Ambasador SAD u Turskoj: Prepoznajemo ključnu ulogu Turske u NATO savezu
Komentari
12/07/2025
-14:52
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Turskoj i specijalni izaslanik za Siriju, Tom Barak, izjavio je da Sjedinjene Države prepoznaju ključnu ulogu Turske u NATO savezu i njen značaj u rešavanju regionalnih bezbednosnih i političkih izazova, uz ocenu da bi, u slučaju rešavanja spornih pitanja poput ruskih S-400 sistema, proces povratka Turske u program F-35 mogao biti obnovljen.
"Turska ima drugu najveću vojsku u NATO-u i nalazi se u centru strateških tokova. Postigla je značajan napredak u odbrambenoj industriji. Ako se reše pitanja poput S-400, proces F-35 bi mogao biti oživljen. Predsednik Tramp je pokazao fleksibilnost po ovom pitanju i verujemo da će se naša buduća saradnja sa Turskom dodatno produbiti", rekao je Barak u intervjuu za Si-En-En (CNN) Turk, prenosi turski Hurijet.
On je ukazao na važnu ulogu koju Turska igra u rešavanju kriznih situacija, kako u Ukrajini i Rusiji, tako i na Bliskom istoku, posebno ističući doprinos Ankare u okviru ukrajinsko-ruskog sporazuma o izvozu žita, kao i u pokušajima postizanja primirja u Gazi.
"Iako je Ankara zbog svojih odnosa sa Hamasom bila predmet kritika, bez Turske i Katara diplomatija u regionu ne bi bila moguća. Turska je jedan od naših najvažnijih posrednika u pitanju Gaze", naglasio je američki diplomata.
Govoreći o američkim sankcijama prema Turskoj u okviru zakona CAATSA, Barak je pohvalio sposobnost Turske da razvije sopstvene vojne kapacitete, posebno u oblasti bespilotnih letelica.
"Zahvaljujući visokom tehnološkom potencijalu, Turska je počela da proizvodi svoje dronove i borbene avione. TB2 dronovi su među najboljima u svetu i koriste se u ratu u Ukrajini", ocenio je Barak.
Komentarišući pitanje učešća Turske u programu F-35, podsetio je da je problem nastao nakon pokušaja državnog udara 2016. godine i odluke Ankare da nabavi ruski sistem S-400.
"Kongres je tada jasno poručio, ako ste kupili S-400, ne možete dobiti F-35. Međutim, Turska je u međuvremenu razvila sopstvene bespilotne letelice koje uživaju međunarodno priznanje. Trenutno se radi na modernizaciji F-16 i razgovorima o eventualnom povratku u F-35 program. Ključnu ulogu u tim razgovorima imala je bliska saradnja predsednika Trampa i predsednika Erdogana", dodao je Barak.
Predsednik Erdogan izjavio je da je pitanje S-400 za Ankaru zatvoreno i da očekuje da će predsednik Tramp ostati veran sporazumu o isporuci borbenih aviona F-35 Turskoj.
U drugom delu razgovora, ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Turskoj izjavio je da Sjedinjene Države nemaju obavezu da podrže stvaranje nezavisne države Sirijskih demokratskih snaga (SDG), uz ocenu da su SDG, Jedinice narodne zaštite (YPG) i Radnička partija Kurdistana (PKK) jedno te isto.
"Ne dugujemo im nezavisnu državu. Neće biti slobodnog Kurdistana, niti slobodne države SDG", rekao je Barak, odgovarajući na pitanja novinara.
Ambasador je istakao da Vašington ne diktira ništa nikome i dodao da je PKK već započeo proces razoružanja. Dodajući da se lider PKK Abdulah Odžalan i dalje nalazi u izolaciji, što je, kako je ocenio, ozbiljna tema za Tursku.
"YPG je proistekao iz PKK. To je struktura s kojom smo sarađivali u borbi protiv Islamske države. U Americi postoji osećaj da smo im zbog toga dužni. Međutim, mi im ne dugujemo pravo na formiranje nezavisne države. Naša obaveza prema njima je da im omogućimo razuman prelaz ka novoj upravi u Siriji", naveo je Barak.
Komentari (0)