Evropa

Pariz istražuje slučaj Epstin, tužilaštvo ohrabruje žrtve da prijave zločine

Komentari
Pariz istražuje slučaj Epstin, tužilaštvo ohrabruje žrtve da prijave zločine
Pariz istražuje slučaj Epstin, tužilaštvo ohrabruje žrtve da prijave zločine - Copyright Tanjug/AP/New York State Sex Offender Registry

Autor: Tanjug

18/02/2026

-

12:09

veličina teksta

Aa Aa

Francusko javno tužilaštvo u Parizu pokrenulo je danas dve istrage u okviru afere u vezi sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom, jednu koja se odnosi na krivična dela seksualne prirode i moguću trgovinu ljudima, a drugu na potencijalne ekonomske i finansijske veze, dok je tužiteljka Lor Bekio pozvala sve potencijalne žrtve da se jave nadležnim organima.

"Želimo da budemo uz žrtve. Primićemo sve izjave koje budu želele da daju", rekla je Bekio, prenosi Figaro.

Prema rečima pariske tužiteljke, istraga će omogućiti analizu svih elemenata sadržanih u objavljenim dokumentima, kojih ima skoro tri miliona.

U radu će učestvovati francuska Kancelarija za borbu protiv sajber-kriminala, uz primenu alata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji.

Tužiteljka je dodala da će istražitelji koristiti i otvorene izvore, uključujući medijske tekstove, kao i eventualne prijave udruženja za zaštitu maloletnica.

Odluka o pokretanju istraga usledila je nakon što su američke pravosudne vlasti 30. januara objavile milione dokumenata iz predmeta Epstin, u kojima se Pariz često pominje.

Epstin je, kako se navodi, svake godine provodio više nedelja u luksuznom stanu od 800 kvadratnih metara u Parizu nedaleko od Trijumfalne kapije.

Ministarstvo pravde SAD objavilo je 30. januara više od 3,5 miliona stranica dokumenata, oko 2.000 video-snimaka i 180.000 fotografija u okviru poslednje najopsežnije serije materijala povezanih sa slučajem Epstina.

Džefri Epstin je 2019. godine optužen pred saveznim sudom na Menhetnu za trgovinu maloletnicima u svrhu seksualne eksploatacije.

Epstin je pronađen obešen u svojoj ćeliji dok je čekao suđenje, a njegova smrt je zvanično okarakterisana kao samoubistvo.

Komentari (0)

Evropa