Evropa

Holandska kraljica poklonila crkvi u Češkoj zvono napravljeno od ruskog oružja

Komentari
Holandska kraljica poklonila crkvi u Češkoj zvono napravljeno od ruskog oružja
Holandska kraljica poklonila crkvi u Češkoj zvono napravljeno od ruskog oružja - Copyright Tanjug AP/Petr David Josek

Autor: Tanjug

05/06/2025

-

14:12

veličina teksta

Aa Aa

Holandska kraljica Maksima danas je poklonila jednoj crkvi u Češkoj zvono napravljeno delimično od ruskog oružja, kako bi izrazila solidarnost s Ukrajinom.

Zvono je proizvela Holandska kraljevska kovnica koristeći delove ruskih granata i drugog oružja koje je Rusija upotrebila u ratu protiv Ukrajine, prenela je agencija AP.

"Ovo zvono ima mnogo simbolike i to je veoma poseban projekat za nas", kazao je vlasnik kovnice Jost Eijsbouts za češki javni radio.

On je dodao da je dobra ideja iskoristiti materijal namenjen za nasilje i pretvoriti ga u simbol mira.

Zvono će biti instalirano u zvoniku Crkve Svetog Spasitelja u Pragu, umesto jednog od originalnih zvona koje je tokom Prvog svetskog rata zaplenila austrougarska vojska i pretopila u oružje.

Češka i Holandija podržavaju Ukrajinu u ratu protiv Rusije, podsetila je agencija AP.

Ceremoniji predaje zvona u crkvi prisustvovali su predsednik Petr Pavel i njegova supruga Eva.

Holandski kraljevski par boravio je u poseti Češkoj, ali je kralj Vilem-Aleksander morao da skrati boravak i vrati se u sredu uveče kući zbog pada holandske vlade.

Komentari (0)

Evropa