Aktuelno iz kulture

Anja Ćurčić: U predstavi "Crno zlato" bavim se svojom najženstvenijom stranom, ali i "tatinim sinom" koji u meni postoji

Komentari
Anja Ćurčić: U predstavi "Crno zlato" bavim se svojom najženstvenijom stranom, ali i "tatinim sinom" koji u meni postoji
Anja Ćurčić: U predstavi "Crno zlato" bavim se svojom najženstvenijom stranom, ali i "tatinim sinom" koji u meni postoji - Copyright Tanjug/Ana Paunković

Autor: Tanjug

23/03/2026

-

11:30

veličina teksta

Aa Aa

Predstava "Crno zlato", po tekstu Dejana Dukovskog, u režiji Olivera Frljića, nedavno je premijerno izvedena na Velikoj sceni Beogradskog dramskog pozorišta.

Dramaturg Dukovski ranije je "Crno zlato" opisao kao tragikomediju, dok je Frljić najavio predstavu kao "jednu vrstu tragedije iza svih žanrovskih maski, dok likovi operišu sa tragičnim neznanjem".

U središtu priče je porodica opterećena odlaskom sina Angela u Evropu iz koje stiže uspešna poslovna žena Angela. Ispostaviće se da je ona zapravo njihov izgubljeni sin.

Lik Angele poveren je glumici Anji Ćurčić koja za Tanjug kaže da su glumci mnogo verovali u predstavu i dugotrajan proces rada na njoj, kao i u reditelja.

Tanjug/Ana Paunković

 

"Razne stvari se dešavaju na sceni i mislim da je bio bilo koji drugi reditelj, da nije imao toliko dobru komunikaciju sa nama, da bi to dosta teže išlo i da bismo se mnogih stvari odrekli", navela je glumica.

Ćurčić se dosta bavila istraživačkim radom na svojoj ulozi i smatra da je Angelin život uspela da sabije u sat i 45 minuta na sceni.

Prema njenim rečima, podela u kojoj su još i Nataša Marković, Jana Milosavljević, Milutin Milošević, Milan Zarić, Amar Ćorović, Bojana Stojković, Ljubomir Bulajić i Ana Janković, se poklopila, tako da su napravili uverljivu priču.

"Moraju da se poklope zvezde na nebu da bi se ovo dogodilo. Opet moram da pomenem veru u ceo projekat. Svima nam je bilo stalo, kada već imamo toliko dobar tekst Dejana Dukovskog, da to ne propustimo", istakla je glumica.

Ćurčić je istakla da se u "Crnom zlatu" bave veoma osetljivom temom, o kojoj treba da se govori, jer se tiče svih nas.

Tanjug/Ana Paunković

 

"Svi se borimo sa balkanskim momentom gde ne dopuštamo sebi da budemo sami svoji, već naš identitet pripada svakome pomalo. I porodici, i prijateljima, i našem obrazovnom i političkom sistemu", navela je Ćurčić.

Naglasivši da je "borba za autentičnost nešto svakodnevno", Ćurčić je dodala da zato smatra da će predstava pronaći svoj put do srca publike.

Nakon "Crnog zlata", Ćurčić se raduje nekim narednim poduhvatima, kao što je predstojeća "Bogojavljanska noć" u BDP-u, i napokon se oseća apsolutno oslobođeno da pusti mašti na volju.

"Dokazala sam sebi da mogu da odigram i glavnu ulogu, tako da sada sve ovo što dolazi čini mi se da dosta lakše ide", priznala je Ćurčić.

Upitana kako je ostvarila ulogu transrodne osobe u "Crnom zlatu", Ćurčić je istakla istraživački rad i podršku "koleginica i ljudi iz posla koji su prošli kroz sve to".

"Tako da sam imala informacije iz prve ruke, kroz šta su prolazili, kakve su bile njihove emocije u određenim trenucima. To mi je dosta značilo, ali sam gledala filmove i serije koji se tiču ove teme", rekla je glumica.

Ćurčić je dodala da joj je drago što je kao mlada glumica imala priliku da se bavi svojim najženstvenijim stranama, ali i nečim što se tiče "tatinog sina" koji u njoj postoji.

Komentari (0)

Kultura