Evropa

U Poljskoj se danas održavaju predsednički izbori

Komentari
U Poljskoj se danas održavaju predsednički izbori
U Poljskoj se danas održavaju lokalni izbori - Copyright Tanjug AP/Czarek Sokolowski

Autor: Tanjug

18/05/2025

-

09:30

veličina teksta

Aa Aa

U Poljskoj se danas održava prvi krug predsedničkih izbora koji se smatraju presudnim za poljskog premijera Donalda Tuska i njegovu proevropsku vladu.

Birališta će biti otvorena od 7.00 do 21.00, a oko 29 miliona ljudi ima pravo glasa. Birači će birati predsednika na petogodišnji mandat putem sistema s dva kruga.

Ako nijedan kandidat ne osvoji više od 50 odsto glasova u prvom krugu, 1. juna održaće se drugi krug između dva kandidata s najviše glasova osvojenih danas, preneo je "Reuters".

Nakon osam godina konzervativne vlasti stranke Pravo i pravda (PiS), Tusk je uspeo da sastavi široku koaliciju socijaldemokrata, centrista i demohrišćana i vrati Poljsku u proevropski pravac.

Kao i gotovo svi izbori u Poljskoj poslednjih godina, i ovi će se svesti na borbu između Tuskove Građanske platforme (PO) i stranke PiS.

Kandidat PO-a je gradonačelnik Varšave Rafal Tšaskovski, koji je na prošlim izborima 2020. godine tesno izgubio od Andžeja Dude.

Očekuje se da će u prvom krugu osvojiti između 30 i 35 odsto glasova, a u drugom krugu mogao bi imati taman dovoljno da pobedi Karola Navrockog, za koga se očekuje da će biti drugi s 20-25 odsto podrške.

Na poslednjoj debati 12. maja, Tšaskovski je delovao umorno i rastrojeno, a PiS pokušava da ponovi trik koji je pre 10 godina doveo Dudu na vlast, promovišući kandidata koji je relativno nepoznat, mlađi i formalno nije član stranke, preneo je Radio slobodna Evropa (RSE).

Navrocki, istoričar koji je vodio Muzej Drugog svetskog rata u Gdanjsku, a zatim i uticajni Institut za nacionalno sećanje, savršeno se uklapa u tu sliku, navodi RSE.

Poslednjih nedelja smanjio je razliku u anketama u odnosu na Tšaskovskog, ali se i sam suočava s problemima.

Predstavljajući se kao „običan građanin“ koji poseduje samo jedan stan, otkriveno je da Navrocki zapravo ima još jedan stan, do kojeg je, navodno, došao preuzimajući brigu o starijem stanaru koji je, zapravo, bio smešten u domu za starije.

Takođe, ispostavilo se da poseduje udeo u trećem stanu, što je dodatno narušilo njegov imidž.

Harizmatični predsedavajući parlamenta Šimon Holovnja, lider centrističke stranke Poljska 2050, vodi bled кампanj и вероватно неће освојити више од 10 одсто гласова, пише RSE.

Njegovi glasači verovatno će se u drugom krugu prikloniti Tšaskovskom.

Mogućnost da profitira na skandalu Navrockog ima Slavomir Mencen, kandidat desničarske populističke Konfederacijske stranke slobode i nezavisnosti.

U jednom trenutku u anketama bio je izjednačen s Navrockim, ali je izgubio podršku nakon što je pozvao na ukidanje besplatnog univerzitetskog obrazovanja i na potpuno ukidanje prava na abortus, čak i u slučajevima silovanja.

Veliki je pobornik američkog predsednika Donalda Trampa i veoma je popularan među mladim muškarcima zahvaljujući kombinaciji ekonomskog liberalizma, političkog izolacionizma i antimigrantske retorike, piše RSE.

Poljska već sada troši skoro pet odsto BDP-a na odbranu, više nego bilo koja druga NATO članica, i oba vodeća kandidata žele da zadrže taj nivo potrošnje.

Međutim, razlikuju se po pitanju kome treba dati prioritet u savezima.

Navrocki podržava čvrsto savezništvo s SAD, zagovarajući sklapanje bilateralnog sporazuma direktno s Vašingtonom, jer u krugovima PiS-a duboko ne veruju ni Briselu ni Berlinu.

S druge strane, Građanska platforma ne želi da prekine veze s SAD, ali želi da ojača evropske odnose, naročito s Berlinom i Parizom.

Predsednici u Poljskoj mogu da služe maksimalno dva mandata, a drugi mandat Andžeja Dude završava se 6. avgusta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa