Beograd sve manje poželjan za digitalne nomade: Šta im smeta i kako ih duže zadržati
Komentari11/05/2025
-08:00
Beograd je u avgustu 2023. godine bio među 20 najpoželjnijih destinacija za digitalne nomade u svetu, dok je danas na 185. mestu globalne nomad liste. U međuvremenu, ispred njega su se našli Niš i Novi Sad, kao i drugi veći gradovi u regionu. Postavlja se pitanje zbog čega Beograd više nije tako visoko na toj listi, i zašto je srpska prestonica sve manje privlačna obrazovanim ljudima, uglavnom iz IT sektora.
Nekada među najatraktivnijim destinacijama za digitalne nomade, Beograd danas sve ređe postaje prvi izbor radnika sa laptopom.
Digitalne nomade ranije privlačio veliki broj kafića u prestonici, u kojima su mogli da rade uz povoljnije cene pića.
U međuvremenu su neki lanci kafeterija zabranili korišćenje laptopova u svojim objektima.
Digitalni nomad u Srbiji Sergej Dmitriev kaže da je u Srbiji već dve godine i da trenutno živi na Zlatiboru.
On za Euronews Srbja navodi da Srbija ima veliki potencijal za digitalne nomade i da je generalno na dobroj lokaciji.
"Međutim, glavne mane su zagađen vazduh u gradovima i visoke letnje temperature. Zato je moj izbor bio da odem na planinu. Što se Beograda tiče, za mene je on dobar za boravak do nedelju dana, ali ne duže. Grad je prijatan, ali pored zagađenja vazduha i vrućina, mana je i što je broj zelenih površina gotovo jednak nuli", rekao je Dmitriev.
Stabilna internet konekcija, znanje engleskog jezika, uslovi za rad prilagođeni njihovim potrebama i sigurnost - to je ono što digitalni nomadi traže i čime Beograd može da se pohvali.
Najčešće su to IT stručnjaci koji dolaze najviše iz zemalja Zapadne Evrope i Severne Amerike i zadržavaju se dve do tri nedelje.
Koosnivač "Mokrin House Ivan Brkljač kaže za Euronews Srbija da je Beograd jedan poprilično cikličan grad kada su u pitanju digitalni nomadi, zato što dolaze u određenim periodima.
profimedia
"I sada je taj period kada će ponovo početi da dolaze, to je mahom kasno proleće i početak leta, zatim ponovo jesen. Ono što im recimo zimi najviše smeta jeste pušenje unutra. To je jedan od velikih faktora koji se ističe na skoro svim blogovima ili platformama, tako da iako vole noćni život, kvalitet interneta, čak i odnos cene i kvaliteta, zagađen vazduh zimi i pušenje unutra su veliki faktori", rekao je Brkljač.
U potrazi za balansom između produktivnosti i slobodnog vremena, digitalni nomadi često se odlučuju za manje gradove u Srbiji, zbog čega su Niš i Novi Sad pretekli Beograd na nomad listi.
Međutim, oni se u Srbiji deklarišu kao turisti, bez posebnog statusa i radnih dozvola.
Marko Vučetić iz Srpske IT asocijacija kaže za Euronews Srbija da država za sada ne prepoznaje digitalne nomade i nije uokvirila digitalne nomade pod nekim posebnim aktom, zakonom ili uredbom.
"Da bi oni duže mogli da ostaju u Srbiji, da bi duže generalno mogli da izvlačimo to znanje od njih, neophodno je da država obrati pažnju i na digitalne nomade i da ih na neki način regulatorno reši", rekao je Vučetić.
Procene su da će u svetu do 2035. godine milijardu ljudi raditi poslove koji neće biti vezani za kancelariju i važno je da se Srbija tome na vreme prilagodi.
Komentari (0)