Otvoren konkurs za prijem u legendarnu 72. brigadu: "Stajanjem u stroju sa nama postajete bolja i sposobnija osoba"
Komentari15/05/2025
-20:17
Otvoren je konkurs za prijem u 72. brigadu za specijalne operacije, jednu od najelitnijih jedinica Vojske Srbije, namenjen mladim, motivisanim i sposobnim kandidatima koji žele časnu i uzbudljivu karijeru.
O zahtevima konkursa i uslovima selekcije, preko obuke i rada sa najsavremenijom opremom do izazova i benefita koje nosi služba u toj jedinici, za Euronews Srbija je govorio kapetan prve klase Ivan Radičevićem, pripadnik 72. brigade za specijalne operacije Vojske Srbije.
Uslovi i proces prijavljivanja za služenje u elitnoj jedinici
Konkurs je otvoren do 15. juna, a interesovanje je očekivano, kao i prethodnih godina, veoma veliko, rekao je Radičević i objasnio šta je sve potrebno da bi se učestvovalo na konkursu.
"Postoji više uslova koje treba ispuniti. Počeo bih od toga od prijema konkursne dokumentacije. Konkursna dokumentacija, kompletan spisak obrazaca, može se naći na sajtu Ministarstva odbrane mod.gov.rs. Nakon objedinjavanja konkursne dokumentacije slede neki opšti i posebni uslovi konkursa", kaže on i dodaje:
"Opšti uslovi konkursa su da se mogu prijaviti svi punoletni građani Republike Srbije pod uslovom da nisu stariji od 30 godina, da nisu osuđivani, odnosno krivično gonjeni, da imaju najmanje srednju stručnu spremu, odnosno to mogu biti i učenici završnog razreda srednje škole, da u bezbednosnom smislu ispunjavaju kriterijume za rad na formacijskim mestima za koja konkurišu i da zdravstveno-psihološki ispunjavaju uslove za službu u Vojsci Srbije", objašnjava Radičević.
Naglasak stavlja na jedan specifičan uslov, a i jednu olakšicu za sve potencijalne kandidate.
"Poseban uslov je taj da svi kandidati moraju biti plivači. Pored toga, pomenuo bih i da je ove godine takav konkurs da se mogu prijaviti i ona lica koja do sada nisu prošla vojnu obuku s oružjem. Za takve kandidate ovaj segment obučavanja biće organizovan neposredno pre same selektivne obuke", dodaje Radičević.
Euronews Srbija
Radičević opisuje i korake koje kandidati prolaze nakon podnošenja dokumentacije.
"Po prijemu konkursne dokumentacije, oni koji je budu dostavili kompletnu, biće pozvani na uvodno medicinsko-psihološko testiranje u propisanim medicinsko-zdravstvenim ustanovama vojske. Nakon toga biće upućeni na ulaznu fizičku proveru u našoj jedinici i tada će, uz njihovu saglasnost, biti otpočeta bezbednosna provera koju će vršiti organi Vojnobezbednosne agencije", kaže on i nastavlja:
"Oni kandidati koji budu savladali ovaj deo procesa selekcije biće dalje upućeni na samu selektivnu obuku. Pre selektivne obuke biće prvo pozvani oni koji, kao što smo rekli, nisu prošli osnovnu obuku s oružjem. Uslediće njihovo polaganje vojničke zakletve, a nakon toga ide sama selektivna obuka i ceo taj proces traje načelno deset nedelja".
On kaže i da najveći broj kandidata odustaje upravo kada na red dođe selektivna obuka.
"Selektivna obuka je ono što je za naše buduće kandidate i najzahtevnije u celom procesu selekcije. To je jedan naporan i dugotrajan proces i oni koji budu izdržali do samog kraja dobiće priliku da postanu pripadnici naše elitne jedinice. Nije redak slučaj, zapravo i najveći broj kandidata odustane od same selekcije u toku selektivne obuke, jer jednostavno se ne pronađu u vojničkom pozivu, na lični zahtev iz različitih razloga", objašnjava Radičević.
"Velika je čast i privilegija biti pripadnik specijalnih jedinica i naše vojske"
Fizička i psihološka priprema ključne su za uspeh.
"Bitno je da kandidat bude i fizički i psihološki spreman. Ono na šta vaši gledaoci, koji su potencijalno zainteresovani za naš poziv, treba da obrate pažnju jeste da u fizičkom smislu, pomenuli smo ovaj, da kažemo, poseban uslov plivanja, budu oni koji su savladali tu bazičnu veštinu. Ne moraju se opterećivati u smislu da to bude na nivou sportskih rezultata, ali to svakako mora biti kandidat koji je sposoban da savlada 100 metara u bazenu bez pravljanja pauze, bilo kojim plivačkim stilom", kaže on i dodaje:
"Pored toga, potrebno je da budu što spremniji u disciplini trčanja na 3.200 metara, tu su sklekovi u ležećem uporu i podizanje trupa s tla ili, kako mi to žargonski zovemo, trbušnjaci. Što budu uspešniji u ovom segmentu, biće im lakše na selektivnoj obuci", kaže Radičević.
On naglašava i psihološke izazove.
"U psihološkom aspektu, budući kandidati moraju biti spremni na to da će im dan počinjati veoma rano, da će biti izuzetno aktivan i moraju se navići na odsustvo komunikacije s njima bliskim ljudima, budući da će im biti oduzeti mobilni telefoni, biće odsutni s društvenih mreža. U današnjem životu to je bitno da pomenemo", dodaje Radičević.
Tanjug/ Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije
Na kraju, među razlozima koji bi trebalo da motivišu mlade da se prijave, Radičević ističe vrednosti i benefite službe u 72. brigadi.
"U našoj jedinici mi volimo da kažemo da, stupajući kod nas u radni odnos i s tim stajanjem u stroju s pripadnicima naše brigade, svako postaje, bez izuzetka, bolja i sposobnija osoba. Ovo nije klasično zanimanje. Mi na poslu provodimo neretko i ponekad i više vremena nego s porodicom i prijateljima. I logično je da je ono na što smo mi najviše ponosni kolektivni duh i zajedništvo koje vlada kod nas u brigadi", kaže on i dodaje:
"Dinamično radno okruženje je ono što je zagarantovano budućim pripadnicima i oni koji to vole sigurno neće biti razočarani. A pored toga treba da pomenemo i da su trenutno u specijalnim jedinicama vojske izuzetno visoke zarade. Novac ne sme biti jedini motivator, naravno, za bavljanje vojničkim pozivom, ali je svakako bitan i možemo tako reći da će budući pripadnici biti i više nego sposobni da sebi obezbede adekvatne uslove za život", rekao je Radičević.
Na kraju, pitanje časti i ponosa nosi posebnu težinu.
"Velika je čast zaista i privilegija biti pripadnik specijalnih jedinica i vojske uopšte. Istorijski gledano, naša vojska nije baš uvek bila u zavidnom položaju na bojištu, ali uvek je bila uz svoj narod, na pravoj strani istorije, i bila je i biće institucija kojoj građani najviše veruju. Pa je onda logično zato najveća čast", zaključuje Radičević.
Komentari (0)