Film "Očevina" Pavela Pavlikovskog otvara 14. avgusta Sarajevo Film Festival
Komentari
Film "Očevina" otvoriće 14. avgusta 32. Sarajevo Film Festival (SFF) u prisustvu njegovog reditelja, oskarovca Pavela Pavlikovskog iz Poljske, saopštili su danas organizatori.
Pavlikovski je sa "Očevinom" osvojio nagradu za najboljeg reditelja na nedavnom Kanskom festivalu, a poručio je da SFF "puža idealan kontekst za prikazovanje" njegovog filma.
"Čini mi se da film prirodno pripada SFF jer je duboko prožet istorijom i sukobima, pojmovima koji su u Bosni i Hercegovini još uvek živi u sećanju", naveo je Pavlikovski.
Iz SFF-a su saopštili da istorijska drama "Očevina" govori o nobelovcu Tomasu Manu, kog igra Hans Cišler i njegovoj kćerki Eriki, u tumačenju Sandre Hiler, koji u leto 1949. godine kreću na emotivno putovanje crnim bjuikom kroz razorenu Nemačku.
Pavlikovski je podsetio da njegov odnos sa SFF-om seže decenijama unazad, pošto je na počecima festivala prikazan njegov dokumentarni film "Srpska epika“ (1992), njegovo ostvarenje "Hladni rat“ otvorilo je 24. SFF 2018. a naredne godine mu je dodeljeno "Počasno Srce Sarajeva".
"Povezanost je to s ljudima koji vole film, ali koji razumeju i povest. Čini mi se da moji filmovi, posebno posljednja tri koja su duboko prožeta historijom, tamo zaista pronalaze svoj prirodan dom. Zato mi je jako drago što se vraćam i posebno me veseli što će upravo ovaj film otvoriti festival“, naveo je reditelj.
Pavlikovski je karijeru počeo radeći dokumentarce, prebacivši se na igrane filmove kao što su "Posljednje utočište" (2000) i "Moje leto ljubavi" (2004), dok je za "Idu"“ (2013) osvojio Oskara za najbolji međunarodni igrani film.
Sarajevo Film Festival će se održati od 14. do 21. avgusta.
Komentari (0)