Šmihal: U Lavovu potpisan sporazum o slanju Kijevu tranše profita od ruske imovine
Komentari
09/05/2025
-14:32
Šefovi ministarstava spoljnih poslova zemalja Evropske unije i ukrajinski predstavnici razgovarali su danas na sastanku u Lavovu o zajedničkoj budućnosti i potpisali sporazum o slanju Kijevu tranše profita od zamrznute ruske imovine u iznosu od oko milijardu evra, izjavio je ukrajinski premijer Denis Šmihal.
Šmihal je to rekao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbednost Kajom Kalas i ukrajinskim ministrom spoljnih poslova Andrijem Sibihom nakon neformalnog sastanka ministara spoljnih poslova zemalja EU u Lavovu na zapadu Ukrajine, preneo je Ukrinform.
Ukrajinski premijer je istakao da se danas u Lavovu održavaju tri istorijska događaja i da je prvi događaj sastanak Saveta ministara spoljnih poslova zemalja članica EU.
"Razgovarali smo o nizu pitanja naše zajedničke sadašnjosti i budućnosti, postigli smo dogovor i zacrtali sledeće korake u prioritetnim oblastima", naveo je Šmihal.
On je napomenuo da se drugi važan događaj odnosi na potpisivanje sporazuma o slanju tranše profita od zamrznute ruske imovine Ukrajini.
"Ovaj sporazum je zaključen između EU, Danske, Francuske i Italije. Reč je o sredstvima iz Evropskog fonda za mir u iznosu od oko milijardu evra. Ovim sredstvima, zemlje koje su potpisale sporazum kupiće ukrajinsko oružje za potrebe Ukrajine", naveo je Šmihal.
On je napomenuo da Ukrajina insistira na potpunoj konfiskaciji zamrznute ruske imovine u Evropi i širom sveta.
Šmihal je nazvao istorijskim sastanak koalicije država za osnivanje u okviru Saveta Evrope specijalnog tribunala za zločine ruske agresije protiv Ukrajine.
"Zemlje koalicije su sprovele opsežne pravne pripreme. Danas će biti doneta politička odluka o odobrenju rada ovih pravnih timova. Uskoro će početi proces formiranja i pokretanja specijalnog tribunala u okviru Saveta Evrope. Odgovorni za zločin agresije će svakako biti kažnjeni", rekao je Šmihal.
Šmihal je održao u Lavovu sastanak sa Kajom Kalas, tokom kojeg su razgovarali o odbrambenim potrebama Ukrajine i situaciji na frontu.
Komentari (0)