"Opasan udar na slobodu novinarstva": Hrvatska smanjila izdvajanja za "Novosti" koje izdaje Srpsko narodno vijeće
Komentari13/05/2025
-21:02
Krajem prošlog meseca, hrvatski Savet za nacionalne manjine doneo je odluku kojom je za 210.000 evra smanjio izdvajanja za "Novosti" - list koji u Hrvatskoj izdaje Srpsko narodno vijeće.
Odluka je doneta zbog, kako je navedeno, političkog sadržaja "Novosti", jedinog manjinskog lista u Hrvatskoj kome je na ovaj način smanjen budžet.
Povodom ovog slučaja, zamenik glavnog urednika "Novosti" Tihomir Ponoš kaže za Euronews da je odluka protiv "Novosti" - odluka protiv nacionalnih manjina, a pre svega protiv srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj i Srpskog narodnog vijeća.
"To je politička odluka i to je svakome jasno. To je politička odluka koju je pre godinu dana, u doba izbora, inicirao Domovinski pokret koji je, u međuvremenu, postao i deo vlade. Oni su tada zapravo ultimativno tražili prestanak javnog finansiranja Novosti, pri čemu valja imati na umu da su Novosti, kao i druga glasila nacionalnih manjina, a njih ima mnogo, finansirana iz budžeta Republike Hrvatske", navodi Ponoš.

Euronews Srbija
Prema njegovim rečima, problem je u temama kojima se "Novosti" bave. Kako kaže, list mnogo prostora posvećuje demaskiranju istorijskog revizionizma, borbi protiv revitalizacije ustaštva, ali istražuje i programe ekstremno desničarskih stranaka u svetu, Evropi, ali i u Hrvatskoj.
"Objavili smo niz tekstova o tome kako su se članovi, ili bivši članovi Domovinskog pokreta, povezali sa ekstremno desničarskim strankama iz Italije, Hrvatske i Srbije, a kojima je zajedničko to što sve imaju teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj. Dakle, upitan je njihov patriotizam. Nije upitan naš patriotizam. To je ono što njima bazično smeta, iako oni zapravo uopšte ne čitaju Novosti", kaže on i nastavlja:
"To je, uostalom, potvrdio i saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić kada je rekao da je smanjenje budžeta Novosti deo njihovog političkog programa iako Savet mora potpuno autonomno delovati i svaki pritisci su zabranjeni. On je rekao da uopšte ne čita Novosti. On je očito neka vrsta spoznajnog fenomena koji zna šta piše u Novostima, a uopšte ih ne čita", navodi Ponoš.
Nakon što je Savet za nacionalne manjine doneo spornu odluku, Mlinarić je gostovao na hrvatskoj televiziji N1 gde je rekao da je "nedopustivo da Hrvatska finansira nedeljnik koji pljuje po Hrvatskoj, njenim svetinjama, gde se rugaju kada se dogode požari u Hrvatskoj".
"Mislim da to treba ugasiti, Domovinski pokret ne bi digao ruku za proračun u kojem postoji stavka srpske Novosti. To se ne dodeljuje tako, SDSS je to lukavo zakamuflirao. Iz proračuna se izdvaja u Savet za nacionalne manjine i onda oni to dele prema zastupljenosti", poručio je Mlinarić, dodajući da ne čita "Novosti" koje je nazvao "smećem".
Ponoš: Bavimo se pravima svih manjina
Ponoš, međutim, ističe da se "Novosti" bave zaštitom prava svih manjina, pa tako izveštavaju o pravima seksualnih manjina, radničkim pravima, ženskim pravima, uključujući i pravo na pobačaj.
Kako kaže, "o svemu onome što je na udaru ekstremno desne agende koja se već bar 10 godina malo po malo, ali veoma uspešno, širi ne samo Hrvatskom, već i Evropom".
Upravo ono o čemu "Novosti" pišu, predsednik Saveta za nacionalne manjine Tibor Varga naveo je kao razlog za smanjenje budžeta.
On je u saopštenju, objavljenom na sajtu, napisao da je "u postupku vrednovanja uredno prijavljenih programa udruga za 2025. budžetsku godinu za Srpsko narodno veće – nacionalnu koordinaciju veća srpske nacionalne manjine u Republici Hrvatskoj, ustanovljeno kako je putem programa informisanja Novosti koji je (su)financiran u prethodnim budžetskim razdobljima putem Saveta striktno za kulturnu autonomiju, u prethodnom periodu vršen uticaj na politička kretanja u Republici Hrvatskoj što nije skladno nameni odnosno promovisanju i ostvarivanju kulturne autonomije srpske nacionalne manjine za koju su putem Saveta udruženju doznačena budžetska sredstva".
Varga je dodao da je odluka doneta "s ciljem da se opovrgnu i obustave neutemeljeni novinarski natpisi, objavljene informacije, članci te drugi medijski izvori koji svojim sadržajem ne iznose tačne i proverene informacije čime se nanosi šteta državnom telu Savetu za nacionalne manjine".
profimedia
Reagujući na navode predsednika Saveta za nacionalne manjine, Ponoš kaže da sva dokumenta, uključujući i pravilnike samog Saveta, omogućavaju, pa čak i podstiču bavljenje političkim sadržajem.
"Dakle, sam Savet podstiče svojim pravilnikom bavljenje političkim sadržajem, a sa druge strane, zbog toga su formalno Novosti globljene sa 210.000 evra u odnosu na ono što smo dobili prošle godine. To je posledica jedne izrazito antimanjinske politike kojom se manjina želi svesti na to da se bavi folklorom, baštinom, tradicijom i ničim više. Iako, naravno, postoje brojni drugi mediji i glasila nacionalnih manjina koja se bave širokim spektrom tema, što naravno uključuje i politiku", navodi zamenik glavnog urednika "Novosti".
