"Hram Hrista Spasa je imovina SPC": Kakva je sudbina crkve kojoj prištinske institucije prete rušenjem
Komentari18/04/2025
-19:04
Na Kosovu i Metohiji mnogo je porušenih hramova, crkava i manastira, od kojih su neki i srednjovekovni. U centru Prištine postoji i jedan hram, koji je srpski pravoslavni, ali je zabranjen za Srbe - Hram Hrista Spasa. Crkva je nekoliko puta paljena, sada je zaključana, a lokalnom svešteniku je zabranjen ulazak.
Pored fakulteta u kojima mladi Srbi više ne studiraju i biblioteke u kojoj više nema knjiga na srpskom, uzdiže se Hram Hrista Spasa, crkva zabranjena za Srbe.
Albanski vlastodržci kažu da se nalazi na tuđem zemljištu.
Prištinski paroh Staniša Arsić kaže za Euronews Srbija da je sudski proces oko zemljišta gde se nalazi Hram Hrista Spasa završen.
"To zemljište i sam Hram Hrista Spasa je imovina Srpske pravoslavne crkve, Eparhije raško-prizrenske i crkvene opštine prištinske u Prištini. Zvaničan dokument o tome postoji, sud je izdao zvanično rešenje o svemu tome", rekao je on.
Euronews Srbija
Delo arhitekte Spasoja Krunića, čija je gradnja započela 90-tih godina prošlog veka, jeste impozantno, iako su ga visinom nadmašile desetine džamija i ogromna katolička crkva u njegovoj neposrednoj blizini.
Tužan, sam i neželjen, ovo je hram kome kosovske institucije prete rušenjem, pored koga su često grupice mladih Albanaca protestovale, čak i sa parolom "Isus mrzi Srbe".
Svešteniku ne daju ključeve
Liturgija je u Hramu Hrista Spasa služena samo 2021. godine.
"Svake godine mi pokušavamo da služimo svetu liturgiju u Hramu Hrista Spasa, neometano od strane policije, nekih nesavesnih građana albanske nacionalnosti, ali ne uspevamo", paroh Staniša Arsić.

Euronews Srbija
Crkva je nekoliko puta paljena, u njoj su živeli beskućnici, bila je prostor za neprikladne spotove zvezda novog kosovskog estradnog neba, pretvarana je u javni toalet, pojedinci su na zidovima hrama vežbali planinarenje.
Sada su je zaključali i ne daju ključeve domaćinu i vlasniku, svešteniku prištinskom i Eparhiji raško-prizrenske.
"Oni na meni nerazumljivom jeziku su jednostavno zabranili da ne mogu jednostavno da uđem u hram, da služim svetu liturgiju, što sam ja malo sa tugom to podneo. Doživeo sam kao sveštenik da mi neko zabrani da uđem u svoju crkvu i da tamo služim svetu liturgiju. Ali sila je sila i naše je jednostavno da se molimo Bogu da gospod njih urazumi", rekao je paroh.
Hram Hrista Spasa se nalazi u centru Prištine u kojoj je nekada živelo više od 40.000 Srba, a sada se mogu izbrojati na prste jedne ruke.
Komentari (0)