Aktuelno iz kulture

Izložba posvećena Matiji Bećkoviću u Narodnom muzeju Zrenjanin

Komentari

Autor: Euronews Srbija

17/04/2022

-

16:47

Izložba posvećena Matiji Bećkoviću u Narodnom muzeju Zrenjanin
Matija Bećković - Copyright Tanjug/Sava Radovanović

veličina teksta

Aa Aa

U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin u ponedeljak, 18. aprila u 19 časova, biće otvorena izložba posvećena akademiku Matiji Bećkoviću pod nazivom "Matija".

Autorka izložbe je Dragana Tipsarević, bibliotekar savetnik i dugogodišnja direktorka Narodne biblioteke "Stefan Prvovenčani" u Kraljevu. Publici na otvaranju, pored autorke izložbe, obratiće se i čuveni akademik Matija Bećković, a stihove njegovih pesama interpretiraće narodni guslar Radovan Peković.

Postavka je nastala 2016. godine povodom muzičko-scenskog događaja "Gusle slave Matiju", koji je u Kraljevu organizovalo Društvo guslara "Žiča" i Udruženje "Klasična tradicija".

Izložba je u međuvremenu dopunjavana i obišla je nekoliko gradova u Srbiji, a obuhvata 33 panoa na kojima se hronološki mogu pratiti dve biografije.

U prvoj se govori o njegovom rođenju, detinjstvu, školovanju, mladosti, susretima, prijateljstvima, putovanjima, dok se u drugoj biografiji sve traži. Ona predstavlja velelepnu pesničku tvorevinu koja započinje 1957. objavljivanjem prve pesme u listu "Mlada kultura", a završava se, samo za sada, najnovijom knjigom "Onamo namo: portreti i pesme", u izdanju Večernjih novosti.

Hronološku biografiju prate fotografije iz Bećkovićevog detinjstva, školovanja, slike majke Zorke Taušan i oca Vuka koga je prerano izgubio. Otac je bio kraljevski oficir poreklom iz Crne Gore i službovao je u Beogradu, Petrovaradinu i Senti, gde je upoznao Matijinu majku. Tamo se Matija rodio 29. novembra 1939. godine.

"Rođen u Senti" - to je bila moja izdvojenost

"Rodio sam se u Senti. Drugu godinu života proveo sam u Novom Sadu, odakle je rat sproveo moje roditelje i mene u Crnu Goru, u selo Velje Duboko. Tako su u kozji rog crnogorskih vrleti dospeli i Senta i Stara Kanjiža i Novi Sad i Matica srpska i Zmajova - kao mala daleka sunca na mapi mog detinjstva. U Veljem Dubokom sam bio jedini koji nije rođen u Veljem Dubokom i koji je to imao napismeno. U školskom dnevniku nije ni upisivano gde su rođeni drugi đaci, to se podrazumevalo. Samo je za mene pisalo `rođen u Senti`. To je bila moja izdvojenost. Među vršnjacima u selu sam bio jedini koji je video grad. Ne pomišljajući da priznam da se ničega ne sećam - a ko bi mi i verovao da se tako nešto može i zaboraviti - opisivao sam grad u kome sam se rodio onako kako sam ga izmišljao. To je bila moja prva kreacija", reči su akademika Matije Bećkovića.

Na izložbi publika može propratiti i Bećkovićeve lirske zapise o Kosovu kao najskupljoj srpskoj reči, o Hilandaru kao najdonjem kamenu našeg postojanja, o knezu Lazaru, o našim ćeranijama, o hlebu i jeziku, o tome da je knjiga bila na početku, pa će biti i na kraju, o guslama koje slave srpstvo.

Postavka će u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin biti otvorena do 10. maja, a Bojana Petraš, viši diplomirani bibliotekar Narodnog muzeja Zrenjanin, nadležna je za ovu izložbu.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura