Društvo

Kardinal Nemet prvi elektor u konklavi u istoriji Katoličke Crkve u Srbiji

Komentari
Kardinal Nemet prvi elektor u konklavi u istoriji Katoličke Crkve u Srbiji
Kardinal Nemet prvi elektor u konklavi u istoriji Katoličke Crkve u Srbiji - Copyright Tanjug/Jovana Kulašević

Autor: Euronews Srbija

06/05/2025

-

15:39

veličina teksta

Aa Aa

Kardinal Ladislav Nemet SVD, beogradski nadbiskup i metropolit učestvovaće u konklavi kao prvi kardinal elektor u istoriji Katoličke Crkve u Srbiji, navodi se na sajtu na sajtu Nadbiskupskog ordinarijata

Konklava (izbor novog pape) počinje u sredu 7. maja, a na kojoj će biti izabran 267. papa Katoličke crkve.

Izbor novog pape odvija se u Sikstinskoj kapeli, u tajnosti, a kardinalima elektorima je potpuno onemogućena komunikacija sa svetom sve dok ne izaberu novog papu.

"Pratimo učesnike konklave usrdnim molitvama, da pažljivo donose svoje odluke, vođeni Duhom Svetim", navodi se.

U saopštenju se podseća da je 7. decembra 2024. godine na konzistoriju u Bazilici Svetog Petra u Vatikanu papa Franja održao obred uvođenja u službu 21-og novog kardinala, a među njima je bio i beogradski nadbiskup i metropolit Ladislav Nemet, SVD, prvi kardinal u istoriji Katoličke Crkve u Srbiji.

Svetski mediji kardinala Nemeta pominju u užem krugu kandidata za papu.

"Među mogućim kandidatima za papu pominje se nekoliko imena: francuski nadbiskup Marseja Žan-Mark Avelin (66), mađarski kardinal Peter Erdo (72), kardinal Mario Greč (68) sa Malte, italijanski kardinal Pjetro Parolin (70), filipinski kardinal Luis Antonio Gokim Tagle (67), kardinal Josif Tobin  (72) iz ​​SAD, kardinal Piter Kodvo Turkson (76) iz Gane i nadbiskup Bolonje Mateo Marija Zupi (69). Kao potencijalni kandidat smatra se i beogradski nadbiskup kardinal Ladislav Nemet", izveštava Kosmo.

Više o tome na linku: https://www.kosmo.at/die-papst-wahl-beginnt-das-sind-die-moeglichen-kandidaten/

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija