Evropa

Policija već drugi dan vrši pretragu nekadašnje rezidencije bivšeg princa Endrua

Komentari
Policija već drugi dan vrši pretragu nekadašnje rezidencije bivšeg princa Endrua
Tanjug/AP/Alberto Pezzali - Copyright Tanjug/AP/Alberto Pezzali

Autor: Tanjug

20/02/2026

-

10:49

veličina teksta

Aa Aa

Policija već drugi dan vrši pretragu nekadašnje rezidencije bivšeg princa Endrua Mauntbaten-Vindzora, koji je pod istragom zbog moguće zloupotrebe položaja u javnoj službi, potvrđeno je za BBC.

Prethodno je pretraženo i imanje Sandringem u Norfoku, na jugoistoku zemlje, gde nekadašnji princ živi, a tamo su se okupile i brojne medijske ekipe ispred poseda. Na fotografijama se vide i policijski službenici koji obezbeđuju posed.

Rano jutros ispred Kraljevske lože u Vindzoru nije bilo vidljivih znakova istrage ili vozila ispred poseda, javljaju BBC reporteri.

Tanjug/AP

 

Endru Mauntbaten-Vindzor, sin pokojne britanske kraljice Elizabete Druge i brat kralja Čarlsa, pušten je iz zatvora u četvrtak, kada se vratio na imanje Sandrigam.

Iz policije je saopšteno da je on pušten na slobodu, ali da je i dalje u toku istraga koja se protiv njega vodi zbog sumnji za zloupotrebu vršenja javne funkcije.

Mauntbaten-Vindzor uhapšen je ranije u četvrtak, a britanski kralj Čarls III, koji zbog hapšenja nije prekinuo svoje svakodnevne aktivnosti, rekao je da je sa "najdubljom zabrinutošću" primio vest o hapšenju svog brata i poručio da "zakon mora da ide svojim tokom" i da nadležni organi imaju punu podršku i saradnju kraljevske porodice Velike Britanije.

Tanjug/AP

 

Endru Mauntbaten-Vindzor, kome su u novembru prošle godine oduzete kraljevske titule, treće je dete pokojne kraljice Elizabete II i mlađi brat kralja Čarlsa Trećeg. Bio je oženjen Sarom Ferguson, s kojom ima dve ćerke, princeze Beatris i Evgeniju, piše BBC.

Virdžinija Đufre govorila o skandalu sa Epstinom i Endruom

Najveći skandal u vezi sa Endruom povezan je sa njegovim vezama sa osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstinom i optužbama za seksualno zlostavljanje, koje je iznela Virdžinija Đufre, koja je tvrdila da je bila žrtva trgovine ljudima i seksualnog zlostavljanja od strane Epstina i da je bila prisiljena da ima seksualne odnose sa Endruom dok je bila maloletna.

Endru je negirao ove optužbe, tvrdeći da se ne seća da je ikada upoznao Đufre. Ipak, u februaru 2022. godine, postignut je vansudski dogovor između Endrua i Đufre, gde on nije priznao odgovornost, ali je pristao na finansijsko obeštećenje.

Njegova titula vojvode od Jorka, koju je dobio prilikom venčanja sa Sarom Ferguson, takođe je postala predmet promene nakon skandala.

U 2022. godini, princ je izgubio tu titulu, kao i titule grofa od Invernesa i barona od Kilileja.

Tanjug/AP/Stanley Murphy-Johns

 

Nakon što je bio uključen u brojne skandale, njegova vojna imenovanja su suspendovana 2019. godine, a on je izgubio niz britanskih vojnih titula, uključujući pukovnika Grenadirske garde i počasnog komandora vazduhoplovstva RAF-a.

U novembru 2025. godine kralj Čarls mu je oduzeo sve kraljevske titule i zabranio da ih koristi, odnosno dozvoljeno mu je da koristi samo svoje prezime Mauntbaten-Vindzor, a naređeno mu je i da napusti svoj dom u Vindzoru.

U dokumentima o Epstinu koje je krajem januara objavilo američko ministarstvo pravde Endru Mauntbaten-Vindzor prikazan je u nedoličnim pozama sa ženama, da je Epstina pozivao u Bakingemsku palatu čak i nakon njegove zatvorske kazne zbog seksualnog iskorišćavanja maloletnice.

Endruovo ime se u spisima pominjalo više hiljada puta, a u tim mejlovima koristio je nadimak "Nevidljivi čovek" i u njima se, između ostalog ukazuje da je odavao poverljive državne informacije tokom svog rada kao trgovinski izaslanik 2010. i 2011. godine. Endru je uhapšen u četvrtak, na svoj 66. rođendan.

Komentari (0)

Evropa