Posle 100 godina Parižani legalno smeju da se okupaju u Seni: Nadležni tvrde da je kvalitet vode izuzetan
Komentari
06/07/2025
-11:15
Parižani su u subotu prvi put legalno uskočili u reku Senu — i to posle više od 100 godina, uz povike "topla je!", koji su odzvanjali duž reke.
To se dogodilo nakon što je javno kupanje dozvoljeno na određenim mestima u Seni, uključujući dve novoizgrađene drvene platforme blizu Ajfelove kule i ostrva Ile Sent-Lui u centru Pariza.
Pre izlaska sunca, gradski službenik je mrežicom uklonio poslednje ostatke algi s površine vode. Nedugo zatim, formirao se red nestrpljivih Parižana s peškirima u rukama, čekajući priliku da uskoče.
Uzvici oduševljenja i radosti odjekivali su obalama dok su prvi plivači ulazili u smaragdnozelenu vodu, piše Euronews.

Tanjug AP/Thomas Padilla
"Tako je lepo plivati u srcu grada, posebno sa ovim visokim temperaturama koje imamo poslednjih dana. Iznenađen sam jer sam mislio da će voda biti hladnija, a zapravo je mnogo toplija nego što sam očekivao", rekao je Amine Hocini, 25-godišnji građevinski radnik iz Pariza.
Povratak kupanja u Seni rezultat je projekta čišćenja vrednog 1,4 milijarde evra, koji je bio povezan sa prošlogodišnjim Olimpijskim igrama. Zvaničnici sada tvrde da Sena ispunjava evropske standarde kvaliteta vode u većini dana.

Tanjug AP/Thomas Padilla
Gradonačelnica Pariza An Hidalgo, koja se već prošle godine okupala u Seni, bila je prisutna i u subotu ujutru. Držala je providnu flašu punu rečne vode kao znak poverenja, rekavši: "Ovo je dečji san — omogućiti ljudima da ponovo plivaju u Seni".
Kvalitet vode je "izuzetan"
U međuvremenu, ekološke vlasti potvrdile su da su nivoi bakterija znatno ispod zvaničnih granica.
"Kvalitet vode je izuzetan. Pratimo prisustvo dve bakterije — E. coli i enterokoka — i za jednu smo deset puta ispod dozvoljenih granica, a za drugu više od 25 puta ispod", rekao je Mark Gijom, prefekt pariskog regiona Ile-de-France.
Sa platforme, turisti i jutarnji trkači zastajali su da posmatraju prizor. Neki su aplaudirali dok su se plivači penjali uz čelične merdevine, nasmejani i mokri. Drugi, poput Fransoa Furnijea, ostali su skeptični.
Tanjug AP/Thomas Padilla
"Ne bih rizikovao, iskreno. Video sam stvari koje ne možete ni da zamislite kako plutaju po Seni, zato ću sačekati da bude baš onako, besprekorno čista", rekao je Furnije, koji živi iznad obale Sene i sve je posmatrao s mosta.
Po površini je i dalje plutao poneki otpad — zalutali list, omot od plastike — ali miris je bio gotovo neprimetan: nije bilo snažnog mirisa kanalizacije, već samo blag, zemljani, rečni miris.
"Ovo je tako šik — plivati u Seni, pored ostrva Ile Sent-Lui. Naravno da postoji doza opreza, uvek kada se ide negde da se pliva, ali mislim da je ovo sada jedno od najviše testiranih mesta na svetu. Ne verujem da bi gradske vlasti sebi dozvolile bilo kakav propust", rekla je Lusil Vudvard, 43-godišnja stanovnica Pariza.
Tanjug AP/Thomas Padilla
Dodala je uz smeh: "Koža mi je sasvim u redu".
Plivanje u Seni bilo je zabranjeno još od 1923. godine, sa nekoliko izuzetaka, zbog zagađenja i opasnosti od rečne plovidbe. Kupanje van obeleženih zona i dalje je zabranjeno iz bezbednosnih razloga.
Komentari (0)