Evropa

"Kancelar bez kancelarske većine": Šta nam govori presedan u Bundestagu i izbor Merca za šefa nemačke vlade

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

06/05/2025

-

21:09

veličina teksta

Aa Aa

U Nemačkoj se nikada nije desilo da se mora održati drugi krug glasanja za kancelara, što pokazuje da Fridrih Merc ne samo da nije neprikosnoveni vođa svoje CDU-CSU unije, već da nije omiljen ni među mlađim koalicionim partnerom - Socijaldemokratama, izjavio za Euronews Srbija novinar Dojče velea Srećko Đukić.

"Činjenica da kancelar prilikom izbora ne kontroliše svoju kancelarsku većinu, može se naslutiti da Merc može imati problema u rešavanju pitanja koja će ga čekati. Pitanje je sa kojim autoritetom će moći da rešava probleme kada će se pred svako glasanje u Bundestagu će se postavljati pitanje da li će svi podržati njegov predlog ili će mu neki, kao danas, pomrsiti račune. Jer kancelar bez većine nije kancelar", rekao je Đukić.

Matić konstatuje kako možda nikada nećemo saznati koji su poslanici glasali protiv Fridriha Merca, jer se radi o tajnom izboru i ne zna se kako je ko glasao.

"Možemo samo da naslutimo šta bi mogla da bude kombinacija raznih razloga. Moguće je da su otpadnici iz različitih partija, jer Merc nije neprikosnoven čak ni u svojoj uniji CDU–CSU, i tu ima ljudi koji nisu baš preterano srećni sa svojim kandidatom za kancelara, a sada i sa kancelarom. Još veći otpor proteklih meseci bio je uočen u Socijaldemokratskoj partiji, pogotovo u ogranku mladih socijaldemokrata – Jusosi – koji su bili nezadovoljni najavom njegovog budućeg rada kao kancelara", tvrdi novinar. 

Euronews Srbija

Srećko Dukić

Kako kaže, oni su kritikovali da se u koalicionom ugovoru nalazi premalo socijalnih elemenata i bili su nezadovoljni Mercovim najavama po pitanju zaoštravanja migracione politike.

"U SPD-u ima jako puno onih koji ne podržavaju najavljene mere Fridriha Merca po tom pitanju,  a on je najavio da namerava 'uvesti reda u nered' po pitanju migracija", pojašnjava sagovornik. 

Na osnovu navedenog, postavlja se pitanje u kojoj bi meri Merc imao podršku u sprovođenju političkih odluka, i da li bi aktuelna situacija u Bundestagu dovela do krize legitimiteta.

"Šta ako, recimo, potencijalni kancelar Merc dođe u Bundestag i kaže: 'Ljudi, evo ovo su moje mere, ja bih ovo hteo da napravim, da li ćete me podržati u tome da zaoštrimo kompletnu politiku, da odvraćamo ljude na granicama, da više ne spajamo porodice onih koji imaju pravo na privremenu zaštitu u Nemačkoj?'"

Đukić postavlja pitanje šta bi se desilo ako neko iz njegove kancelarske većine ne podrži te mere.

"Tada bi to bila velika blamaža za samog kancelara Fridriha Merca", podvlači on. 

Kako kaže, iskustva iz ranijih kancelarskih mandata, poput Gerharda Šredera, pokazuju da kancelaru u tom slučaju kancelaru ne preostaje puno toga, nego da se postavi pitanje poverenja i nepoverenja u Bundestagu i da proveri da li zaista ima većinu poslanika ili ne.

Celo gostovanje pogledajte u video klipu na početku teksta

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa