Biznis vesti

Gorivo od početka godine beleži poskupljenja - ima li nade da će cene da krenu u drugom smeru

Komentari

Autor: Lana Lukić/Euronews Srbija

28/08/2021

-

16:44

Euronews Srbija

veličina teksta

Aa Aa

Od marta do avgusta ove godine, cena goriva porasla je od 12 do 13 dinara. Mnogi vozači se pitaju da li će i kada da pojeftini, a predsednik Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović je juče je za TV Prva rekao da je pre dve nedelje zabeležen prvi pad prosečne maloprodajne cene sirove nafte i da bi to moglo da se odrazi i na cene na pumpama. 

Samo od početka godine, cena goriva je viša za 20 do 30 dinara, jer na tržište ovog derivata kod nas, pre svega, utiče rast cena sirove nafte na Svetskoj berzi.

Vozači smatraju da je to neprihvatljivo, ali kažu i da nemaju izbora.

"Nadam da će možda opet pojeftiniti, jedino možemo da se nadamo... Ja sam sad budući penzioner, predao sam papire za penziju, pa ćemo morati da se prilagođavamo na druge načine, jer penzije su nikakve", kaže Stevan Skadrić.

Najmanje poskupeo gas

Petar Micaković sa benzinske pumpe "Liqui Moly" kaže da je gorivo poskupelo drastično.

"Ovaj privremeni pad je više zbog smanjenja broja turista, a očekuje se da će gorivo poskupeti krajem godine, kada dođe zimska sezona. Poskupelo je više od 20 ili 30 dinara, akcize idu gore, tako da je to sasvim normalno", rekao je Micaković.

Za samo pet meseci, cena benzina skočila je sa 148 na 161 dinar po litru. Cena dizela danas je 163 dinara, u odnosu na cenu iz marta kada je iznosila 155 dinara. Čini se da su najbolje prošli oni koji voze na gas, jer je on u prethodnim mesecima poskupeo tek četiri dinara.

"Nemam šta da komentarišem, sve što sipam potrošim. Nekad se vozim više, nekad manje, za iste pare. Ne znam, to je do države i do akciza, to nije do nas. Mi moramo da platimo, pa moramo. Previše je skupo, u odnosu na sve ostalo", kaže Filip Jovanović.

"Srbija ima najveće akcize u regionu"

Gorivo je u Bosni i Hercegovini jeftinije, dok su u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori cene slične onima u Srbiji.

Glavna razlika je, međutim, u akcizama. U Srbiji, gotovo 55 odsto cene iznose državne dažbine, pa ako litar goriva košta 160 dinara, u državnu kasu odlazi 85.

"Mislim da se u celom regionu najviše akciza uzima kod nas, tako da, baš je previše, ali dobro, videćemo da li će biti bolje. Onaj ko nema novca, on neće da vozi. Onaj ko ima, on će da vozi. To je to. Neka prelaze na električne bicikle, na trotinete, na to će se svesti sve", kaže Milan Pumpalović.

Naredne godine na srpsko tržište dolazi nov ekološki derivat – biogorivo. Koliko će uticati na cenu goriva, još uvek se ne zna. Međutim, sve dok cena nafte na svetskoj berzi bude rasla, povećavaće se i cene goriva u Srbiji.

Komentari (0)

Biznis