Evropska komisija predstavila novi Zakon o svemiru: "Nalazimo se na početku svemirske revolucije"
Komentari
25/06/2025
-18:50
Evropska komisija je predstavila danas Zakon EU o svemiru, dugo očekivanu reformu propisa koji će uticati na brzo rastuću svemirsku industriju.
Ovaj zakon ima za cilj stvaranje jedinstvenog tržišta za kompanije koje pružaju svemirske usluge u EU, uz istovremeno jačanje napora da se poveća konkurentnost u odnosu na Sjedinjene Američke Države i druge komercijalne svemirske sile, prenosi Rojters.
Zakonom su takođe uvedeni propisi za rešavanje rastućeg problema zagušenja u svemiru sa hiljadama satelita u orbiti i 128 miliona delova svemirskog otpada.
Evropska komisija je saopštila da novi zakon takođe uvodi mere protiv pretnji od sajber napada i elektronskih smetnji, kao i da promoviše ekološki održivo korišćenje svemirskih resursa.
Zakon predviđa bezbedno uklanjanje satelita po isteku operativnih aktivnosti, obavezne procene rizika, mere sajber bezbednosti za operatere u svemiru, kao i uspostavljanje pravila za merenje ekoloških uticaja.
"21. vek biće vek svemira i vek novih granica u svemiru. Nalazimo se na početku svemirske revolucije", rekao je komesar EU za svemir i odbranu Andrius Kubilius.
Komentari (0)