10/12/2022

-

22:03

Francuska slavi Žirua, "trikolori" bolji od Engleske - Copyright Tanjug/AP Photo/Natacha Pisarenko

Fudbaleri Francuske pobedili su Englesku 2:1 (1:0) i tako se plasirali u polufinale Svetskog prvenstva u Kataru gde će se sastati sa Marokom.

Heroj "trikolora" je defintivno Olivije Žiru koji ju 78. minutu glavom matirao Džordana Pikforda posle perfektnog centaršuta Antoana Grizmana.

Samo minut pre toga napadač Milana sa petarca nije zatresao mrežu "Gordon Albiona" ali je uspeo da se iskupi.

Francuska je povela već u 17. minutu kada je ponovo Grizman bio u ulozi asistenta, ostavio je loptu na koju je natrčao Orelijan Čuameni i preciznim udarcem sa 25 metara matirao čuvara mreže Engleske.

Od starta drugog dela igre Engleska je nametnula svoj ritam, Džud Belingem je šutirao ali nije uspeo da dođe do pogotka.

U 52. minutu Čuameni je nesmotreno startovao nad Bukajom Sakom i sudija nije imao dilemu da pokaže na belu tačku. Odgovornost je preuzeo Hari Kejn koji je snažnim šutem savladao klupskog rivala Uga Ljorisa. Tako se izjednačio sa Vejnom Runijem na večnoj listi strelaca Engleske sa 53. gola

Mogao je Kejn da donese svom timu i produžetak u 84. minutu. Ponovo je sudija dosudio penal posle užasnog poteza Tea Ernandeza, ali je napadač Totenhema poslao loptu daleko preko gola.

Ipak, poslednju šansu na duelu imao je Markus Rašford koji je iz slobodnog udarca umalo savladao iskusnog Ljorisa.

Engleska - Francuska 1:2

Strelci: Kejn iz penala u 53. za Englesku, Čuameni u 17. i Žiru u 78. za Francusku

Stadion: Al Bajt. Gledalaca: 68.000 Sudija: Vilton Pereira (Brazil)

Engleska: Pikford – Voker, Stouns (od 98. Griliš), Megvajer, Šo – Rajs, Belingem, Henderson (od 79. Maunt) – Saka (od 79. Sterling), Kejn, Foden (od 85. Rašford)

Francuska: Loris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez – Čuameni, Rabio, Grizman – Dembele (od 79. Dembele), Žiru, Mbape

10. decembar

59. 1/4 finale: Maroko – Portugal 1:0 (1:0)
/En-Nesiri 42/
60. 1/4 finala: Francuska – Engleska 2:1 (1:0)
/Čuameni 17, Žiru 78 - Kejn 54p/

Uživo, Engleska - Francuska 1:2

Kraj! Francuska je u polufinalu!

100. minut: Neverovatan pokušaj Rašforda, ipak ništa od produžetaka

90. minut: Igraće se još osam minuta

84. minut: Ponovo je Kejn taj koji je izveo penal ali je poslao loptu preko gola!

81. minut: Novi penal za Englesku! Ernandez je oborio Maunta, a sudija je konsultovao Var, čak i sam gledao snimak i dosudio penal.

78. minut: GOOOL! Žiru se iskupio za promašaj ali sve zasluge idu i Grizmanu koji je uputio perfektan centaršut.

77. minut: Kakva prilika za Francusku, Žiru je pokušao sa pet metara ali je Pikford refleksno reagovao.

69. minut: Saka je iznudio slobodnjak, Henderson centrirao, a Megvajer trznuo glavom. Bio je toliko blizu da je lopta čak zakačila stativu.

53. minut: GOOOL! Odgovornost je preuzeo Hari Kejn i kapitenski doneo izjednačenje svojoj zemlji snažnim i preciznim udarcem.

52. minut: Penal! Nesmotreni je Čuameni oborio Saku i sudija nije imao dilemu.

47. minut: Kakav udarac Belingema! Loris je ponovo bio na visini zadatka.

Engleska nikada nije pobedila na utakmici Setskog prvenstva kada je gubila na poluvremenu, dok je Francuska kada vodi, do pobede došla u 24 od 25 duela.

poluvreme

44. minut: Stala je igra u psolednjih 15. minuta prvog poluvremena.

29. minut: Sjajan udarac Kejna, ali opet Loris brani.

26. minut: Upamekano je oborio Kejna na ivici šesnaesterca, a sudija je posle VAR provere odlučio da ne dosudi penal.

22. minut: Poznaje Loris Kejna u dušu i klupskom kolegi skida zicer. Kapiten Engleske šutirao je iz peterca, doduše nije bila idealna pozicija.

21. minut: Dobar pokušaj Luka Šoa iz slobodnog udarca, ali je Loris bio dobro postavljen.

17. minut: GOOOL! Kakav šut Čuamenija. Projektil fudbalera Reala, vodi aktuelni svetski šampion! Loptu mu je poslao Grizman, a vezni fudbaler je iz mesta poslao iza Džordana Pikforda.

10. minut: Prvi pokušaj Franuske. Žru je šutirao flavom ali pravo u Pikforda. Deluju "trikolori" opasnije u uvodnom delu i nema sumnje da mnogo posla očekuje odbranu Engleske.

1. minut: Utakmica je krenula, prvi napad imala je selekcija Francuske.