Veliki uspeh u Veneciji za srpsku koprodukciju "Kratko leto"
Komentari
07/09/2025
-13:06
Film "Kratko leto" ruske rediteljke Nastje Korkije, u produkciji srpske produkcijske kuće Art & Popcorn, dobitnik je prestižne nagrade Lav budućnosti - "Luiđi de Laurentis" za najbolji debitantski film na 82. Venecijanskom filmskom festivalu.
Rediteljka Nastja Korkija je prilikom prijema nagrade istakla da je "ovo 1.291. dan invazije na Ukrajinu" i da ona nikada nije rat videla izbliza, ali da već 1.291 dan oseća njegov uticaj.
"Kao radijacija, on uništava društvo iznutra. Iskreno se nadam da ćemo držati oči širom otvorene i pronaći snagu da zaustavimo rat", navela je Korkija.
Miroslav Mogorović, koproducent filma iz Srbije, povodom osvajanja ovog značajnog priznanja je istakao da je ponosan što je film "Kratko leto" ovenčan prestižnom nagradom Lav budućnosti na 82. Mostri u Veneciji.
"Ovo priznanje je ne samo potvrda izuzetnog talenta autorke Nastje Korkije i čitave filmske ekipe, već i snažan podstrek svima nama u Centru za filmsku umetnost Art & Popcorn, koji verujemo u moć novih filmskih glasova i originalnih kinematografskih vizija. 'Kratko leto' je dokaz da se hrabrost i vera u nove generacije stvaralaca isplate - i to na najvećoj svetskoj sceni. Ova nagrada pripada i srpskoj kinematografiji u celini, jer pokazuje da naši filmovi imaju snagu da dotaknu publiku i izvan naših sadašnjih i bivših granica", rekao je Mogorović.
On je dodao da je Venecija "za nas početak jednog velikog puta, a nagrada Lav budućnosti dokaz da filmski snovi, kada se dele i neguju, mogu postati stvarnost".
Međunarodnim žirijem nagrade Lav budućnosti - "Luiđi de Laurentis" za najbolji debitantski film na 82. Venecijanskom filmskom festivalu predsedavala je škotska rediteljka Šarlot Vels, a u njegovom sastavu su i bili francusko-tunižanska rediteljka i producentkinja Eriž Seiri, kao i italijanski reditelj i scenarista Silvio Soldini.
Film je premijerno prikazan u takmičarskom programu "Dani autora" i donosi intimnu priču o sedmogodišnjoj Kaći, devojčici pred polazak u školu, dok njeni baka i deka prolaze kroz ozbiljnu porodičnu krizu i nalaze se na ivici razdvajanja. Kroz poetski pogled na detinjstvo, autori se osvrću i na širi kontekst ruskog društva u vreme Drugog čečenskog rata i talasa terorističkih napada 2004. godine.
Scenario potpisuju Nastja Korkija i Mihail Buškov, a film je sniman u avgustu i septembru 2024. godine na lokacijama u okolini Beograda, Bora, Perleza i još nekoliko mesta.

TANJUG/ Agencija KomunikArt/ Jacopo Salvi
Projekat je nastao kao koprodukcija kompanija Tam Tam (Nemačka), Totem (Francuska) i Art & Popcorn (Srbija).
U glavnoj ulozi je ruska glumica Maja Pleskovič, koja već godinama živi u Beogradu. Pored nje, na filmu su radili i istaknuti ruski glumci Aleksandar Feklistov, Jakov Karihaljin i Aleksander Karpušin, ali i domaći umetnici Vesna Jovanović i Stojša Oljačić.
U ekipi je učestvovao i značajan broj ruskih emigranata, dok su deo autorskog tima činile srpske umetnice - kostimografkinja Marija Janošević i dizajnerka maske Jasmina Mina Lilić.
Režiju potpisuje Nastja Korkija, autorka ruskog porekla koja danas živi u Nemačkoj. Studije je započela na Moskovskom državnom univerzitetu gde je diplomirala filologiju, a kasnije je usavršavala filmsku režiju na Moskovskoj školi novog filma kod Bakura Bakuradzea, zatim na Kubi u okviru radionice EICTV pod mentorstvom Vernera Hercoga, kao i na master programu dokumentarne režije DocNomads Erasmus u saradnji univerziteta u Portugaliji, Mađarskoj i Belgiji.
Film je još pre snimanja predstavljen na platformi When East Meets West u okviru Tršćanskog filmskog festivala, gde je osvojio dve nagrade i bio izabran za PopUp Film Residency u Parizu.
Podršku projektu pružili su brojni međunarodni fondovi iz Nemačke i Francuske, MEDIA Kreativna Evropa, Filmski centar Srbije i Program filmskih podsticaja Republike Srbije. Producenti su Natalia Drozd, Andrea Schutte, Dirk Decker, Berenice Vincent, Miroslav Mogorović i Stefan Mladenović, koji je ujedno i izvršni producent filma.
Komentari (0)