Planeta

Nepravedno osuđeni Amerikanac pušten, pa suočen sa deportacijom u Indiju

Komentari
Nepravedno osuđeni Amerikanac pušten, pa suočen sa deportacijom u Indiju
Abby Drey / Zuma Press / Profimedia - Copyright Abby Drey / Zuma Press / Profimedia

Autor: Tanjug

19/10/2025

-

10:38

veličina teksta

Aa Aa

Subramanjam "Subu" Vedam, koji je proveo 43 godine u američkom zatvoru zbog ubistva koje nije počinio, oslobođen je nakon što su novi dokazi potvrdili njegovu nevinost, ali su ga odmah po izlasku iz zatvora priveli pripadnici Službe za imigraciju i carinu (ICE) s namerom da ga deportuju u Indiju, zemlju u kojoj nije živeo još od najranijeg detinjstva.

Vedam, koji je u SAD došao kao beba i ima status stalnog legalnog stanovnika, sada se nalazi u imigracionom pritvoru dok njegov pravni tim pokušava da ospori nalog za deportaciju iz 1988. godine, prenosi BBC.

Taj nalog se zasniva na ranijim osudama za ubistvo i manji prekršaj povezan sa drogom, iako je presuda za ubistvo u međuvremenu poništena.

Vedamova porodica i advokati tvrde da bi deportacija predstavljala novu nepravdu prema čoveku koji je već proveo više od četiri decenije u zatvoru zbog pogrešne presude.

Dok je bio u zatvoru, Vedam je završio tri fakulteta i bio aktivan u mentorskom radu sa zatvorenicima.

"Njegov život je već jednom ukraden, sada žele da mu ga ponovo oduzmu", rekla je njegova sestra Sarasvati Vedam.

Komentari (0)

Svet