Evropa

"Patrioti" pod nebom Ukrajine: Da li američki PVO sistem može da preokrene tok rata u korist Kijeva?

Komentari
"Patrioti" pod nebom Ukrajine: Da li američki PVO sistem može da preokrene tok rata u korist Kijeva?
Tanjug/AP/Axel Heimken - Copyright Tanjug/AP/Axel Heimken

Autor: Euronews Srbija

21/07/2025

-

19:03

veličina teksta

Aa Aa

U nastavku intenzivnog sukoba u Ukrajini, američki protivvazdušni sistem "Patriot" postao je ključni činilac u zaštiti Kijeva od ruskih udara. Nakon što su prve baterije isporučene 2023. godine, ovaj napredni sistem pokazao je sposobnost da neutrališe raznovrsne neprijateljske projektile i letelice. Međutim, ograničene zalihe municije i logistički izazovi i dalje ograničavaju njegovu punu efikasnost.

Sistem Patriot, razvijen od strane "Raytheon Technologies, označio je značajan korak u stranoj vojnoj podršci Ukrajini, uspešno obarajući ruske letelice i balističke rakete na daljinama do 130 kilometara. Iako su pružili značajnu zaštitu ključnih gradova poput Kijeva i Harkova, njihova efikasnost zavisi od kontinuirane podrške SAD-a i saveznika, uključujući obuku ukrajinskih snaga i konstantnog uvoza novih raketa.

Brzina preko 6000 kilometara na čas: Koji su dometi PVO sistema Patriot?

Prvi sistemi Patriot ušli su u operativnu upotrebu američke vojske 1984. godine, označivši početak sofisticirane protivvazdušne odbrane. Patriot je stekao slavu tokom Zalivskog rata 1991. godine, kada je korišćen za zaštitu od iračkih Skad raketa, pri čemu je oborio između 40 i 70 odsto ispaljenih projektila.

Tokom godina sistem je prilagođavan novim pretnjama i tehnološkim dostignućima, evoluirajući kroz različite verzije poput PAC-1, PAC-2 i PAC-3.

Najnoviji sistemi opremljeni su sofisticiranim raketama za presretanje i radarima visokih performansi.Ovaj sistem ima ključnu ulogu u odbrani od vazdušnih pretnji, ističući se sposobnošću brzog reagovanja i praćenja više meta istovremeno. Njegova mobilnost i otpornost na elektronsko ometanje čine ga fleksibilnim rešenjem na bojnom polju.

profimedia

 

Sistem integriše četiri osnovne operativne funkcije: komunikaciju, komandu i kontrolu, radarski nadzor i presretanje raketa. Domet radara prelazi 150 kilometara, dok najnovije rakete postižu brzine koje mogu premašiti 6.000 kilometara na sat (ranije verzije oko 5.000 km/h), uz dimenzije od 5,2 metra dužine i težinu od približno 320 kilograma

U Ukrajini se Patriot sistem pokazao efikasnim protiv krstarećih raketa i dronova – prema podacima Centra za strateške i međunarodne studije, od maja 2023. godine Ukrajina beleži stopu presretanja od 90 odsto za ovu vrstu municije.

Međutim, uprkos performansama, ruska balistička raketa "Iskander-M" pokazala se kao najveća pretnja "Patriotima". Sposobnost rakete "Iskander-M" da porazi "Patriote" proističe iz kombinacije brzine, manevarskih sposobnosti i kontramera, piše vojni portal Bulgaria Military 

Ipak, ovaj prestižni sistem i dalje ostaje česta tema pregovora između Kijeva i njegovih zapadnih saveznika.

Ponuda, potražnja i (ne)dostupnost Patriota

Izlazak Sjedinjenih Država iz Avganistana 2021. godine značajno je uticao na ponudu Patriot sistema na globalnom tržištu. Tada su SAD smanjile broj PVO sistema u Saudijskoj Arabiji i na Bliskom istoku, jer je pažnja preusmerena na moguće buduće izazove sa Rusijom i Kinom. Od tada su Švedska, Poljska, Rumunija, Ukrajina, Holandija, Saudijska Arabija i druge države kupile Patriote i rakete za PVO siteme, dok su mnogi drugi zrazili interesovanje za njihovu nabavku.

Bajden je svoj potpis na isporuku Patriota Ukrajini dao aprila 2023. godine, kada su prve baterije stigle iz Nemačke kao deo šire vojne pomoći Kijevu. Od tada, Patrioti postaju važan deo koordinatnog sistema ukrajinske protivvazdušne odbrane. 

Ukrajina trenutno koristi najmanje šest sistema Patriot koje su joj obezbedili SAD, Nemačka, Holandija i Rumunija.

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je na sastanku Kontakt grupe za odbranu Ukrajine aprila ove godine zatražio najmanje 10 sistema Patriot, zahtev je ponovio i narednog meseca. Novi zahtev usledio je i nakon što je Rusija izvela jedan od največih napada na Kijev.

"Čvrsto računamo na naše partnere da u potpunosti ispune ono o čemu smo se dogovorili. Protivvazdušna odbrana ostaje glavni prioritet za zaštitu života", rekao je predsednik Ukrajine.

profimedia

 

Međutim, situacija na Bliskom istoku – sukob između Izraela i Irana – uticao je na odlagnje isporuka raketa i sistema Ukrajini.

Pit Hegset naredio je 2. jula obustavu slanja raketa i municije Ukrajini na neodređeno vreme zbog zabrinutosti oko zaliha američke vojske

Ali, već 7. jula, Pentagon je objavio da će obnoviti isporuke, navodeći da je dodatno "odbrambeno" oružje namenjeno da pomogne Ukrajini da se zaštiti dok SAD rade na "trajnom miru".

Predstavnički dom SAD usvojio je 19. jula zakon o nastavku vojne pomoći Ukrajini. Predlog zakona HR4016 podržalo je 353 poslanika, dok je 76 bilo protiv, čime je Kijevu pokazana snažna dvostranačka podrška.

Nakon toga zakon ide na razmatranje u Senat, gde može biti izmenjen, usvojen u postojećem obliku ili odbijen. Ukoliko Senat potvrdi zakon, on će biti prosleđen na potpisivanje predsedniku Trampu. 

Paraleno sa pomenutim, Nemačka takođe ulaže napore da Kijev dobije raketne sisteme. Prema rečima portparola nemačke vlade, kancelar Fridrih Merc održao je 4. jula razgovor sa Trampom, tražeći od predsednika SAD da nastavi isporuke Ukrajini, posebno presretačkih raketa za "Patriot".

Nakon toga, kancelar je na Konferenciji obnovi Ukrajine u Rimu rekao da je Nemačka spremna da da kupi sisteme protivvazdušne odbrane "patriot" od Sjedinjenih Američkih Država i da ih isporuči Ukrajini.

S tim u vezi, Donald Tramp je u ponedeljak odobrio plan prema kojem bi evropske zemlje kupile američko oružje u vrednosti od više milijardi evra, koje bi potom bilo isporučeno Ukrajini.

Naime, SAD planiraju da prodaju baterije sistema Patriot i drugo oružje evropskim saveznicima koji bi ga zatim prosledili Kijevu.

"Isporućićemo ogromne količine oružja NATO-u", rekao je Tramp dodavši da jedna zapadna zemlja već ima 17 sistema Patriot spremnih za isporuku.

Komentari (0)

Evropa