Ko koči otvaranje novog graničnog prelaza Gradiška: Dok se birokratija i politika prepiru, građani i privreda ispaštaju
Komentari08/12/2025
-15:05
Iako je trebalo da već bude u funkciji, rampe na novom graničnom prelazu Gradiška biće spuštene tek tokom dana. Ključnu prepreku predstavlja ekspert Vlade Federacije BiH Zijad Krnić čija je saglasnost neophodna da bi se izmenio pravilnik i preraspodelili zaposleni na prelazu. O ovom pitanju Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH raspravljaće u ponedeljak.
Nov, potpuno izgrađen i vizuelno spreman za upotrebu, prelaz stoji zatvoren. Ograda na sredini mosta na Savi jasno pokazuje da prelaz još nije otvoren. Iako su sve ceremonijalne pripreme završene, uključujući terminale, signalizaciju i pozvane goste, birokratija i političke nesuglasice i dalje odlažu početak rada prelaza.
Član upravnog odbora Zijad Krnić glasao je protiv izmene pravilnika koja bi omogućila zapošljavanje 44 nova službenika, što je ključni korak za otvaranje prelaza.
"Izmena pravilnika nije formalna, nego suštinska. Takve odluke ne mogu se donositi na elektronskim sednicama", kaže Krnić za Euronews BiH. Dodaje da je ranije upozoravao da se tema mora raspraviti na redovnoj sednici.
Predsednik upravnog odbora Srđan Amidžić smatra da pravi razlog odlaganja leži u političkim interesima.
"Faktički je stav Vlade Federacije BiH da se prelaz ne otvori jer se nalazi u Republici Srpskoj", navodi on.
Zvaničnici iz Republike Srpske reagovali su na odluku, pitajući u čijem je interesu da bošnjački kadar, kako tvrde, blokira bolju povezanost sa Hrvatskom i Evropskom unijom.
Privrednici upozoravaju da je prelaz od ključnog značaja za poslovnu zajednicu.
"Brža veza sa Evropom, manje čekanja, manje nervoze", kaže Igor Beben, predsednik Udruženja drumskih prevoznika RS.
Stanovnici i privrednici ističu da bi prelaz rasteretio Gradišku od gužvi.
"Bilo bi velike koristi, rasteretio bi kružni tok, a teretnjaci bi se lakše kretali. Ali čini se da će sve biti odgođeno", kaže jedan od građana.
Članovi upravnog odbora sastaće se ponovo u ponedeljak kako bi pokušali da prevaziđu birokratsko-političke nesuglasice. Praznici su pred vratima, gužve se već beleže, a granični prelaz Gradiška ostaje najprometniji putnički prelaz u zemlji, prema podacima Agencije za statistiku BiH.
Više o ovoj temi pogledajte u gore priloženom videu.
Komentari (0)