Dodik: Republika Srpska protiv preuzimanja digitalnih nadležnosti, moguća pravna nesigurnost i politička zloupotreba
Komentari
Predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Dodik izjavio je danas da pitanje elektronskog identiteta i digitalnih sertifikata nije tehničko pitanje, nego pitanje suvereniteta, bezbednosti i zaštite podataka građana Republike Srpske.
Dodik je rekao da zato RS neće da dozvoli da se pod izgovorom modernizacije zaobilaze zakoni, šire nadležnosti institucija kojima to ne pripada i otvara prostor za manipulaciju identitetima, pristup sistemima i podacima Republike Srpske, prenosi RTRS.
"UIO (Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine) je iskorišćena kao instrument takve centralizacije. Nezakonite aktivnosti na izdavanju digitalnih sertifikata bez jasnog pravnog osnova nisu nikakav tehnološki napredak, nego pokušaj da se kroz pravnu nesigurnost, mimo zakona i nadležnosti, na mala vrata uspostavi kontrola nad digitalnim identitetom građana i dodatno razvlasti Republika Srpska", napisao je Dodik na platformi X.
Kako je naveo, Republika Srpska će insistirati da svaka oblast digitalne identifikacije bude uređena isključivo u skladu sa ustavnim nadležnostima.
Dodik je kazao da svako ko pokuša da mimo toga uspostavlja kontrolu nad digitalnim identitetom građana, ulazi u zonu pravne nesigurnosti, političke zloupotrebe i direktnog udara na institucionalni poredak Republike Srpske.
"Zato ćemo da podržimo svaku odluku i svaki potez koji štiti pravnu sigurnost, podatke naših građana i pravo Republike Srpske da sama odlučuje o pitanjima koja joj po Ustavu pripadaju", istakao je Dodik.
On je dodao da je za digitalnu budućnost, ali nikada po cenu otimanja nadležnosti Republike Srpske
"Ne znam kako vam ne dosadi da iznova pokušavate isto - podvale, prevare i otimanje nadležnosti na mala vrata. Sa Republikom Srpskom vam to neće proći", dodao je Dodik.
Komentari (0)