Fokus

Tragedija u Sudanu: Najmanje 11 dece ubijeno u napadu dronom na džamiju u Severnom Darfuru

Komentari
Tragedija u Sudanu: Najmanje 11 dece ubijeno u napadu dronom na džamiju u Severnom Darfuru
Tragedija u Sudanu: Najmanje 11 dece ubijeno u napadu dronom na džamiju u Severnom Darfuru - Copyright Tanjug/AP/Rashed Ahmed

Autor: Tanjug

22/09/2025

-

23:20

veličina teksta

Aa Aa

Najmanje 11 dece ubijeno je u napadu dronom na džamiju u gradu El Fašer, prestonici sudanskog regiona Severni Darfur, koja se nalazi pod opsadom, saopšteno je danas iz UNICEF-a.

Lokalne humanitarne grupe i aktivisti, kao i sudanska vojska, optužili su za napad paravojnu grupu Snage za brzu podršku (RSF), preneo je AP.

Napad dronom dogodio se u petak, u vreme molitve, kada je poginulo najmanje 70 ljudi.

Izvršna direktorka UNICEF-a Ketrin Rasel danas je u saopštenju nazvala napad “šokantnim i nezamislivim”.

Ona je dodala da je među žrtvama i 11 dece starosti od šest do 15 godina, a da je još mnogo dece povređeno u napadu, koji je oštetio i obližnje kuće.

Udar je potpuno uništio džamiju u opkoljenom gradu El Fašer, a mnoga tela ostala su zatrpana pod ruševinama, kazao je radnik u lokalnoj humanitarnoj organizaciji.

Napad dronom dogodio se u trenutku dok se vojska i RSF sve intenzivnije bore u okviru građanskog rata u Sudanu.

U ratu je ubijeno najmanje 40.000 ljudi, a 12 miliona raseljeno, pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije.

U napadu su poginula i tri lekara, naveo je komitet lekarskog sindikata Sudana.

Rasel je navela da su zbog opsade El Fašera zarobljena deca koja trpe nasilje i nemaju pristup hrani, čistoj vodi i zdravstvenoj nezi.

Zamenik koordinatora za humanitarna pitanja Sudana pri UN, Antoan Žerar, kazao je danas da ima sve više napada na civile unutar el Fašera.

Borbe za kontrolu nad tim gradom i okolnim područjima u Severnom Darfuru pojačane su početkom aprila, a od tada je u napadima RSF ubijeno preko 400 civila, pokazuju podaci UN 

Komentari (0)

Svet