Viktor Kiplangat osvojio zlatnu medalju u maratonu na SP u Budimpešti

27/08/2023

-

12:14

Viktor Kiplangat osvojio zlatnu medalju u maratonu na SP u Budimpešti - Copyright AP Photo/Denes Erdos

Atletičar iz Ugande Viktor Kiplangat osvojio je zlatnu medalju u maratonu na Svetskom prvenstvu, koje se održava u Budimpešti.

Kiplangat je do zlata stigao, pošto je maraton istrčao za dva sata, osam sekundi i 53 stotinki. Srebrna medalja pripala je Izraelcu Maru Teferiju (2:09:12), dok je bronzu osvojio Etiopljanin Leul Gebresilase (2:09:19).

Dugoprugaši iz Ugande ove sezone potvrtrdili su dominaciju. Džošua Čeptegei je osvojio zlato na 10.000 metara u Budimpešti, a Džejkob Kiplima bio je najbolji na SP u krosu (Bathuirst) u februaru.

Kiplangat je do tri kilometra pred ciljeM vodio bitku sa Leulom Gebrselasijem, a onda je krenuo u nezadrživ finiš koji rivali nisu uspeli da isprate. Stigao je 26 sekundi pre Teferija koji je imao više od Gebrselasija.

"Ostvario sam san. Prošle godine sam pobedio na igrama Komonvelta i to mi je navelo da razmišljam o zlatu u Budimpešti. Bilo je teško danas, navijao sam se na vrućinu i kada sam stigao do 30. kilometra osećao sam se snažno i odlučno da izguram do kraja. Mnogo mi je savetima i podrškom pomogao Kiplima, bez njega možda ne bih pobedio", izjavio je novi svetski prvak u maratonu.