Starmer: Trampova tvrdnja o britanskim trupama u Avganistanu je uvredljiva
Komentari
23/01/2026
-18:30
Britanski premijer Kir Starmer izjavio je danas da su tvrdnje američkog predsednika Donalda Trampa da britanske trupe nisu bile na prvoj liniji fronta u Avganistanu, "uvredljive i užasne" i sugerisao je Trampu da se izvini.
"Smatram da su izjave predsednika Trampa uvredljive i iskreno užasne. Ne iznenađuje me što su (izjavom) naneli toliku bol voljenima onih koji su poginuli ili povređeni", kazao je Starmer i dodao da bi se on, kada bi rekao nešto slično, "svakako izvinio", prenosi Skaj njuz.
Dauning strit je ranije saopštio da je Tramp "pogrešio" što je umanjio ulogu NATO-a i britanskih trupa u Avganistanu, a portparol britanskog premijera je kazao da su britanske snage služile zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama i NATO-om u "kontinuiranim borbenim operacijama" u toj zemlji.
Starmerov portparol je ukazao na 457 britanskih ubijenih vojnika u Avganistanu i "mnogo stotina" ranjenih, navodeći da su Britanci "neverovatno ponosni" na svoje oružane snage i da "njihova služba i žrtva nikada neće biti zaboravljene".
U intervjuu za Foks njuz u Davosu, Tramp je ponovio kritike govoreći o NATO-u, rekavši da nije "siguran" da će vojni savez "biti tu" za SAD, "ako im ikada zatreba".
"Nikada nam nisu bili potrebni. Reći će da su poslali neke trupe u Avganistan... i jesu, ostali su malo pozadi, malo van prvih linija fronta", rekao je Tramp.
Na izjavu da su trupe NATO-a ostale "malo van prvih linija fronta" u Avganistanu reagovali su sa britanski ratni veterani i njihove porodice, kao i poslanici svih stranaka.
Dajana Derni, čiji je sin Ben Parkinson zadobio teške povrede kada je njegovo vozilo naletelo na minu u Avganistanu 2006. godine i smatra se najteže povređenim britanskim vojnikom koji je preživeo taj rat, rekla je da su komentari američkog predsednika "najveća uvreda".
Britanski ministar odbrane Džon Hili je rekao da je Član 5 NATO, koji se odnosi na to da kada je napadnuta jedna članica tog saveza sve ostale imaju obavezu da je brane, "aktiviran samo jednom", i da su to učinile SAD.
"Velika Britanija i saveznici NATO-a su odgovorili na poziv SAD. I više od 450 britanskih vojnika je izgubilo živote u Avganistanu", kazao je Hili.
Komentari (0)