Bivša premijerka Velike Britanije Tereza Mej kritikovala sopstvenu političku stranku zbog populizama
Komentari
28/10/2025
-12:53
Bivša britanska premijerka Tereza Mej je kritikovala sopstvenu političku stranku, britanske konzervativce, jer se okreću populizmu u krajnjoj desnici.
Terza Mej je u ponedeljak uveče kritikovala odluku konzervativaca da ukinu Zakon o klimatskim promenama iz 2008. godine, koji zahteva od britanske vlade da do 2050. godine smanji emisiju ugljenika za 80 procenata, ocenjujući da je to "ekstremna i nepotrebna mera koja bi fatalno potkopala britansko liderstvo u klimatskim politikama, prenosi BBC.
Ujedinjeno Kraljevstvo se obavezalo da će dostići neto nultu emisiju u vreme administracije Tereze Mej što je tadašnji lider konzervativaca Kemi Badenok ocenio kao "nemoguće" i založio se ekstenzivnu povećanje ekploatacije nafte i gasa iz Severnog mora.
"Ova objava samo pojačava klimatsku politiku kao liniju razdvajanja u našoj politici, umesto da bude ujedinjujuće pitanje kakvo je nekada bila", rekla je Mej kolegama članovima Doma lordova.
Kako navodi BBC ovakvo istupanje bivše britanske premijerke moglo bi da ohrabri britanskog desničara, bivšeg člana Torijevca i evroskeptika Najdžela Faraža.
Komentari (0)