Brazilski predsednik: Tramp nema pravo da se probudi ujutru i preti nekoj zemlji
Komentari
16/04/2026
-13:46
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva kritikovao je američkog predsednika Donalda Trampa rekavši da svetski lideri treba da zahtevaju poštovanje, a ne da vladaju strahom.
"Tramp nema pravo da se probudi ujutru i preti nekoj zemlji. Nije izabran za to, a njegov Ustav to ne dozvoljava" rekao je Lula u intervjuu za Pais, aludirajući na Trampovu pretnju da će uništiti iransku civilizaciju kao deo američko-izraelskog rata protiv Irana.
Lula, koji će se u petak u Barseloni sastati sa španskim premijerom Pedrom Sančezom, opisao je pristup američkog predsednika spoljnoj politici kao "veoma pogrešno vođenu igru", zasnovanu na pretpostavci da vojna i ekonomska moć Vašingtona omogućava SAD da postavlja pravila.
"Niko nema pravo da plaši druge. Neophodno je da moćni preuzmu veću odgovornost za održavanje mira", dodao je Lula.
On je sebe opisao kao lidera koji više voli poštovanje nego strah i pozvao je na slobodne izbore u Venecueli bez mešanja Vašingtona nakon hapšenja Nikolasa Madura u Karakasu.
"Ono što se ne sme desiti jeste da SAD misle da mogu da vode Venecuelu. To nije normalno. Za to nema mesta u demokratiji", izjavio je Lula.
Lula se često sukobljavao sa Trampom tokom poslednje decenije.
Njegov glavni rival na poslednjim izvorima, Žair Bolsonaro koji sada služi 27-godišnju kaznu zbog planiranja puča, bio je Trampov bliski saveznik i pristalica.
Lula (80) je takođe aludirao na svoje i Trampove godine, sećajući se kako je pozivao na uzdržanost kada je Tramp uveo velike carine Brazilu i sankcionisao sudije koje su vodile slučaj Bolsonaro, koje su sada poništene.
"Dve zemlje kojima u pravljaju dva gospodina u osamdesetim godinama treba da razgovaraju sa velikom zrelošću", rekao je Lula.
Komentari (0)