Savetnik postaje premijer: Rumunski predsednik Dan predložio Euđena Tomaka za mandatara nove vlade
Komentari
04/06/2026
-18:48
Rumunski predsednik Nikušor Dan nominovao je danas svog savetnika Euđena Tomaka za mandatara za sastav nove vlade.
Tomak (44), član Evropskog parlamenta i lider stranke koja nije u rumunskom zakonodavnom telu, imaće 10 dana da formira vladu i obezbedi poverenje parlamenta, preneli su rumunski mediji.
Prema Ustavu, kandidat za premijera mora da zatraži glasanje o poverenju Parlamenta o programu vlade i kompletnom spisku članova kabineta u roku od 10 dana od imenovanja, navodi Ađerpres.
O programu vlade i predloženom kabinetu raspravljaće se na zajedničkoj sednici Poslaničkog doma i Senata.
Parlament daje poverenje vladi većinom glasova poslanika i senatora.
Rumunski portal Digi24 prenosi da je Tomak rođen 28. juna 1981. godine u selu Babele, u današnjoj Ukrajini, i da potiče iz porodice besarabijskih Rumuna.
Došao je u Rumuniju početkom 2000-ih.
Diplomirao je na Istorijskom fakultetu Univerziteta u Bukureštu i ima više od 20 godina nacionalnog i evropskog političkog iskustva.
Komentari (0)