Bela kuća poprište diplomatskih okršaja: Kako je Ramafosa uspešno odbio Trampov napad?
Komentari
22/05/2025
-14:50
Tri meseca otkako se Donald Tramp vratio na predsedničku funkciju, strani lideri bi trebalo da znaju da poseta Beloj kući sada novi rizik od javne konfrotacije, koja često prelazi u polje provokacija i pokušaja ponižavanja, navodi BBC u svojoj analizi, nakon incidenta između predsednika Južne Afrike Sirila Ramafose i Trampa.
Novi incident, samo nekoliko nedelja nakon svega što se dogodilo sa Zelenskim, Trampom i Vansom, predstavlja tipičan primer ove taktike. U ovom slučaju, međutim, došlo je do još jednog obrta koji je doveo do zatamnjenih svetala, prikazivanja videa, ali i pametne reakcije Ramafose.
Šta je Tramp uradio?
Dok su kamere snimale i nakon nekoliko minuta blage rasprave, novinar je Trampa upitao šta bi trebalo da shvati kako bi neosnovane tvrdnje o "belom genocidu" u Južnoj Africi bile neistinite.
Ramafosa je prvi odgovorio, rekavši da predsednik treba da "sasluša glasove Južnoafrikanaca" po tom pitanju. Zatim je Tramp intervenisao, zatraživši od svog saradnika da "smanji svetla" i uključi televizor, kako bi "pokazao dve stvari" lideru Južne Afrike.
Ilon Mask, Trampov savetnik i milijarder rođen u Južnoj Africi, tiho je posmatrao iza kamere.
Ono što je usledilo bio je neverovatan i u velikoj meri režiran verbalni napad sa optužbama predsednika SAD-a o navodnom gonjenju belih Južnoafrikanaca.

profimedia
Snimci prikazani na velikom ekranu pokazivali su Južnoafrikance kako sa strašću pevaju "Shoot the boer" (tj. "Pucajte na farmera"), pesmu protiv aparthejda. I Tramp, koji često kritikuje medije, delovao je zadovoljno što je prikazao slike nepoznatog porekla, primećuje britanska mreža. Na pitanje o tome gde se nalaze navodne grobnice belih farmera, on je samo odgovorio: "U Južnoj Africi".
Čini se da je američki predsednik verovao da politički lideri na prikazanim snimcima - koji nisu na vlasti, imaju moć da oduzmu zemlju farmerima što nije slučaj, ističe BBC.
Uprkos činjenici da je Ramafosa ranije ove godine potpisao kontroverzni zakon koji je dopustio eksproprijaciju zemljišta bez nadoknade, taj zakon još uvek nije sproveden. Osim toga, južnoafrički predsednik je u svojim javnim govorima i izjavama držao distancu od retorike izražene na videu koji je Tramp zatražio da se prikaže.
Ramafosa bio dobro pripremljen
Ali Ramafosa, najznačajniji saveznik Nelsona Mandele i pregovarač koji je pomogao da se okonča aparthejd bele manjine, došao je pripremljen na sastanak sa predsednikom SAD-a, ističe britanska mreža. Njegova izjava "Žao mi je što vam nemam avion da vam dam" (u vezi sa Katarskim poklonom) odjeknula je svetskim medijima za tren oka.
Tramp ponekad deluje kao da ne shvata jasne pokušaje stranih lidera da mu "laskaju", a to je bio deo strategije južnoafričke strane.
I dok Tramp zaista obožava golf, Ramafosin potez da sa sobom dovede dva vrhunska golfera - Ernija Elsa i Retifa Gusona, na sastanak koji se bavio diplomatskim pitanjima i trgovinom, jeste neviđena taktika.

profimedia
Bila je očigledna Trampova radost što se tamo našao sa dvojicom belih južnoafričkih igrača golfa.
Njihova predviđanja o budućnosti belih farmera dobila su otprilike isto toliko televizijskog vremena kao i predsednik Južne Afrike, koji je velikim delom bio ograničen na blage i kratke intervencije.
Ali najverovatnije je da je Ramafosa zadovoljan svime ovim. Golferi, kao i beli ministar poljoprivrede, koji dolazi iz opozicione stranke a član je vlade nacionalnog jedinstva, tu su bili kao "štit" - bar donekle. Njihovu prisutnost bi neko mogao opisati kao "zlatnu kupolu" i, prema BBC-ju, to je funkcionisalo.
Diplomatska "predstava"
Tramp se iznova vraćao na teškoće farmera, od kojih je desetine primio u SAD kao izbeglice. Ali predsednik Ramafosa nije "trepnuo" i većina Trampovih izazova su propali, komentariše se u analizi.
U jednom trenutku, pomenuo je bele članove u svojoj delegaciji, rekavši Trampu: "Kada bi postojao genocid nad belim Južnoafrikancima, uveravam vas da ova trojica gospode ne bi bili ovde".
Ali iako Tramp nije uspeo da se izdigne koliko je želeo u odnosu na Ramafosu, to nimalo ne znači da su njegovi napori, koji su trajali više od sat vremena, propali.
profimedia
Ovakva Trampova "diplomatska predstava" cilja kako njegovu domaću publiku, tako i njegovog najnovijeg posetioca Ovalne kancelarije.
U središtu njegove "Vratimo Ameriku na staro" kampanje nalazi se nastojanje da se održi uznemirenost zbog navodnih gubitaka, kao i osećaj gorčine, a Tramp zna šta njegovi pobornici žele.
Ako neki strani lideri nauče da vešto upravljaju ovakvim situacijama, Tramp možda bude prisiljen da donekle promeni taktiku kako bi postigao željene rezultate, zaključuje se u analizi BBC-ja.
Komentari (0)