Fokus

EU uvodi sankcije Irancima zbog ograničavanja pomorskog saobraćaja u Ormuskom moreuzu

Komentari
EU uvodi sankcije Irancima zbog ograničavanja pomorskog saobraćaja u Ormuskom moreuzu
EU uvodi sankcije Irancima zbog ograničavanja pomorskog saobraćaja u Ormuskom moreuzu - Copyright AP Photo/Asghar Besharati

Autor: Tanjug

08/06/2026

-

14:37

veličina teksta

Aa Aa

Evropska unija je danas saopštila da je uvela sankcije dvojici iranskih državljana i jednoj od jedinica Islamske revolucionarne garde (IRGC) zbog ugrožavanja slobode pomorskog saobraćaja u Ormuskom moreuzu, izjavila je šefica evropske diplomatije Kaja Kalas na konferenciji za novinare na Kipru.

"Postupci Irana su neprihvatljivi. Kao odgovor, države članice su odobrile sankcije protiv iranskih entiteta i pojedinaca uključenih u ometanje tranzita kroz Ormuski moreuz. Ovo je prvi put da EU primenjuje novi režim slobode plovidbe, i kada bude potrebno, primenićemo ga ponovo", rekla je Kalas, prenosi Rojters.

Prema pisanom saopštenju Evropske unije, sankcionisana je Komanda pokrajine Hormozgan u okviru mornarice IRGC-a, kao i zamenik komandanta za politička pitanja u mornarici Mohamad Akbarzadeh i predstavnik iranske Unije izvoznika nafte, gasa i petrohemijskih proizvoda Hamid Hoseini.

Iran je zatvorio Ormuski moreuz nakon što su američko-izraelski udari na Iran počeli 28. februara.

 

Komentari (0)

Svet