Sve više slučajeva seksualnog uznemiravanja Srpkinja na severu Kosmeta: Građani formiraju "komšijske straže"
Komentari20/05/2025
-18:04
Na severu Kosova i Metohije, u opštinama sa srpskom većinom, poslednjih meseci raste broj prijava o seksualnom uznemiravanju žena i devojaka. I dok žrtve nerado prijavljuju incidente zvaničnim institucijama, lokalne zajednice organizuju se same – osnivaju takozvane "komšijske straže“, pokušavajući da na taj način zaštite svoje građanke. Poverenje u kosovsku policiju je, kako navode, gotovo u potpunosti narušeno.
Kako reporterka Euronews Srbija javlja iz severne Kosovske Mitrovice, građani su uplašeni, razočarani ali i besni. Kako navodi, prema svedočenjima građana, sve je počelo u blizini glavnog Ibarskog mosta gde su sada otvoreni brojni kafići i radnje koje drže Albanci iz južnog dela Mitrovice.
Iako se ispovesti građanki uglavnom oslanjaju na lična svedočenja, njihov zajednički imenitelj svih jeste nepoverenje u institucije i osećaj nezaštićenosti. Prema podacima do kojih je reporterka Euronews Srbija došla, Kosovska policija je evidentirala tri prijavljena slučaja seksualnog uznemiravanja.
Međutim, reporterka dodaje da se na terenu suočila sa činjenicom da je dosta veći broj žena doživeo neki vid seksualnog uznemiravanja.
Anđela Dimić iz Kosovske Mitrovice je u razgovoru za Euronews Srbija rekla da se žene u ovom gradu suočvaju sa ozbiljnim uznemiravanjem, kao i da je ona takođe bila "na meti".
"Kada sam bila ispred jednog marketa, dvoje Albanaca su bili u kombiju i dobacivali mi kako sam lepa, zvali me da uđem. Zaista nije prijatno to gledati, a pogotovu sada kada je to sve učestalije i učestalije", rekla je Dimić.
Milica Radovanović iz Nove društvene inicijative navela je da oni rade uveliko na prikupljanju dokaza.
"Mi smo kao neformalna grupa žena, skupile 30 anonimnih svedočanstava kojima su one opisivale različite oblike seksualnog uznemiravanja koje su doživile u Severnoj Mitrovici u proteklih godinu dana", navela je ona.
Dimić kaže da je ona imala dokaze o uznemiravanju, kao i da se obratila nadležnima ali da nije naišla na očekivanu rekaciju.
"Kada smo imali i ove komšijske straže, opet je čovek, Albanac, dobacivao iz automobila, gde sam ja uspela da snimim. Otišla sam u kosovsku policiju i htela da prijavim slučaj gde mi je policajac rekao kako ću biti u problemu ukoliko lažem iako sam govorila da imam snimak i dokaz, dakle, oni su govorili da ću ja biti u problemu, a ne seksualni predatori", rekla je ona.
Ranije su na pitanje o seksualnom uznemiravanju iz policije odgovorili da nema prijave, nema slučaja. Veton Eljšani iz kosovske policje tvrdi da oni nisu imali prijava o ovom tipu uzmenirvanja.
"Mi u poslednje vreme čujemo o tome iz medija, ne zbog toga što ljudi dolaze kod nas. Oni mogu da dođu sami ili mogu preko medija. Važno je samo da imamo više detalja o tome šta se dešava. Ono što je važno jeste da ćemo raditi sve da to istražujemo", rekao je.
Iz albanskog instituta Octopus iz Prištine uz optužbe protiv srpskih organizacija civilnog društva, posebno organizacije Aktiv za navodni ekstremizam, poručuju da, kako kažu, pričom o seksualnom uznemiravanju Srbija vodi hibridni rat protiv Kosova.
"Komšijske straže" kao odogovor
U pokušaju da se suprotstave učestalim incidentima, Ivan Orlović iz Srpske demokratije, jedan od organizatora, objašnjava za Euronews Srbija da su građani osnovali takozvane "komšijske straže". Reč je, objašnjava, o inicijativi koja je nastala kao reakcija na sve češće žalbe žena.
