Trjiumf Zvezde u Zagrebu: Crveno-beli savladali Cibonu

21/03/2022

-

20:58

Trjiumf Zvezde u Zagrebu: Crveno-beli savladali Cibonu - Copyright MN Press

Košarakši Crvene zvezde teškom mukom pobedili su Cibonu u Zagrebu 78:74 (20:12, 18:20, 16:24, 24:18) i zadržali su najbolji učinak u AdmiralBet ABA ligi posle 23. kola. Crveno-beli su pre svega na iskustvo dobili meč protiv Cibone koja se isprsila, odigrala hrabro, povela na tri minuta pre kraja, ali u samoj završnici nije uspela da pronađe prava rešenja.

Cibona se držala dobro do sredine prve deonice, a onda je atraktivno zakucavanje Erona Vajta donelo gostima energiju pa su trojkama Ognjena Dobrića, Stefana Markovića i sa četiri poena Luke Mitrovića na 11 sekundi pre kraja otišli na "plus 11" (20:9), mada je Nakić trojkom uz zvuk sirene ublažio manjak domaćina 12:20.

Zvezda je dobro otvorila drugi deo košem Luke Mitrovića, ali je onda stala 12:22. Raziograla se Cibona i serijom od 12:0, uz atraktivno zakucavanje Ruversa i trojkom Vildoze došla u prednost 24:22! Lider AdmiralBet ABA lige nije postigao koš više od pet minuta, a Branković je drugim "brutalnim" zakucavanjem (26:22) naterao Dejana Radonjića da zatraži tajm aut kako bi prekinuo seriju domaćina od 14:0. I uspeo je u tome. Dobrić je sa dva dobra poteza prekinuo agoniju gostiju i doneo novo izjednačenje.

Zvezda je nastavila da promašuje otvorene šuteve (14/4 trojke), ali je na kvalitet i preko Voltersa (šest poena, jedna trojka) i Vajta, serijom 10:0 rešila prvi deo u svoju korist 38:32.

Kalinić je nastavio da promašuje, Zvezda je nastavila da gubi lopte (12 do tada), pa je Branković odličnu igru nastavio u drugom delu i posle tri minuta igre doneo novo izjednačenje 38:38. Gegić "trojkom", pa dvojkom i Vildoza "trojkom" doneli su Ciboni vođstvo od maksimalnih 47:42, što je razljutilo trenera gostiju dejana Radonjića. Postigli su samo šest poena za šest minuta igre.

Međutim, crveno-beli su kao i pred kraj druge deonice napravili mini seriju i uspeli da trojkom Vajta povedu 51:49. Međutim, Gegić trojkom od table i Rivers vratili su prednost domaćinu, ali je Kalinić konačno vezao dve trojke i izjednačio. Ipak, Gegić je uz zvuk sirene pogodio za vođstvo Cibone pred poslednju deonicu 56:54.

Mučila se Zvezda, međutim, zaigrala je evroligašku odbnranu pa je sem što je ostavila domaćina bez koša tri i po minuta, uspeli su preko Kalinića, pa trojkom Nikole Ivanovića i serijom od 9:0 stigla je do 63:56. Gegić je prekinuo seriju Ivanovića (7 koševa) i prekinuo je seriju gostiju od 11:0. Nakić je "trojkom" smanjio prednost Zvezde na 61:65. "Žute minute" Zvezde iskoristio je domaćin i trojkom Nakića poveo 68:67 na tri minuta pre kraja. Zvezda je ispustila devet poena prednosti.

Zvezda je ipak u igri živaca i sa mnogo većim iskustvom, uspela da iskoristi bonus igrača Cibone i sa linije penala, uz dobru igru Nikole Ivanovića (11 poena u poslednjoj četvrtini) nekako je uspela trojoom Dobrića da iščupa pobedu 78:74.

Zvezda je šitirala trojke 30/8, Cibona 24/7, a sam Nikola Kalinić za tri poena šutirao je 13/2.

Cibona: Radovčić 4, Prkačin 1, Gegić 19 (7 sk, 5 as), Vildoza 8, Majcunić, Novačić, Gnjidić, Branković 17, Drežnjak 2, Krajnović, Rivers 7, Nakić 16.

Crvena zvezda: Lazarević, Volters 12, Davidovac 2, Mitrović 14 (10 sk), Kalinić 14 (13/2 trojke), Dobrić 14, Simonović, Ivanović 11 (6/6 bacanja), Marković 3 (4 as), Vajt 9, Kuzmić 2.