19/11/2023

-

16:52

Srbija se uz dramu remijem protiv Bugarske plasirala na EURO posle 24 godine - Copyright AP Photo/Darko Vojinovic

Srbija će igrati na EURO 2024. godine! U sjajnoj atmosferi u Leskovcu, pred očima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, predsednika Republike Srpke Milorada Dodika, čelnih ljudi UEFA, Aleksandrea Čeferina, Zorana Lakovića, čelnicima FS Srbije, OKS, "orlovi" su trenirali živce svima, remizirali protiv Bugarske 2:2 (1:0) i kao drugoplasirana selekcija Grupe "G" overila plasman na EURO 2024. koji se od 14. juna do 14. jula igra u Nemačkoj.

Ne mogu "orlovi" bez drame, vodili su, imali kontrolu meča, onda sa 20 crnih minuta dozvolili rivalu da preokrene, pa onda preko Babića došli do potzrebnih 2:2. Imali su i "podršku" Mađarske, koja je posle preokreta pobedila Crnu Goru 3:1 i potvrdila prvo mesto u grupi "G".

Srbija je od starta želela da pokaže da je kvalitetniji rival i da neće dozvoliti rivalu da pomisli da može da ih omete na putu za EURO. Presing na polovini rivala, agresivna i jaka duel igra, donela je "orlovima" nadmoć na terenu, Bugarska je bila saterana na 20 metara od golmana Naumova koji je imao svoj dan, odbranio je nekoliko teških udaraca, ali nije sprečio i vođstvo "orlova".

Znao je selektor Dragan Stojković da "orlovi" mogu da budu dominantni u skoku, zato je uostalom šansu ukazao Srđanu Babiću pre Strahinja Pavlovića i bio je apsolutno u pravu. Jer, Srbija je povela "iz vazduha". Pervo je Gudelj šutirao glavom, Naumov je loptu odbio do prečke, a Miloš Veljković je odbitak sproveo u mrežu sa dva metra. Kakav momenta za štopera Verdera za prvenac u dresu Srbije! Imao je Aleksandar Mitrović zicer pet minuta kasnije da ponovo razgali srca, uglavom dece na stadionu u Lesklovcu, ali mui je udarac odbranio Naumov.

Spuštanje ritma i "mali brejk" umalo nisu skupo koštali "orlove" jer su Bugari iz prve i jedine prave naapdačke akcije umalo izjednačili u 28. minutu. Kiril Despodov je sa 16 metara pogodio prečku, lopta se odbila izvan linije, a Babić je otklonio opasnost. Bio je to momenat da Srbija ponovo pritisne papučćicu gasa, prava je šteta što nekoliko dobrih napada nije urodilo plodom za mirniji nastavak meča, pogotovo što je Crna Gora vodila na poluvremenu u Budimpešti.

Srbija je još jednom potvrdila da je često sama sebi najveći neprijatelj. Katastrofalnih 20 minuta u drugom delu doneli su vođstvo Bugarske 2:1 u 69. minutu i samo srećne okolnosti, preokret Mađarske protiv Crne Gore u tom trenutku su i dalje vodili "orlove" na EURO. Taktičke greške, diskomunikacija, prvo je donela Bugarima poklon gol (Rusev), da bi "orlovi" greškama omogućili kontru i Despodovu da matira Vanju i poptuno šokira celu zemlju.

Međutim, napadi Srbije urodili su plodom u 82. minutu kada je Srđan Babić posle kornera Dušana Tadića uspeo da donese izjednačenje i mirniju završnicu. Bio je to prvenac štopera Spartaka, u pravo vreme. Srbija je na EURO, utisak iz Leskovca će se brzo zaboraviti.

Uživo, Srbija - Bugarska 2:2

Drugo poluvreme

Kraj, rem i u Leskovcu, Srbija je na EURO.

90. minut: Još četiri minuta do kraja.

82. minut: GOOOL, Srbija izjednačuje na 2:2, strelac Srđan Babić. Izveo je korner Dušan Tadić, a Babić je na prvoj stativi bio najviši u skoku.

75. minut: ofanziva Srbije, Mitrović i Vlahović ne uspevaju da poentiraju.

69. minut: GOOOL, Bugarska vodi 1:2, strelac Despodov. Srbija sama sebe "ruši", greškama je omogućena kontra Bugarske, Despodov je prevario Vanju. Sreća, pa Mađarska vodi prrotiv Crne Gore 2:1.

