Fokus

uživo KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Garibabadi: Sa Omanom dogovorena privremena ruta za prolaz kroz Omanski moreuz

Komentari
KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Garibabadi: Sa Omanom dogovorena privremena ruta za prolaz kroz Omanski moreuz
KRIZA NA BLISKOM ISTOKU Garibabadi: Sa Omanom dogovorena privremena ruta za prolaz kroz Omanski moreuz - Copyright Tanjug AP/Jehad Alshrafi, Mahmoud Illean

veličina teksta

Aa Aa

Kriza na Bliskom istoku i dalje se zaoštrava, dok se posebna pažnja usmerava na Ormuski moreuz, ključnu rutu za svetski transport nafte i gasa. Iran i Oman predložili su uspostavljanje privremenog plovnog koridora kroz moreuz, uz zajednički projekat uklanjanja mina. Istovremeno, američki predsednik Donald Tramp tvrdi da su mine u međunarodnim vodama Ormusa uklonjene i upozorava Iran da ih ne postavlja ponovo. Napetosti dodatno podižu američke sankcije protiv gotovo 60 iranskih pojedinaca, kompanija i brodova, uz ponudu nagrade do 10 miliona dolara za informacije o liderima IRGC-a. Američka Tajna služba istražuje i navodne pretnje upućene najmlađem sinu predsednika SAD Baronu Trampu koje su objavili iranski mediji.  

Ključni događaji:

  • Iran i Oman predlažu privremeni plovni koridor kroz Ormuz
  • Tramp: Ormuz očišćen od mina, Iran da ih ne postavlja ponovo
  • SAD nude do 10 miliona dolara za informacije o liderima IRGC-a
  • Mediji: Rubio rekao da SAD trenutno ne planiraju nove napade na Iran
  • Naftni tanker pogođen kod obale Omana

Kako je protekao jučerašnji dan pročitajte u našem jučerašnjem blogu.

Credit: Christian Ohde / imageBROKER / Profimedia

 

Dešavanja na Bliskom istoku možete pratiti u našem LIVE blogu:

09:44 Iran: Vazdušna odbrana unapredila sposobnosti nakon poslednjih sukoba

Komandant Vazdušno-odbrambenih snaga iranske vojske Amir Alireza Elhami izjavio je danas da su se sposobnosti Irana u obaranju neprijateljskih dronova i borbenih aviona pokazale efikasnim tokom poslednjih sukoba. U intervjuu za agenciju Tasnim, Elhami je rekao da su iskustva iz "12-dnevnog rata" iskorišćena za unapređenje taktike, proizvodnju sistema i njihovo raspoređivanje tokom narednog, "40-dnevnog rata".

Prema njegovim rečima, iranske snage su tokom poslednjeg sukoba pogodile značajan broj dronova i borbenih aviona, uključujući i strateške bespilotne letelice. Elhami je naveo da Iran sada koristi iskustva iz sukoba za izmene postojećih sistema, kao i za razvoj i proizvodnju nove opreme. "Trenutno se oslanjamo na 100 odsto iranskih kapaciteta", rekao je on i dodao da Iran proizvodi nove sisteme na osnovu sopstvenog znanja i iskustva.

08.10 Promet brodova kroz Ormuski moreuz i dalje znatno ispod proseka

Kroz Ormuski moreuz juče je prošlo pet brodova sa teretom, približno koliko i dan ranije, ali znatno manje od desetodnevnog proseka od 15 brodova, pokazali su preliminarni podaci brodske službe Kpler. Iz Persijskog zaliva kroz moreuz izašla su dva tankera sa tečnim naftnim gasom i jedan tanker sa bitumenom, dok su iz Omanskog zaliva u plovni put ušla dva prazna tankera za naftne derivate, preneo je Rojters.

Credit: Andre M. Chang / Zuma Press / Profimedia

 

Dan ranije kroz Ormuski moreuz prošla su četiri teretna broda. Saobraćaj kroz Bab el-Mandeb, još jedan važan pomorski prolaz na Bliskom istoku, blago je porastao - juče je zabeležen prolazak 31 broda, u odnosu na 29 dan ranije, što je približno u skladu sa desetodnevnim prosekom. Iran je saopštio da nastavlja razgovore sa Omanom o upravljanju Ormuskim moreuzom, zbog pojačanog ekonomskog pritiska SAD.

Teheran i Maskat saopštili su danas da razmatraju uspostavljanje privremenog zajedničkog brodskog koridora i da su se saglasili o uklanjanju mina sa plovnog puta. Analitičari ING Economics ocenjuju, međutim, da takav dogovor sam po sebi neće dovesti do normalizacije protoka nafte kroz moreuz i da bi za to bilo potrebno ublažavanje američkih mera prema Iranu.

07.20 Garibabadi: Sa Omanom dogovorena privremena ruta za prolaz kroz Omanski moreuz

Zamenik iranskog ministra spoljnih poslova Kazem Garibabadi izjavio je da su Iran i Oman u proteklih 40 dana vodili razgovore o sporazumu za tranzit kroz Ormuski moreuz i da su se dogovorili o privremenoj ruti širine sedam milja (11 kilometara), sa ulaznom tačkom i delom izlazne rute koja prolazi kroz iranske teritorijalne vode.

"Složili smo se sa Omanom da će ulazna ruta u Ormuski moreuz biti kroz naše teritorijalne vode, a deo izlazne rute će takođe biti kroz naše teritorijalne vode", rekao je Garibabadi, prenosi Al Džazira. Dodao je da aranžman sa Omanom "ne znači otvaranje Ormuskog moreuza", i da aktiviranje zajednički dogovorene rute "znači zatvaranje južne rute u moreuzu" koju su Sjedinjene Američke Države otvorile "pod pritiskom Omana" što, prema njegovim rečima, krši memorandum o razumevanju dve zemlje.

