Planeta

Skandal na izboru za Mis univerzuma: Organizator izvređao Meksikanku, takmičarke ustale u njenu odbranu (VIDEO)

Komentari
Skandal na izboru za Mis univerzuma: Organizator izvređao Meksikanku, takmičarke ustale u njenu odbranu (VIDEO)
Skandal na izboru za Mis univerzuma: Organizator izvređao Meksikanku, takmičarke ustale u njenu odbranu (VIDEO) - Copyright Prinskrin/Youtube

Autor: BBC

06/11/2025

-

17:24

veličina teksta

Aa Aa

Nekoliko takmičarki napustilo je događaj u vezi sa izborom za Mis Univerzuma nakon što je zvaničnik zemlje domaćina Tajlanda javno izgrdio Mis Meksika. Na ceremoniji održanoj pre glavnog takmičenja, direktor Mis Univerzuma Tajlanda, Navat Itsaragrisil, pred desetinama takmičarki je ukorio Fatimu Boš jer nije objavila promotivni sadržaj, piše BBC.

Kada je ona prigovorila, Navat je pozvao obezbeđenje i zapretio diskvalifikacijom svima koji su je podržali. Boš je tada napustila prostoriju, a nekoliko takmičarki pridružilo joj se u znak solidarnosti.

Snimak incidenta, koji je emitovan uživo, podeljen je na internetu. Organizacija Mis Univerzuma (MUO) osudila je "zlonamerno" ponašanje gospodina Navata, koji se u međuvremenu izvinio.

Takmičarke za Mis Univerzuma, koje su pobednice nacionalnih izbora lepote u svojim zemljama, prisustvovale su događaju u utorak noseći lente i večernje haljine.

Na snimku se može čuti kako neke od njih uzvikuju prema gospodinu Navatu, nakon što je on povisio ton i grdio Boš, više puta joj govoreći da prestane da priča.

Dok su mnoge takmičarke ustale u znak podrške, Navat je rekao: "Ko god želi da nastavi takmičenje, neka sedne. Ako izađete, ostale devojke nastavljaju".

Uprkos tome, većina žena na snimku može se videti kako stoji, a nekoliko njih se uputilo ka izlazu.

Nakon što je napustila događaj u utorak, Boš je izjavila za medije da se šezdesetogodišnji organizator "nije ponašao s poštovanjem" i da ju je nazvao "glupom".

Navat to negira, tvrdeći da su njegove reči pogrešno shvaćene.

Njegovo ponašanje izazvalo je oštru reakciju Organizacije Mis Univerzuma (MUO), koja je poslala delegaciju međunarodnih rukovodilaca da preuzmu vođenje takmičenja.

U video obraćanju, predsednik MUO Raul Roha izjavio je da je gospodin Navat "zaboravio pravo značenje onoga što znači biti istinski domaćin".

Dodao je da je tajlandski zvaničnik "ponizio, uvredio i pokazao nedostatak poštovanja" prema Boš, te da je počinio "ozbiljnu zloupotrebu pozvavši obezbeđenje kako bi zastrašio nezaštićenu ženu".

Roha je rekao da će učešće Navata u takmičenju biti "ograničeno koliko god je moguće" ili potpuno ukinuto, te da će MUO pokrenuti "pravne postupke" protiv njega.

"Želim da ponovim da je Mis Univerzum platforma za osnaživanje žena, kako bi se njihov glas čuo u svetu", izjavio je Roha.

Među onima koje su u utorak napustile događaj bila je i aktuelna Mis Univerzuma, Viktorija Kjer Telvig iz Danske.

"Ovo je pitanje ženskih prava. Ovo nije način na koji bi trebalo da se postupa. Ponižavati drugu devojku je krajnje nepoštovanje... Zato uzimam svoj kaput i odlazim", rekla je dok je izlazila sa događaja. 

Boš je kasnije u intervjuu izjavila da želi da njena zemlja zna da se ne boji da se njen glas čuje. 

"Sada je snažniji nego ikada. Imam cilj. Imam šta da kažem. Živimo u 21. veku. Nisam lutka koju treba našminkati, očešljati i presvlačiti.Došla sam ovde da budem glas svih žena i devojaka koje se bore za svoje ciljeve i da poručim svojoj zemlji da sam potpuno posvećena toj borbi", dodala je.

Snimak Navata izazvao je bes među obožavaocima takmičenja, od kojih su mnogi oštro osudili njegovo ponašanje i pohvalili način na koji je Boš reagovala.

"Ako se iko oseća loše, nelagodno ili pogođeno, izvinjavam se svima. Posebno sam se izvinio devojkama koje su bile prisutne, njih oko 75", rekao je on.

Takmičenje za Mis Univerzuma nastavilo se uprkos ovoj kontroverzi, a takmičarke su u sredu učestvovale na prijemnom događaju u Bangkoku.

Nova Mis Univerzuma biće krunisana 21. novembra.

Komentari (0)

Svet