63. minut: Ušao je Dušan Vlahović umesto Đuriočića i imao je odmah priliku da vrati prednost. Međutim, na centaršut Kostića šutirao je slabo pored gola.

59. minut: GOOOL, Bugarska izjednačila na 1:1, strelac Rusev. Poklonili su "orlovi" gol rivalu, Kostić je nespretbno intervenisao i vratio loptu do Ruseva koji pogađa sa 11 metara.

53. minut; Kakva odbrana vanje Milinkovića Savića. Gruev je šutirao sa sedam-osam metara, a golman Srbije sjajno odbranio. Bio je i ofsajd, ali bravura je bila maestralna.

50. minut: "Orlovi" napadaju na startu drugog dela, dva kornera, ali nema promene.

Počeo je drugi deo meča u Leskovcu, "orlovi" vode 1:0, još 45 minuta ih deli od plasmana na EURO. Kod Bugarske je na terenu Rusev umesto Minčeva.

Prvo poluvreme

Kraj prvog dela, Srbija vodi 1:0.

45. minut: Srbija je u poslednjih sedam-osam minuta ponovo dominirala kao u prvih 25 minuta meča. Bilo je i dobrih akcija, ne i završnog pasa za uvećanje prednosti. Još dva minuta nadoknade.

35. minut: Srbija je odustala od početnog presinga što Bugarska koristi da izađe više ka sredini terena. Ipak, uvideli su "orlovi" da je napad najbolja odbrana, pa su pojačali pritisak, Naumov je odbranio udarac Kostića sa 18 metara, Živković je šutirao pored gola.

28. minut: Prvi opasan napad za Bugarsku i umalo 1:1. Despodov je sa 16 metara šutirao, pogodio prečku, a Babić je loptu izbacio u korner.

21. minut: Mogla je Srbija do 2:0, Kostić je sjajno pronašao Mitrovića na 11 metara, ali je golman Naumov odbranio njegov udarac glavom.

16. minut: GOOOL, vodi Srbija, strelac Miloš Veljković. Posle udarca Gudelja glavom, Naumov je loptu odbio do prečke, a odbitak je Veljković sproveo u mrežu.

11. minut: Srbija opseda gol Bugarske, Saša Lukić je šutirao sa 16 metara, ali pravo u Naumova. Pokušao je i Gudelj, sa istim ishodom.

7. minut: Srbija dominira od starta, Bugarska se brani, ali za sada se ne pronalaze rupe u odbrani gostiju.Kostić je pokušao sa preko 20 metara, lopta je prošla pored gola.

Počeo je meč u Leskovcu, "orlovi" imaju meč loptu za plasman na EURO 2024. godine, odgovara im bilo koji pozitivan rezultat (remi i pobeda) da ne zavise od ishoda u Budimpešti. Sjajna je atmosfera na stadionu, deca koja su ispunila tri tribine daju veliku podršku igračima.

Pred očima predsednika Srbije Aleksandra Vučića, te prvih ljudi UEFA, predsednika Alkesandera Čeferina i Zorana Lakovića, direktora Nacionalnih asocijacija "Evropske kuće fudbala", čelnih ljudi FSS, OKS, "orlovi" su u obavezi da zaigraju kako umeju i ostvare pobedu i tako na najlepši način stave tačku na plasman u Nemačku.

To je najavio juče i kapiten Dušan Tadić, jer "orlovi" ne žele da igraju na bod i možda porazom rizikuju da ne zavise od sebe. Zato se Stojković ipak iskombinovao tim sa jednim napadačem (Mitrović), a šansu ukazao Filipu Đuričiću umesto Vlahovića.

Srbija - Bugarska 2:2

Stadion: Gradski u Leskovcu.
Sudija: Erik Lambrehts (Belgija).
Strelac: Veljković u 16, Babić u 82. za Srbiju, a Rusev u 59, Despodov u 69. minutu za Bugarsku.

SRBIJA: V. Milinković Savić - Milenković, Veljković, Babić - A. Živković (od 77. Radonjić), Gudelj, Lukić (od 76. I. Ilić), Kostić (od 85. Mladenović) - Tadić, Đuričić (od 61. Vlahović) - Mitrović (od 85. Maksimović).

BUGARSKA: Naumov - V. Popov, Petkov, Atanasov, Turicov - F. Krastev (od 77. Borukov), Krajev (od 77. Čočev), Gruev - despodov, Minčev (od 46. Rusev), Kolev (od 77. Il. Iliev).