Milatović i Košta o putu Crne Gore u Evropsku uniju: "Cilj je članstvo do 2028."
Komentari
14/05/2025
-12:59
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta po dolasku u Crnu Goru sastao se sa predsednikom države Jakovom Milatovićem koji je saopštio da je ova poseta potvrda da evropska perspektiva Crne Gore stoji visoko na agendi Evropske unije.
Napore Crne Gore na evropskom pohvalio je i Košta, istakavši da je reč o zemlji, jednoj od najboljih primera zamaha evropske zajednice.
"Zadovoljstvo mi je da ugostim predsednika Evropskog saveta. Vaša poseta predstavlja snažnu poruku podrške na našem EU putu", rekao je Milatović i dodao da ovakvi susreti potvrđuju da evropska perspektiva Crne Gore postaje visoko na agendi EU.
Zahvalivši se na tome, Milatović je na zajedničkoj konferenciji za medije sa Košta rekao da će na večeri sa gostom razgovarati o evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana.
"Naša zemlja je ponosna na status predvodnice u evropskim integracijama i odlučni smo da taj kurs zadržimo. Cilj je jasan, a at o je da postanemo 28. članica 2028. Svesni smo da je to ambiciozan cilj ali i dalje verujemo da je ostvariv", rekao je Milatović.
On je kazao da je politika proširenja demonstracija snage EU, a mi možemo biti najbolji primer za sve zemlje kandidate.
"Možemo biti svetlo na kraju tunela i dokaz da je proces proširenja živ. Šalje se poruka da su vrata EU otvorena za one koji su spremni da ispune kriterijume", rekao je Milatović.
Nada se, kazao je, da će do kraja godine Crna Gora još više napredovati na evropskom putu.
"Crna Gora je jedan od najboljih primera pozitivnog zamaha EU"
Košta je rekao da se raduje zajedničkom uspehu Evropske unije i Crne Gore.
"Crna Gora je jedan od najboljih primera pozitivnog zamaha EU kada je u pitanju proširenje. Upravo juče Evropski parlament je velikom većinom prepoznao važan napredak koji ste ostvarili. Ključno je da održive ovakav pristup i fokus na cilju. Postati 28. država članica do 2028. je dobar slogan ali bi još bolje bilo ako se tio ostvari pre", rekao je Košta.
Istakao je da su politički konsenzus i institucionalna stabilnost ključne za pristupanje.
"Veoma je važno da održite dobre odnose sa susedima, posebno onima koji su već države članice EU", kazao je Košta.
Na pitanje da komentariše sporazum Crne Gore i UAE, Košta je rekao da je Marta Kos poslala pismo koje jasno definiše poziciju Evropske komisije.
"A pozicija EK je takva da zahteva da ovi sporazumi u potpunosti poštuju evropsko zakonodavstvo, posebno kada su u pitanju javne nabavke i zaštita životne sredine", rekao je Košta.
Komentari (0)