Reagovala udruženja novinara
Povodom ovog slučaja, zajedničkim saopštenjem reagovali su Evropska federacija novinara, Evropski centar za slobodu štampe i medija, Međunarodni institut za štampu, "Opservatorija za Balkan, Kavkaz i Transevropu" i "Free Press Unlimited".
Međunarodna udruženja istakla su da odluka Saveta za nacionalne manjine "očigledno ima politički motiv, a podstaknuta je zahtevima ekstremno desničarskog Domovinskog pokreta koji je u svom izbornom programu obećao smanjenje sredstava za list zbog njegovog izveštavanja".
U saopštenju se dodaje da novinarska udruženja izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog "očite politizacije u procesu donošenja odluka Saveta za nacionalne manjine, što je posebno zabrinjavajuće s obzirom na činjenicu da su Novosti jedini medij nacionalnih manjina koji je doživeo smanjenje finansiranja ove godine".
Predsednica Evropske federacije novinara Maja Sever ističe za Euronews da su "Novosti" jedan od najprofesionalnijih medija u Hrvatskoj, koji okuplja vrhunske profesionalce, istraživačke novinare i "sjajne kolumniste".
"Ovo je smišljeni udar na Novosti od desnog krila vladajuće koalicije, odnosno Domovinskog pokreta, koji je davno najavio da je to njima u političkoj agendi. Razočaravajuće je zapravo blaga reč jer, pristati na takve ucene, i napraviti takav udar na ionako krhkoj medijskoj sceni, zapravo je nedopustivo od strane premijera Plenkovića", kaže ona i nastavlja:
profimedia
"Ispunjen je zahtev jedne male stranke koja je premijeru Plenkoviću bila potrebna da sastavi većinu, čime je napravljen opasan udar na slobodu novinarstva i, najvažnije, na pravo naših građana i građanki da znaju i da budu informisani, i da imaju pristup dobrom i kvalitetnom novinarstvu", navodi Sever.
Euronews je, povodom slučaja "Novosti", poslao upite Savetu za nacionalne manjine i Vladi Hrvatske, međutim do objave ovog teksta, odgovore nismo dobili.
Za to vreme, na pitanje kako će smanjenje budžeta uticati na njihov rad, zamenik glavnog urednika "Novosti" odgovara u dve reči: "Idemo dalje".
Štrbac ističe značaj "Novosti"
Na ovu temu je za Euronews Srbija govorio i Savo Štrbac, predsednik Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas".
"Ovom odlukom Andrej Plenković, predsednik HDZ-a i premijer Hrvatske, osigurava opstanak na vlasti, jer je to bio uslov Domovinskog pokreta za formiranje većine. Domovinski pokret, proustaška stranka s krajnje desnog spektra, sastoji se od bivših članova HDZ-a koji su se odvojili kada je Plenković pomerio stranku ka centru. Bez njihove podrške, Plenković nije mogao formirati većinu, jer mu raniji saveznici, Srbi i druge manjine, više nisu bili dovoljni", rekao je Štrbac.
On je objasnio zahteve Domovinskog pokreta u vreme stvaranja Plenkovićeve vlade.
"Tražili su da Milorad Pupovac i Srbi ne budu u strukturama vlasti, da se ukine finansiranje 'Novosti' jer, kako tvrde, vređaju hrvatske nacionalne interese, i da se donese zakon o grobljima. Sada, pred lokalne izbore, Domovinski pokret se hvali na predizbornim skupovima da su ispunili sva obećanja", dodao je Štrbac.
Euronews Srbija
Pitanje koje se postavlja je i da li je smanjenje sredstava za "Novosti" usmereno samo protiv srpske manjine ili predstavlja širu medijsku cenzuru, a Štrbac je istakao značaj "Novosti" van okvira srpske zajednice.
"’Novosti’ su odavno prerasle ulogu srpskih novina. One okupljaju novinarsku elitu poput Srđana Šaperala, Borisa Dežulovića i Viktora Ivančića, legende novinarstva koje pratim još od pre rata. Ovi novinari su uvek bili trn u oku svakom sistemu, pišući oštre kritike, posebno o proustaškim devijacijama i skretanju HDZ-a desno od centra. Nikoga na vlasti nisu štedeli", rekao je Štrbac.
Na pitanje o posledicama smanjenja finansiranja, Štrbac je naglasio da će udar pretrpeti i drugi mediji.
"Ovo je medijska cenzura. Prošle godine ‘Novosti’ su dobijale 610 hiljada evra državne subvencije, sada je to smanjeno za 35 odsto, na 400 hiljada, s tendencijom daljeg smanjenja. Domovinski pokret poručuje: ‘Pišite slobodno, ali bez državnih para.’ Tvrde da 'Novosti' ne mogu da napadaju državu dok ih ona finansira. Ovo je deo žestoke bitke u Hrvatskoj, koja utiče i na druge medije", objasnio je Štrbac.
On je dodao da je odluka Saveta za nacionalne manjine, koji je formalno odobrio smanjenje, bila komplikovan proces.
"U Savetu ima 16 predstavnika manjina, i svi su glasali za paket budžeta koji uključuje i smanjenje za ‘Novosti’, jer se nije moglo glasati samo za jedan deo. Srbi, Romi i Italijani bili su suzdržani, ali niko nije glasao protiv, jer je ukupan budžet za manjine povećan za 13 odsto", rekao je Štrbac.
Gostovanje Save Štrpca u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)