Evropa

Vodi se istraga protiv Kurca zbog falsifikovane studije javnog mnjenja, koštala 155.000 evra

Komentari
Vodi se istraga protiv Kurca zbog falsifikovane studije javnog mnjenja, koštala 155.000 evra
Vodi se istraga protiv Kurca zbog falsifikovane studije javnog mnjenja, koštala 155.000 evra - Copyright profimedia

Autor: Tanjug

27/01/2022

-

11:12

veličina teksta

Aa Aa

Ministarstvo finansija Austrije objavilo je na svom sajtu istraživanja u vezi sa kojima Tužilaštvo za privredni kriminal i korupciju vodi istragu protiv nekadašnjeg kancelara Sebastijana Kurca, a samo jedno od njih koštalo je čak 155.000 evra.

Naime, Tužilaštvo je prošle godine pokrenulo istragu protiv Kurca i devet osoba zbog sumnje na korupciju i primanje i mita u vezi naručenih, navodno, falsifikovanih istraživanja javnog mnjenja, koja je trebalo da pomognu mladom političaru da preuzme Narodnu partiju Austrije (OVP).

Među objavljenim "spornim" istraživanjima je i ono iz aprila 2017. godine pod nazivom "Ekonomska i budžetska politika, uključujući proširenja", koje je sproveo "Research Affairs" Institut koji vodi Zabine Beinšab.

Samo to istraživanje koštalo je poreske obveznike 155.000 evra, a u njemu se se, između ostalog, građani pitaju i sa kojom životinjom i markom automobila povezuju političare i stranke, među kojima je i bivši kancelar Kurc.

Ispitane su osobe na rukovodećim pozicijama, koji su Kurca uporedili sa paunom, "zato što je podmukao, želi da preuzme svet, ide preko leševa", ali i sa jazavcem, jer je "prepreden". Rekli su i da je sličan veverici jer "izgleda slatko i želi da ide visoko", ali i delfinu pošto je "pametan i opasan".

U tom istraživanju je tadašnji šef Socijaldemokratske partije (SPO) Kristijan Kern od ispitanih okarakterisan kao paun, jer "pazi na izgled i pravi se važan", ali i kao jelen jer je "svestan vlasti", ali i kao lisica jer je "podmukao".

Bivši lider Slobodarske partije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe, s kojim je Kurc kasnije ušao u koaliciju, opisan je kao zmija, jer je "glasan, otrovan i podmukao".

Ova studija je do sada bila tajni dokument, i usled prosleđivanja dosijea istražnom odboru parlamenta dobijena je saglasnost za objavljivanje. Za "ulepšana" istraživanja iz budžeta Ministarstva finansija isplaćeno je više od 1,2 miliona evra, a u procesu davanja u nalog izrade studije utvrđene su brojne nepravilnosti, pokazao je izveštaj revizije.

AI Preporuka

Komentari (0)

Evropa