Aktuelno iz kulture

Otvoren 58. Oktobarac: Naši "Sanjari" kao "Matriks", uđite u različite svetove koji se dešavaju sada i svuda

Komentari

Autor: Euronews

25/06/2021

-

20:25

Otvoren 58. Oktobarac: Naši "Sanjari" kao "Matriks", uđite u različite svetove koji se dešavaju sada i svuda
Otvoren 58. Oktobarac: Naši "Sanjari" kao "Matriks", uđite u različite svetove koji se dešavaju sada i svuda - Copyright Oktobarski salon

veličina teksta

Aa Aa

Ovogodišnje izdanje 58. Oktobarskog salona pod sloganom "Sanjari" otvoreno je danas na nekoliko lokacija u gradu.

Muzej grada Beograda (u Resavskoj ulici), Kulturni centar Beograda, Park ispred muzeja Jugoslavije, podzemni prolaz na Terazijama, tržni centar Trg republike Staklenac (bilbord) i drugi javni prostori domaćini su Beogradskog bijenala.

Do 22. avgusta 63 umetnika iz različitih delova sveta, predstaviće 140 umetničkih radova od čega je 40 novih produkcija i 20 umetničkih intervencija u javnom prostoru. Svi izložbeni prostori su otvoreni za publiku od 13 časova.

Svetske premijere radova Džoša Klajna i Džona Rafmana

Umetnički direktori i kustosi Oktobarskog salona Ilarija Marota i Andrea Bačin istakli su je da su veoma srećni jer su uspeli da otvore ovo 58. izdanje Oktobarskog salona, nakon tri godine napornog rada i četiri odlaganja otvaranja.

Oktobarski salon

 

"Čast nam je da predstavimo svetsku premijeru nekih radova Džoša Klajna i Džona Rafmana, nove projekte Tana Huseina Klarka, Maksa Hupera Šnajdera, Aleksandre Domanović, Nore Turato, Klare Hosnedlove, Melike Kare, Ebeko Muslimove, Augustasa Serapinasa, Prešes Okojomon, Emili Mej Smit, Dejvida Horovica, Klaudije Komte, Davida Balule, grupe Invernomuto, Bojana Šarčevića, kao i Siprijana Gajara koji je svoj rad donirao gradu Beogradu", istakli su kustosi.

Na ovu listu, dodaju i dugu listu radova koji su delo ikoničnih i reprezentativnih umetnika, koje će publika biti u prilici da vidi na izložbi, a koji se predstavljaju po prvi put u ovom kontekstu.

"Među njima je instalacija Pjera Uiga, 'Nakon sna 1997', koja je stigla u Beograd nakon dugih diplomatskih pregovora sa Umetničkim centrom Voker iz Mineapolisa, kome bismo želeli da se zahvalimo i koji je dozvolio reprodukciju ovog neverovatnog rada u okviru izložbe. Veliku zahvalnost takođe dugujemo i Dejvidu Horovicu i njegovim pokušajima da otvori nove puteve i uspostavi novi dijalog između udaljenih glasova i različitih svetova", dodaju Marota i Bačin.

Oktobarski salon

 

Prema njihovim rečima, izložba želi da istraži složenost današnjeg vremena i goruća pitanja savremenog sveta, kroz pogled sanjara, zahvaljujući kojima smo imali priliku da definišemo metaforični prostor slobode u kome možemo da prevazilazimo granice, državne ili lične, fizičke ili duhovne, i da redefinišemo pravila, uloge i kategorije, dok nadilazimo politike, geografije i rodna ograničenja.

Umetnici stvaraju nove svetove

"Ova izložba je jedno dugo istraživanje sveta snova. Umetnici uvek mogu da stvaraju nove svetove, uprkos svetu u kome živimo. A u svetu u kome živimo, potrebni su nam umetnici i njihovi snovi. Kao kod onih vrata u filmu `Matriks`, pozivamo vas da uđete u različite svetove, koji se svi dešavaju sada i svuda", poručili su kustosi.

Oktobarski salon

Kustosi i organizacioni tim 58. Oktobarca

Od mnogobrojnih tema i pitanja zastupljenih kroz predstavljene radove, dominantno se ističe nekolicina i to: da li postoje i koji su to prostori naših snova, šta čini realnost u digitalno doba i koja su njena granična polja, i šta je imaginarno a šta realno u svetu u kojem živimo u kojem preovladava princip simulacije, neka su od aktuelnih pitanja koje postavljaju umetnici dok hrabro upiru svoj pogled u sadašnjost sa nadom u budućnost.

"Selektori, predstavljajući nam umetnike kao sanjare otvaraju pred nas čitav jedan novi svet, to nije svet zasnovan na činjeničnim podacima ili faktičkoj neupitnoj stvarnosti, već svet krhosti duše, individualnih snova i svega što se smatra ranjivim i imaginarnim. Pozvani smo da spoznamo taj svet, proširimo sopstvene vidike kako bismo prepoznali dobro u sebi ili drugima i živeli bolje svoju humanost", kaže članica Odbora Oktobarskog salona i direktorka Muzeja savremene umetnosti, Marijana Kolarić.

Po rečima v.d. direktora Kulturnog centra Beograda, Aleksandra Ilića, ovogodišnja manifestacija 58. Oktobarca održava se u izmenjenom terminu i okolnostima usled pandemije.

"Velika nam je čast i odgovornost što je decenijama unazad Kulturni centar Beograda organizator najveće manifestacije savremene vizuelne umetnosti u regionu. Oktobarski salon - Beogradski bijenale, kao jedna od najvažnijih manifestacija grada Beograda, uspela je uz velike napore i mnogobrojna pomeranja da se realizuje. Kao što i sam naziv govori, 'Sanjari' prikazuju otvaranje novih perspektiva, slobodu, bolji položaj ne samo umetnika nego i ljudskih bića uopšte.

Snovi služe da prvenstveno spoznamo sami sebe, a onda i svet kojem pripadamo. Naravno, ne treba zaboraviti i one bez kojih bi nezamislivo bilo otvoriti jednu ovako značajnu manifestaciju. Specijalno se zahvaljujem Ministarstvu kulture i informisanja, stranim ambasadama u Srbiji, kulturnim centrima u našem gradu, mnogobrojnim sponzorima, kustosima Ilariji i Andrei, umetnicima iz celog sveta, Cura magazinu, kao i medijskoj podršci. Na kraju, posebno se zahvaljujem timu Kulturnog centra Beograda i gradu Beogradu", poručio je Ilić.

Komentari (0)

Kultura