Planeta

Amerikanac ubrizgavao zmijski otrov 18 godina, veruje se da je stvorio do sada najjači protivotrov

Komentari
Amerikanac ubrizgavao zmijski otrov 18 godina, veruje se da je stvorio do sada najjači protivotrov
Amerikanac ubrizgavao zmijski otrov 18 godina, veruje se da je stvorio do sada najjači protivotrov - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

03/05/2025

-

13:50

veličina teksta

Aa Aa

Amerikanac Tim Frid je samom sebi 18 godina ubrizgavao zmijski otrov, što je možda dovelo do stvaranja protivotrova širokog spektra, rekli su naučnici. Antitela pronađena u krvi Tima Frida štite od smrtonosnih doza velikog broja zmija, dok dostupne terapije moraju da odgovaraju specifičnoj vrsti otrovne zmije koja je nekoga ugrizla.

Frid je do sada preživeo više od 200 ujeda otrovnica i više od 700 injekcija otrova od najsmrtonosnijih zmija na svetu, uključujući više vrsta mambi, kobri, tajpana i krajta.

U početku je želeo da izgradi svoj imunitet kako bi se zaštitio pri rukovanju zmijama, dokumentujući svoje poduhvate na Jutjubu, ali je na samom početku ovog eksperimenta završio u komi zbog dva ujeda kobre u kratkom vremenskom periodu. Ali bivši mehaničar kamiona rekao je da je „potpuno pogrešio“ na početku.

''Nisam želeo da umrem. Nisam želeo da izgubim prst. Nisam želeo da propustim posao“, rekao je za Bi-Bi-Si.

Protivootrov se trenutno pravi ubrizgavanjem malih doza zmijskog otrova u životinje, poput konja, čiji se imuni sistem bori protiv otrova proizvodnjom antitela, a ona se sakupljaju da bi se koristila kao terapija.

Otrov i protivootrov moraju biti usko usklađeni jer se toksini u otrovnom ugrizu razlikuju od vrste do vrste, ali je tim istraživača počeo da traži vrstu imunološke odbrane koja se naziva ''široko neutrališuća antitela''.

"Identifikovana dva široko neutrališuća antitela"

Umesto da ciljaju deo toksina koji ga čini jedinstvenim, ciljaju delove koji su zajednički za čitave klase toksina. Tada je lekar Džejkob Glenvil, glavni izvršni direktor biotehnološke kompanije Centivaks, naišao na Tima Frida.

''Odmah sam pomislio ako je neko na svetu razvio ova široko neutrališuća antitela, to je on i zato sam mu se obratio“, rekao je on.

Istraživanje se fokusiralo na elapide, jednu od dve porodice otrovnih zmija, kao što su koralne zmije, mambe, kobre, tajpani i krajti. Elapidi prvenstveno koriste neurotoksine u otrovu, koji parališu njihovu žrtvu i smrtonosni su kada zaustave mišiće potrebne za disanje.

Istraživači su odabrali 19 elapida koje je Svetska zdravstvena organizacija identifikovala kao najsmrtonosnije, a zatim su testirali Fridovu krv.

U studiji su identifikovana dva široko neutrališuća antitela koja bi mogla da ciljaju dve klase neurotoksina, a tim je dodao treće antitelo kako bi napravio koktel protiv otrova.

U eksperimentima na miševima, životinje su uz pomoć ovog protivotrova prežive injekcije smrtonosnih doza otrova 13 od 19 vrsta otrovnica, a imale su delimičnu zaštitu od preostalih šest.

''Ovo je neuporediva širina zaštite, verovatno pokriva čitav niz elapida za koje trenutno ne postoji protivotrov'', rekao je Glenvil. Otrovnice trenutno ubiju oko 140.000 ljudi godišnje, a tri puta više njih zahteva amputacije ili se suočava sa trajnim invaliditetom kao rezultat ujeda ovih zmija.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet