski voz“ je nemoguć, glasački paravani su preporuka ODIHR-a - Copyright TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je tvrdnje o izbornoj krađi i manipulacijama, posebno se osvrćući na pojam "bugarski voz“. Kako je objasnio, taj izraz ne odnosi se na dovođenje glasača iz drugih zemalja, već na mehanizam u kojem se biraču unapred obezbeđuje glasački listić koji mora da vrati nakon što ga popuni prema unapred datim instrukcijama.

"Bugarski voz je nešto drugo. Na neki volšeban način vi mu obezbedite listić koji on mora da vam vrati, onako zaokružen kako mu vi kažete, i tako dalje“, rekao je Vučić, ocenjujući da je takva praksa „apsolutno nemoguća“ u postojećim izbornim procedurama.

Govoreći o uslovima za glasanje, Vučić se osvrnuo i na postavljanje glasačkih paravana. Naveo je da je njihovo korišćenje međunarodni standard i da je njihovo uvođenje traženo kroz preporuke ODIHR-a.

"Paravani su svetski zahtev u Nemačkoj, Francuskoj, Italiji. ODIHR je tražio. Nama je bolje da to ne radimo, ali je ODIHR tražio“, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, sprovođenje preporuka podrazumeva i značajne troškove. On je procenio da bi za nabavku paravana trebalo izdvojiti između sedam i osam miliona evra, ocenjujući da je reč o dodatnom izdatku koji proizlazi iz zahteva da se ispune preporuke ODIHR-a.

"Sedam, osam miliona evra treba da izdvajamo za gluposti, zato što su oni svi tražili da ispunimo sve ODIHR-ove preporuke. Super, ispunjavate ODIHR-ove preporuke, evo vam i paravani. Evo vam šta god hoćete“, rekao je.

Vučić je istakao da je cilj takvih mera da birači mogu slobodno da glasaju, bez pritisaka i kontrole njihovog izbora. Istovremeno, ukazao je na to da će opozicione liste, ukoliko ih bude više, imati veći broj predstavnika na biračkim mestima.

"Da svako može slobodno da glasa kako god hoće, šta god hoće. Oni će više ljudi da imaju po biračkom mestu nego mi, mnogo više, jer će da imaju mnogo lista“, rekao je Vučić.

Na kraju je pozvao da se pitanje izbornih procedura, kako je rekao, ne pretvara u "cirkus“, ocenjujući da deo političkih aktera unapred očekuje izborni poraz.

"Kad sve to imate u vidu, ajde samo da vas zamolim, ljudi, da ne pravite cirkus od toga zato što ste svesni da ćete da izgubite na izborima“, zaključio je Vučić.

Komentari (0)

Srbija