Aktuelno

Pripadnici MUP-a na ulicama provode sate održavajući mir: Kako uvrede, napadi i napori utiču na njihovo zdravlje?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

21/07/2025

-

17:12

veličina teksta

Aa Aa

Dok traju protesti i blokade širom Srbije, pažnja javnosti najčešće je usmerena ka demonstrantima i političkoj situaciji. Međutim, s druge strane kordona nalaze se policijski službenici koji se osim fizičkog napora, suočavaju i sa osudom dela javnosti, verbalnim napadima, ali i unutrašnjim dilemama. Pitanje koje se postavlja je kako se to odražava na njihovo psihičko zdravlje i da li im sistem pruža podršku.

Mentalno zdravlje policajaca važan je faktor za obavljanje policijskih poslova, a uspostavljanje reda i mira utiče kako na psihičko, tako i na fizičko zdravlje pripadnika policije.

Da su poslednjih osam meseci, koliko traju blokade, policajci veoma iscrpljeni, kao i da Ministarstvo unutrašnjih poslova nema adekvatan broj psihologa koji bi se bavili rešavanjem nagomilanog stresa, kaže predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailović.

"Stres izaziva ne samo ta konkretna situacija, imate situacije koje policajac doživljava u toku svog radnog veka, sa čim se sve on susreće. Ovo je samo u nizu još vidova stresa sa kojima se on opterećuje. Ono što je jako važno da naglasimo jeste i da su policijske starešine odnosno neposredni rukovodioci u obavezi da prepoznaju kod policajaca određene psihičke anomalije, načine ponašanja... i da u saradnji sa odeljenjm za psihološku prevenciju pokušaju da to stanje srede", kaže Mijailović.

Da pripadnici policije napuštaju taj poziv kako bi sačuvali sebe, kaže predsednik sindikata policije i policijskih starešina Blažo Marković.

On navodi i da bi reprezentativni sindikati policije trebalo da zaštite svoje članove.

"Verbalne uvrede, napadi su sada počeli... Koliko će to trpeti policajci to će vreme reći, ali već su na izmaku nerava", kaže Marković.

Iz Prekršajnog suda u Beogradu navode da u periodu od novembra pa do sada, nije evidentiran veći broj podnetih prekršajnih prijava zbog vređanja službenih lica. Da bi vređanje bilo kažnjivo mora biti upućeno na javnom mestu i usmereno na tačno određeno službeno lice, koje obavlja službenu dužnost.

"U 2024. godini doneto je 67 osuđujućih presuda, kojima su izrečene različite sankcije, od ublaženih novčanih kazni po 10.000 dinara do maksimalne novčane kazne od 150.000 dinara, a izricane su i kazne zatvora, najčešće 30 dana. Različitost izrečene kazne u mnogome zavisi od držanja okrivljenog na sudu, njegove ranije osuđivanosti, proceni sudije da li se iskreno kaje", kaže Sanja Đorđević, sudija prekršajnog suda u Beogradu.

U 2025. godini doneto je 10 osuđujućih presuda kojima su izrečene novčane kazne uglavnom bliže zakonskom minimumu, 50.000 dinara. Oslobađajućih presuda u 2024. godini i 2025. godini doneto je ukupno osam, dok je u šest predmeta došlo do zastarelosti vođenja prekršajnog postupka.

O temi kako se trenutna situacija odražava na psihičko zdravlje policijskih službenika, kao i da li im sistem pruža podršku, za Euronews Srbija je govorila Slavica Đukić Dejanović, posebna savetnica ministra unutrašnjih poslova i bivša ministarka zdravlja i obrazovanja, poznata po svom radu na reformi mentalnog zdravlja u Srbiji.

Euronews Serbia

Đukić Dejanović: Policajci izloženi dodatnom stresu zbog porodičnih pritisaka i društvene izolacije

Pripadnici MUP-a mesecima su na ulicama, suočavajući se s pojačanim pritiscima zbog protesta i blokada koji su eskalirali nakon Vidovdanskog protesta u junu 2025.

Slavica Đukić Dejanović ističe da su policajci pod ogromnim stresom zbog dugotrajnog rada u ekstremnim uslovima, uključujući visoke temperature i fizički napor.

