Region

Spor u redovima ECR: Glasanje o nepoverenju Ursuli fon der Lajen izazvalo podele među evroparlamentarcima

Komentari
Spor u redovima ECR: Glasanje o nepoverenju Ursuli fon der Lajen izazvalo podele među evroparlamentarcima
Tanjug AP/Geert Vanden Wijngaert - Copyright Tanjug AP/Geert Vanden Wijngaert

Autor: Euronews

10/07/2025

-

09:33

veličina teksta

Aa Aa

Evropski konzervativci i reformisti (ECR) najviše su pogođeni od svih političkih grupa u Evropskom parlamentu povodom izglasavanja nepoverenja Evropskoj komisiji Ursule fon der Lajen i duboko su podeljeni po tom pitanju.

Konzervativci su podeljeni između onih koji će glasati za i onih koji će glasati protiv predloga o nepoverenju, dok sve ostale parlamentarne grupe uglavnom prate jedinstvenu liniju, prenosi Euronews.

Unutar ECR-a, Rumuni iz ultranacionalističke stranke AUR i Poljaci iz stranke Pravo i pravda (PiS) nalaze se među potpisnicima predloga za izglasavanje nepoverenja, što je u skladu s njihovim dosadašnjim stavom oštrog kritičkog odnosa prema Fon der Lajen i njenoj Komisiji.

Najveća partija u toj grupi, Braća Italije, glasaće protiv predloga, što je jasno poručio italijanski poslanik u Evropskom parlamentu Nikola Prokačini, koji je ujedno i kopredsednik grupe, tokom rasprave u plenarnoj sali o glasanju o nepoverenju.

Prokačini nije samo označio predlog za izglasavanje nepoverenja kao "grešku" i "politički poklon protivnicima", već je i otvoreno napao njegove predlagače, usmerivši kritike na svoje kolege poslanike iz PiS-a i AUR-a.

"Izvadite kokice", rekao je, pre nego što je započeo oštar napad na sopstvene kolege.

"Zašto neki od današnjih potpisnika [predloga] nikada nisu podneli predlog nepoverenja prethodnoj Komisiji Fon der Lajen, koja je uvela Zeleni dogovor i takozvani 'Fajzergejt'? [...]. Odgovor, naravno, znam", rekao je, aludirajući na poslanike PiS-a, koji nikada nisu pokušali da smene Januša Vojčehovskog, komesara za poljoprivredu u prethodnom mandatu i člana njihove partije.

Lider italijanske grupe uputio prikrivene kritike članovima sopstvene grupe

U istom govoru, Prokačini je, čini se, napao i rumunsku partiju AUR, čiji je predsednički kandidat Đorđe Simion nedavno izgubio drugi krug izbora od Nikušora Dana.

Tanjug/AP Photo/Pascal Bastien

 

"Nažalost, nekima izgleda prija da gube i kod kuće i ovde. Meni ne", rekao je, jasno poručujući da želi da nastavi sa "izgradnjom većina" u Parlamentu.

Ovaj govor je duboko uznemirio pojedine delegacije unutar ECR-a, reklo je više internih izvora iz grupe za Euronews.

Neki poslanici veruju da su Prokačinijeve reči mogle biti direktno diktirane od strane Đorđe Meloni, premijerke Italije i liderke stranke Braća Italije, naveo je jedan izvor.

Tokom prvih meseci novog saziva Evropskog parlamenta, ECR je tražio bližu saradnju sa Evropskom narodnom partijom (EPP), uspevši da obezbedi podršku za imenovanje potpredsednika Rafaelea Fita i ostvari značajne glasove u plenumu.

Ovu strategiju Prokačini je podržao u svom govoru, ali nisu svi ECR poslanici saglasni s njom. 

"Ko mu je dao mandat da pregovara sa EPP-om", upitao je jedan izvor, tvrdeći da bi nova većina u Parlamentu bila moguća samo uz radikalne promene i novog predsednika Komisije.

Drugi izvor iz grupe potvrdio je da je govor iritirao poljsku delegaciju, jer Prokačini nije trebalo da napada svoje partnere, s obzirom na to da je bio jedini kome je bilo dozvoljeno da govori u ime grupe.

Na plenarnom zasedanju, kopredsednik ECR-a tvrdio je da govori "u ime dve trećine" konzervativaca, sugerišući da će većina delegacija ECR glasati protiv predloga za izglasavanje nepoverenja.

Međutim, tekst predloga za nepoverenje sadrži potpise poslanika iz Rumunije, Poljske, Estonije, Grčke i Litvanije. Francuske, danske i hrvatske delegacije verovatno će se pridružiti glasanju za nepoverenje.

Prema jednom izvoru, do 50 poslanika od ukupno 79 članova ECR-a moglo bi na kraju podržati predlog za izglasavanje nepoverenja, što bi predstavljalo veliki udarac za Prokačinijevo vođstvo.

Treći izvor smatra da sam predlog za nepoverenje već donosi "velike probleme" grupi, jer otkriva podele i dovodi italijanske i poljske delegacije u sukob.

Ipak, svi sagovornici Euronewsa saglasni se da ovo neće dovesti do raspada grupe. 

"To je kao stari bračni par, gde partneri vrlo dobro poznaju jedno drugo i znaju da je bolje ostati zajedno nego biti sam", rekao je jedan izvor.

Komentari (0)

Evropa