Evropa

"Karta za šansu": Nemačka ima 1,74 miliona slobodnih radnih mesta i novi plan da olakša strancima da se dosele i zaposle

Komentari

Autor: Euronews

06/09/2022

-

20:31

"Karta za šansu": Nemačka ima 1,74 miliona slobodnih radnih mesta i novi plan da olakša strancima da se dosele i zaposle
Protest - Copyright Tanjug/AP/Fabian Sommer

veličina teksta

Aa Aa

Nemačka se nada da će se izboriti sa nedostatkom kvalifikovanih radnika novom "karticom mogućnosti" ili jednom vrstom "karte za šansu". "Šansenkarte", kako se i naziva u Nemačkoj,  koristiće sistem bodovanja kako bi se kvalifikovanim radnicima sa veštinama, koje nedostaju Nemačkoj, omogućio lakši dolazak u zemlju, čak i pre nego što zapravo i pronađu posao.

U pitanju je deo strategije koju je predložio ministar rada Hubertus Hajl u cilju rešavanja nedostatka radne snage u zemlji, koja bi trebalo da bude predstavljena nemačkoj vladi ove jeseni. 

Šta su uslovi?

Kako piše "Euronews", svake godine će se određivati kvote u zavisnosti od toga u kojim industrijama nedostaje radnika. Kako bi se zainteresovani prijavili biće potrebno da ispune tri od ukupno četiri kriterijuma.

1.Diploma ili stručna obuka koju priznaje Nemačka

2.Tri godine profesionalnog iskustva

3. Poznavanje jezika ili prethodni boravak u Nemačkoj

3. Starost ispod 35 godina

Trenutno, većina građana koji nisu iz EU moraju da dobiju konkretnu ponudu za posao pre nego što se presele u Nemačku. Viza za one koji traže posao već postoji, ali se očekuje da će "šansenkarte" ili "karta za šansu" biti još jedno olakšanje za ljude koji žele da nađu posao u Nemačkoj.

Kako sada izgleda procedura i šta se menja?

Državljani određenih zemalja sa viznim sporazumima već mogu da uđu u Nemačku na 90 dana bez vize, ali im je dozvoljeno samo da se zaposle na kraći rok. "Karta za šansu" će pomoći ljudima traže posao ili pripravnički staž dok su u samoj zemlji, a ne da se za poslove prijavljuju iz inostranstva.

Kandidati, stoga, moraju biti u stanju da dokažu da, u međuvremenu, odnosno do dobijanja posla, mogu samostalno da plaćaju svoje životne troškove. Tačni detalji ove nove ponude tek treba da budu formalizovani.  

profimedia

 

Zašto Nemačka želi kvalifikovane radnike?

Zašto se, međutim, Nemačka odlučuje na ovaj korak. Ove godine je nedostatak kvalifikovanih radnika u Nemačkoj dostigao najviši nivo do sada. Ranije ove godine, Institut za istraživanje zapošljavanja (IAB) pronašao je 1,74 miliona slobodnih radnih mesta širom zemlje. U julu je nedostatak osoblja uticao na skoro polovinu svih kompanija koje je ispitao minhenski istraživački institut IFO, što je za posledicu imali usporavanje njihovog poslovanja.

Koje industrije su najviše pogođene?

Istraživanje IFO pokazuje da je uslužni sektor najteže pogođen, posebno oblast smeštaja i organizacije raznih događaja. Zatim slede usluge skladištenje robe, pružaoci ostalih usluga i proizvodnja posebno u sektoru hrane, opreme za obradu podataka, mašina i metala.

Unsplash

 

Mnoga maloprodajna preduzeća, građevinske kompanije i veletrgovci takođe su prijavili nedostatak osoblja. Nešto bolja situacija je u farmaceutskoj i hemijskoj industriji kojima nedostaje najmanji broj kvalifikovanih radnika. Automobilska i mašinska industrija takođe su u nešto boljoj poziciji od ostalih sektora.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Evropa