"Ministarstvo unutrašnjih poslova ima različite sektore, od kojih je sektor za ljudske resurse vrlo proaktivan. Bio je i pre ovih sedam, osam meseci. U smislu da je i kad rade uobičajene poslove, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova su u većem riziku od nas koji radimo sve druge poslove. Zbog toga je njihova psihofizička priprema, stabilnost, unapređenje psihičkih i fizičkih svojstava vrlo bitna", kaže ona i dodaje:

"I Durmitorska, zdravstvena ustanova koja pripada zdravstvenom sistemu se vrlo bavi selektivnim aktivnostima u pogledu toga koje su to zapravo delatnosti unutar Ministarstva za koje je neko najpodesniji kad već ulazi u Ministarstvo. Naših 14 psihologa i značajan broj lekara i medicinskih tehničara se takođe bavi time jer su uvek na terenu sa njima. Poslednjih osam meseci jesu posebne okolnosti, poseban stres. Ono što je za njih bitno, ne samo za njih nego i za njihove porodice", rekla je Đukić Dejanović.

Euronews

 

Ona naglašava da su policajci izloženi dodatnom stresu zbog porodičnih pritisaka i društvene izolacije, što dodatno opterećuje njihovu mentalnu dobrobit.

"Jer neke analize koje smo pravili do sada govore da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, bez obzira na stepen stečenih veština, znanja, otpornosti koju imaju u svakodnevnom poslu, vrlo senzitivni, vrlo osetljivi na to što im se događa u porodici, koliko sigurnosti imaju svojih partnera unutar porodice, bračnih drugova i negde to je segment kome pridajemo veliki značaj", kaže ona i dodaje:

"Pošto su zaista u pojačanim pritiscima i vidimo koliko rade, vidimo sa čime se sve oni suočavaju dok rade, vidimo da, pre svega pod potpunom opremom biti na ovolikoj temperaturi napolju duže nego što je to radno vreme, jer to iziskuju okolnosti u kojima smo mi sada, jeste jedan strašan atak na njihovo zdravlje, na njihovu mentalnu dobrobit", dodala je Đukić Dejanović.

Psihološka podrška i obuke u MUP-u

Ministarstvo je razvilo sisteme podrške za policajce, uključujući SOS telefon koji je dostupan 24 sata dnevno za konsultacije s psiholozima i lekarima. Đukić Dejanović objašnjava da su uvedene i obuke za upravljanje stresom i profesionalnu komunikaciju s građanima, uz smanjenje stigme oko traženja psihološke pomoći.

"Mi smo se unutar ljudskih resursa dogovorili da oni imaju mogućnost da 24 sata pozovu psihologe, lekare, da se sa njima konsultuju, da dobiju sugestiju. To je neka vrsta SOS telefona gde zato što neko ima nesanicu, napetost, ne oseća se uvek potpuno podjednako spremnim da odgovori zadacima, primećuje da njegov drug ima određene probleme, sve su to neke okolnosti na koje smo prosto navikli u smislu da ih moramo rešavati", rekla je Đukić Dejanović.

Obuke su usmerene na to kako policajci mogu sami sebi pomoći, ali i na profesionalno ponašanje u interakciji s građanima, često u situacijama visokog tenzijskog naboja.

"Policija zapravo predstavlja državu i način komuniciranja i veština komunikacije sa građanima i sa svima onima sa kojima stupaju u kontakt je jedna od obaveza unutar obuke. Posvećuje se velika pažnja, vrlo se reaguje na eventualnu neprimerenost, koja je retka. Neuporedivo češće se susrećemo sa tim da policajac prosto trpi određeni prekor okoline, iako lično nije kriv. Komandna odgovornost postoji u policiji. Znate, policajac prosto i kad stoji mirno i kad reaguje, to je po nalogu", objašnjava Đukić Dejanović.

Euronews/FoNeT

 

Ona ističe da je MUP prilagodio pravilnike kako bi policajci mogli direktno tražiti psihološku pomoć, bez potrebe za posredovanjem pretpostavljenog, što je smanjilo stigmatizaciju.

"Ono što mene raduje to je da stigmatizacija da pozovem telefonom da pitam za bol duše nije više izražena kao nekad. Nekad je bilo sramota reći: 'Pa ja imam problem duše'. Danas je prosto to malo i među policajcima, da kažemo, labavilo, spustilo na nivo željenog", dodala je Đukić Dejanović.

Unutrašnja kontrola MUP-a istražuje pojedinačne slučajeve prekoračenja ovlašćenja, ali Đukić Dejanović naglašava da većina građana i demonstranata prepoznaje korektnost policije.

"Unutrašnja kontrola u svakom pojedinačnom slučaju ima procedure koje obavezno preduzima i vodi određene postupke. Ali ono što je sigurno to je da policiji moramo reći hvala za sve ovo što učini ovih 8 meseci", rekla je Đukić Dejanović.

Gostovanje Slavice Đukić Dejanović u celosti pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Srbija