"Građanska inicijativa "komšijske straže" funkcioniše na principu volonterskog patroliranja. Mi šetamo frekventnim mestima, naročito vikendom, i ukoliko primetimo sumnjivo ponašanje, snimamo događaj telefonom i razgovaramo sa žrtvom, nakon čega pokušavamo da prijavimo slučaj,“ kaže Orlović i dodaje da su imali situaciju da je i sama volonterka, dok je patrolirala, bila meta uznemiravana.
Međutim, kako naglašava, iskustva sa policijom dodatno pogoršavaju situaciju.
"Umesto da pruže podršku, oni odvraćaju žene od prijavljivanja. Policija ovde funkcioniše u većinski mononacionalnoj strukturi, mahom su Albanci, i često reaguju represivno prema Srbima“, dodaje Orlović.
Međutim, osnivanje "Komšijskih straža" nije prošlo bez kritika. Kosovski Institut Octopus iz Prištine saopštio je da je čitava priča o seksualnom uznemiravanju "izmišljena" i označio je kao deo "hibridnog rata Srbije protiv Kosova".
Reagovale su i pojedine organizacije civilnog društva, među njima i nevladina organizacija Aktiv, koja je otvorila SOS liniju za prijave seksualnog uznemiravanja.
"To je naša svakodnevica. Imamo snimke, izjave žrtava, prijave. Sve što govorimo možemo i da dokažemo. Pozivam sve koji sumnjaju da dođu ovde i da se lično uvere“, odgovara Orlović.
Reporterka Euronews Srbija navodi i da se o slučaju oglasio i kosovski ombudsman Naim Ćeljaj, koji je pozvao građane da prijave slučajeve seksualnog uznemiravanja, ali je istovremeno izjavio da "neke etničke zajednice žele da bace ljagu na Kosovsku policiju".
Međutim, zbog ovakvih izjava, organizacije civilnog društva sa severa Kosova pozvale su ombudsmana da poseti region i lično se uveri u razmere problema.
Orlović navodi da za sada, "komšijske straže" nastavljaju da funkcionišu bez zvanične potvrde ili priznanja od strane institucija.
"Mi ne možemo da čekamo da oni odluče. Po zakonu imamo pravo da zaštitimo sebe i svoju zajednicu,“ zaključuje on.
Strah, pritisci i (ne)rad institucija na severu Kosova
Predsednica Skupštinskog odbora za Kosovo i Metohiju Danijela Nikolić kaže u razgovoru za Euronews Srbija da nije iznenađena ovim dešavanjima na severu Kosova. Kaže da je ovakvih istih i sličnih situacija bilo i ranije.
Ona navodi da se srpske žene na severu Kosova svakodnevno suočavaju sa verbalnim uznemiravanjem, lascivnim dobacivanjima i strahom koji im ograničava slobodu kretanja. Zbog toga apeluje na sve nadležne institucije da reguju ovim povodom.
"Kada ne možete da sednete da popijete kafu jer će neko da vas seksualno uznemirava, to nije život. To je život u strahu“, kaže Nikolić.
Prema podacima koje navodi, civilni sektor na KiM je u poslednjih nekoliko meseci zabeležio oko tridesetak incidenata seksualnog uznemiravanja – od oktobra prošle godine do danas. Međutim, kako dodaje, malo toga ima epilog.
Nikolić je rekla da su na meti uglavnom žene i devojčice od šest do 66 godina. Ona podseća da su devojke i žene na Kosovu i Metohiji i ranije bile izložene sličnim pritiscima.
"I ja sam ovo preživljavala dok sam živela na KiM. Kada sam bila dete, moj otac me pratio do škole i vraćao iz nje. Nismo išli nigde bez nekog muškarca. To je bila realnost i sedamdesetih i osamdesetih“, objašnjava ona.
U tom kontekstu, kaže, današnja situacija je još teža jer Srbi, kako tvrdi, više nemaju svoj mehanizam zaštite.
"Tada smo imali svoju vojsku, svoju policiju, svoje sudstvo. Danas, Srbi na Kosovu i Metohiji ne veruju kosovskoj policiji“, rekla je ona.
Na pitanje da li postoji nada da će međunarodna zajednica reagovati, odgovara da nije optimistična. Ipak, poručuje da će ona insistirati na tome.
"Ja ću lično, kao predsednica odbora i članica delegacije u Parlamentarnoj skupštini OEBS-a, pokrenuti ovu temu svuda gde budem imala priliku. Ovo je pitanje osnovne bezbednosti“, rekla je.
Komentari (0)