Garibabadi je rekao da je predložena mapa za prolaz kroz Ormuski moreuz došla od iranskih oružanih snaga, a da će uslediti pregovori o stalnom sporazumu.

AP Photo/Asghar Besharati

 

06.55 Iran i Oman predlažu privremeni plovni koridor kroz Ormuz

Oman i Iran razgovarali su o planu za otvaranje privremenog zajedničkog plovnog koridora kroz Ormuski moreuz, kao i o zajedničkom projektu uklanjanja mina iz tog važnog plovnog puta za transport nafte i gasa, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Saopštenje, koje je objavilo Ministarstvo spoljnih poslova Omana, usledilo je nakon sastanka omanskog ministra spoljnih poslova Badra el Busaidija i njegovog iranskog kolege Abasa Arakčija u Teheranu.

"Dva ministra razgovarala su o faznom okviru koji uključuje uspostavljanje zajedničkog privremenog plovnog koridora kroz Ormuzki moreuz i dogovor o sprovođenju zajedničkog projekta uklanjanja mina iz moreuza", navodi se u saopštenju.

06.40 Tramp: Ormuz očišćen od mina, Iran da ih ne postavlja ponovo

Američki predsednik Donald Tramp izjavio je danas da su sve mine u međunarodnim vodama Ormuskog moreuza uklonjene ili uništene.

Tramp je, takođe, rekao i da je Iran upozoren da će svaki brod ili čamac koji bude postavljao nove mine biti uništen.

U objavi na društvenoj mreži Truth Social, Tramp je naveo da Sjedinjene Američke Države, preko Svemirskih snaga, prate "svaki kvadratni inč" Ormuskog moreuza, važnog plovnog puta u globalnom lancu snabdevanja energentima.

"Politika nulte tolerancije na postavljanje mina je u potpunosti na snazi", naveo je Tramp.

06.29 Dodik najoštrije osudio pretnje Irana Trampu i njegovoj porodici

Predsednik SNSD-a Milorad Dodik pružio je punu podršku američkom predsedniku i najoštrije osudio, kako je naveo, monstruozne pretnje Irana upućene Donaldu Trampu i njegovoj porodici.

"Svet se menja, a sa njim se menjaju i metode pritiska, pa je ono što je do juče delovalo nezamislivo danas postalo moguće i javno. Iranska državna televizija emitovala je jeziv prilog u kojem se govori o načinu da se dođe do Barona Trampa, prati njegovo kretanje i pominje nagrada od 10 miliona dolara za njegovu smrt", naveo je Dodik.

06.17 SAD nude do 10 miliona dolara za informacije o liderima IRGC-a

Sjedinjene Američke Države ponudile su nagradu do 10 miliona dolara za informacije o ključnim liderima Korpusa Islamske revolucionarne garde (IRGC) u okviru šire akcije protiv iranskih vojnih aktivnosti, nabavki i mreža za trgovinu naftom i petrohemijskim proizvodima, objavio je Stejt department.

Stejt department i Ministarstvo finansija uveli su sankcije protiv skoro 60 pojedinaca, kompanija i brodova, za koje Vašington tvrdi da omogućavaju Iranu vojne nabavke, sajber-operacije i ostvarivanje prihoda od izvoza nafte i petrohemijskih proizvoda.

Među sankcionisanim su visoki iranski vojni zvaničnici, uključujući Ahmada Vahidija, Alija Abdolahija, Sajada Hoseina Madžida Musavija Efteharija, Sejeda Mahdija Farahija i Amira Hatamija, kao i portparol iranskog Ministarstva odbrane Reza Talaei-Nik.

SAD ih optužuju za učešće u vojnim aktivnostima i nabavci naoružanja, uključujući rakete i bespilotne letelice. Poseban deo mera odnosi se na trgovinu iranskom naftom i petrohemijskim proizvodima.

Sankcionisane su kompanije i posrednici iz Indije, Turske, kao i kompanija koja upravlja tankerom za koji SAD tvrde da je najmanje šest puta prevozio iransku naftu tokom 2025. i 2026. godine.

06.10 Američka Tajna služba upoznata sa snimkom iranskih pretnji Baronu Trampu

Američka Tajna služba saopštila je da je upoznata sa snimkom koji je emitovala iranska državna televizija, a koji, kako navode, deluje kao pretnja životu Barona Trampa, najmlađeg sina američkog predsednika Donalda Trampa.

"Američka Tajna služba upoznata je sa snimkom i istražuje sve što se može shvatiti kao pretnja našim štićenicima", rekao je portparol Tajne službe Nejt Hering u saopštenju.

Hering je dodao da, zbog operativne bezbednosti, Tajna služba ne komentariše pitanja koja se odnose na obaveštajne podatke o obezbeđivanju štićenih osoba, prenosi AP.

Iranski mediji su u više navrata objavljivali sadržaj kojim se preti američkom predsedniku i članovima njegove porodice, nakon ubistva iranskog ajatolaha Alija Hamneija.

06.05 Naftni tanker pogođen kod obale Omana

Tanker za prevoz nafte pogođen je neidentifikovanim projektilom i onesposobljen na oko devet nautičkih milja severoistočno od mesta Aš Šišah u Omanu, saopštila je Britanska pomorska agencija (UKMTO). Napad je oštetio mašinski prostor plovila, dok je posada na sigurnom, navodi se u saopštenju, prenosi Rojters. U saopštenju se dodaje da razmere ekološke štete još nisu poznate.

Komentari (0)

Svet