Aktuelno iz kulture

Obeležavamo stogodišnjicu rođenja Branka V. Radičevića uz roman "Učeni mačak"

Komentari
Obeležavamo stogodišnjicu rođenja Branka V. Radičevića uz roman "Učeni mačak"
Promo/Pčelica - Copyright Promo/Pčelica

Autor: PR

13/05/2025

-

09:36

veličina teksta

Aa Aa

Četrnaestog maja 1925. godine u Čačku je rođen Branko V. Radičević, pesnik, romanopisac, etnolog, novinar i autor brojnih knjiga za decu, monografija i antologija.

Branko je bio interesantan po mnogo čemu, budući da se pored pisanja bavio raznim neuobičajenim hobijima i poduhvatima preko kojih je predano radio na očuvanju baštine sa ovog podneblja.

Bio je utemeljivač pesničke manifestacije Disovo proleće u Čačku i Dragačevskog sabora trubača u Guči. Istraživao je spomenike krajputaše, napisavši monografije o seoskim spomenicima i stvorivši trajno prihvaćenu leksemu "krajputaš".

Od polovine šezdesetih godina prošlog veka veći deo vremena je provodio u Ovčar Banji, gde je, intervjuišući meštane, prikupljao i zapisivao etnografske zapise, koje je objavio u četiri knjige pod nazivom "Sujeverice i druge reči" (1990‒1999).

Promo/Pčelica/Gradska biblioteka Vladislav Petković Dis Čačak

 

Pored navedenog, duži niz godina je bio član uprave i predsednik Bokserskog kluba Crvena zvezda.

Preminuo je u Beogradu 2001. godine, a njegova zaostavština se danas čuva u Gradskoj biblioteci "Vladislav Petković Dis" u Čačku.

Povodom 100 godina od rođenja svog sugrađanina Branka V. Radičevića, Izdavačka kuća Pčelica je objavila njegov roman "Učeni mačak”, koji je prvi put objavljen 1957. godine.

Kroz dogodovštine mačka velikih brkova i belog krzna, obučenog u odelo, kravatu i kaput, roman govori o radostima, izazovima i poteškoćama na koje školovani pojedinac nailazi u savremenom društvu. Jednostavan, topao i upečatljivo ispripovedan, "Učeni mačak" je priča o drugarstvu, traženju sebe i događajima koji nam, hteli ili ne, kroje život.

"Učeni mačak" Branka V. Radičevića je dostupan na zvaničnom veb-sajtu Izdavačke kuće Pčelica.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura