Novi pregovori Ukrajine i Rusije u Istanbulu, Ivić: Važno da se održava kontinuitet, ali niko ne očekuje velike promene
Komentari23/07/2025
-20:54
Delegacije Rusije i Ukrajine sastala se danas u Istanbulu. Na dnevnom redu je povratak zarobljene i otete ukrajinske dece, kao i pripreme za sastanak na nivou lidera zemalja radi okončanja rata.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, saopštio je da će u fokusu razgovora biti razmena memoranduma sa predlozima za mirovno rešenje. Sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Rustem Umerov, koji predvodi ukrajinsku delegaciju, sastao se sa predsednikom Turske u Ankari, gde su koordinisani stavovi uoči pregovora sa ruskom stranom.
Petar Ivić iz Pupin incijative kaže u razgovoru za Euronews Srbija da je važno da se održava neki kontinitet u pregovorima, bez obzira što niko ne očekuje da će se dogoditi neke velike promene.
"Imamo izjavu Dmitrija Peskova, portparola Kremlja, da Zapad ne očekuje čuda od ovih pregovora. Čitajući između redova, to ne znači nikakav veliki dogovor. Znači, samo status quo, možda pomeranje nekih pomaka u pregovorima u vezi razmene zarobljenika, koja je zapravo jedini uspešan aspekt ovih pregovora", kaže on.

Tanjug/AP/Alexander Wilf, Sputnik, Kremlin
Kako dodaje, možda će biti napretka u nekim humanitarnim pitanjima, ali kako dodaje, bez obzira na sve, bitno je da se održi određeni kontinuitet u razgovorima.
"Svakako je bolje razgovarati nego ne razgovarati, što smo imali već dve godine od kada je počeo ovaj sukob", kaže.
Na pitanje kakva su njegova očekivanja od pregovora, Ivić kaže ne velika. Navodi da se stiče utisak da ni interesovanje medija nije na zavidnom nivou. On podseća da je kod prve runde pregovora bilo veliko interesovanje, čak se po medijima spekulisalo hoće li američki predsednik Donald Tramp da prisustvuje, hoće li biti prekida vatre, da li će doći do direktnog susreta i slično.
“Videli smo da se ništa toga nije desilo, čeka se Putinovo zeleno svetlo za prihvatanje prekida vatre. On čak intenzivira sve napade, do neke deeskalacije uopšte nije došlo, ova treća runda se dešava u maksimalnoj eskalaciji do sada, tako da ja mislim da ni jedna strana ne očekuje neki dogovor", dodaje.
Ivić ističe da se iza ove inicijative krije i očigledna potreba ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da ostvari makar simboličnu pobedu na međunarodnoj sceni.
"Zelenskom je jako važno da dođe do direktnog susreta sa Putinom. To bi značilo i simboličan i konkretan pomak – možda ne u ratu, ali svakako u percepciji domaće javnosti", ocenjuje Ivić.
Tanjug/AP/Markus Schreiber
On podseća da se održavaju masovni protesti u Ukrajini, i Zelenskom je, objašnjava, zbog toga potrebna neka diplomatska vest kojom bi mogao da skrene pažnju sa unutrašnjih problema. Ipak, Ivić smatra, da je malo verovatno da će do takvog susreta doći.
"Putin verovatno zna koliko bi to značilo Zelenskom i upravo iz tog razloga neće pristati. Cilj je da mu uskrati bilo kakvu pobedu koju bi mogao da donese kući", kaže Ivić.
On dodaje da postoje tri moguća razloga zašto Putin odbija mirovni dogovor: Želi da poseje razdor između Amerike i Evrope, zaista veruje da dobija rat, ili se plaši unutrašnje destabilizacije.
Kako dodaje, po njemu, sve tri opcije su opasne.
"Prvo bi možda mogla da bude neka dugoročna strategija, ali šta god bilo u pitanju, mi to ne znamo. Svakako sve se to odražava na njegovo ponašanje. I dok se to ne promeni, verovatno neće doći ni do kakvog pomaka", navodi on.
Saradnja sa Izraelom zbog zajedničkog neprijatelja
Dok se diplomatski kontakti sa Rusijom obnavljaju, Ukrajina intenzivira i saradnju sa drugim državama, među kojima je i Izrael. Ministar spoljnih poslova Izraela Gideon Sar boravio je u Kijevu i razgovarao o potencijalnoj saradnji u oblasti odbrane.
"Ukrajina i Izrael trenutno imaju zajedničkog neprijatelja – Iran. Iran snabdeva Rusiju dronovima, koji se direktno koriste u napadima na Ukrajinu", objašnjava Ivić.
Kako kaže, ta poseta je možda zvanično motivisana sukobom Izraela i Irana, ali iza zatvorenih vrata verovatno se razgovara i o konkretnoj bezbednosnoj saradnji.
"Verovatno se možda negde iza kulisa polemiše i o bezbednosnoj saradnji generalno, možda nekoj čak podršci Izraela prema Ukrajini, ali to i dalje ostaje da se vidi", kaže on.
Protesti u Ukrajini: Pitanje nezavisnosti institucija
U isto vreme, u nekoliko ukrajinskih gradova, od Kijeva do Lavova, traju prvi masovni protesti od početka rata. Građani i aktivisti reaguju na zakon koji stavlja antikorupcijske agencije pod direktnu kontrolu vrhovnog tužioca.
"Te agencije su bile jedno od najvažnijih institucionalnih dostignuća od svrgavanja tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča. Sada ih predsednik praktično postavlja preko tužioca, što uništava njihovu nezavisnost. Ovo je izazvalo ozbiljnu reakciju javnosti i moguće je da će se protesti još širiti", kaže Ivić.
Ivić je komentarisao za Euronews Srbija i povlačenje Sjedinjenih Američkih Država iz UNESCO-a, što je, po njemu, više simbolički nego strateški potez.
"Tramp koristi UNESCO kao platformu za političke poruke – i prema Izraelu i protiv tzv. 'woke' kulture. Iako UNESCO nema veliku tvrdu moć, on je alat meke moći, koji SAD sada svesno zapostavljaju,“ kaže Ivić.
On upozorava da to otvara prostor da vakuum popuni Kina, što je dugoročno rizično za američku poziciju u svetu.
Kompletno gostovanje pogledajte u videu koji se na početku teksta.
Komentari (0)