Društvo

Borba pacijenata u Srbiji za inovativne lekove: Problem sa dostupnošću i sistemskim rešenjima

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

22/05/2025

-

20:01

veličina teksta

Aa Aa

U Srbiji gotovo 200.000 pacijenata čeka na inovativne lekove koji ne samo da poboljšavaju kvalitet života, već u mnogim slučajevima čine razliku između života i smrti. I dok su takvi lekovi standard u zemljama Evropske unije, pacijenti u Srbiji ih dobijaju znatno ređe, a proces njihovog uvođenja je spor i nedovoljno sistemski uređen. 

Sagovornici Euronews Srbija saglasni su da je zbog toga potrebno dugoročno i sistemsko rešenje. Dodaju da je redovno ažuriranje pozitivne liste lekova i uključivanje svih relevantnih institucija u proces odlučivanja o terapijama od presudne važnosti za sve građane. 

Naime, prema podacima najnovijeg istraživanja koje je sprovela Evropska asocijacija farmaceutske industrije (EFPIA), Srbija se nalazi na samom začelju Evrope po pitanju dostupnosti inovativnih terapija.  

Dr Bojan Trkulja, direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova "Inovia", u razgovoru za Euronews Srbija navodi da je to problem na kojem tek treba da se radi. 

"Od okvirno 170 inovativnih lekova registrovanih u EU u poslednje četiri godine, Srbija pacijentima omogućava pristup za samo 16 lekova – što je manje od 10 odsto. To nas stavlja u rang sa Albanijom, Bosnom i Severnom Makedonijom", rekao je. 

Međutim, kako dodaje, za razliku od Srbije, Bugarska pacijentima nudi šest puta više inovativnih lekova, dok Hrvatska i Mađarska nude trostruko više, a Rumunija više nego duplo bolja od nas po tom pitanju. 

profimedia

 

"To je problem koji nije od juče, bez obzira što je u prethodnom petogodišnjem, šestogodišnjem periodu država značajno više investirala u ulazak inovativnih lekova nego što je to bio slučaj pet godina pre toga. Jednostavno, moramo da nađemo način da se finansiranje inovativnih lekova radi na održiv sistemski način, što do sada nije bio slučaj. Praktično, pozitivnu listu imamo praktično tek svake druge godine", ocenjuje Trkulja. 

Beba Golubović iz Udruženja pacijenata Srbije kaže da pacijenti jako često ulažu veliku nadu u inovativne lekove. 

U inovativnim lekovima pacijenti vide spas, šansu za život, šansu za kvalitetniji život. Veoma ih željno očekuju. To zaista pravi razliku između života i smrti", naglasila je. 

Udruženje je, kako kaže, uputilo dopis premijeru Srbije, gde su predložili da se organizuje sastanak zajedno sa ministrom finansija, ministrom zdravlja, direktorom Republičkog fonda i predstavnicima Udruženja pacijenata gde bi se razgovaralo o ovo problemu. 

"Poslednja lista inovativnih lekova u Srbiji objavljena je pre dve godine. Pacijenti iz Srbije imaju ista prava na lečenje kao i pacijenti u Bugarskoj, Hrvatskoj ili bilo kojoj zemlji u Evropi", istakla je Golubović. 

Trkulja kaže, da Srbija, zbog toga kaska poprilično u poređenju sa drugim zemljama. 

“Prema podacima udruženja “Inovia”, 50 inovativnih lekova u stotinak indikacija čeka na ulazak u listu. Dakle, to su lekovi za koje su dobijena sva rešenja Republičkih stručnih komisija, Farmakoekonomske komisije, podneta sva dokumentacija, ali jednostavno ni fond ne može da uradi ništa ako nemaju na raspolaganju sredstva za ulazak tih lekova na listu”, rekao je on. 

On smatra da je koren problema u tome što, kako objašnjava, ne postoji sistemsko rešenje finansiranja ulaska inovativnih lekova.  

Ukoliko pogledate finansijski plan fonda, dakle budžet koji je zadužen za lekove u našoj zemlji, tamo ne postoji ni jedna stavka, niti bilo koje sredstva koja su namenjena za ulazak inovativnih lekova na pozitivnu listu. Zbog toga se mi kao udruženje zalažemo da se to pitanje reši upravo na taj način. Dakle, izdvajanjem posebne budžetske linije u okviru finansijskog plana fonda u kojoj će za svaku kalendarsku godinu biti određena suma novca odvojena za ulazak inovativnih lekova na pozitivnu listu”, objasnio je on. 

Kaže da samo jedan odsto ukupnog zdravstvenog budžeta Republike Srbije izdvojili u ove svrhe, mogli bismo da praktično veliki deo inovativnih lekova svake godine stavimo na listu, odnosno učinimo dostupnim našim osiguranicima.

Kako izgleda borba za inovativne lekove u Srbiji?

Borbu pacijenata u Srbiji da dođe do inovativnog leka je, prema rečima Golubović, opisuje kao borba protiv bolesti ali i sistema. 

“Većina pacijenata u Srbiji dolazi do inovativnih lekova privatno, ako uopšte uspe. To znači prodaja imovine, pozivi za pomoć putem SMS poruka, život na granici egzistencije uz svakodnevnu borbu protiv teških bolesti“, kaže Golubović. 

Dodaje da su pacijenti svesni da inovativni lekovi mogu značiti razliku između života i smrti, ali navodi i da uzimanje, odnosno ne uzimanje, takve terapije jako lako može da odredi i način i kvalitet života kako pacijenata tako i njihove porodice. 

profimedia

 

Neki pacijenti prosto ne mogu sami da brinu o sebi, tako da su onda i porodice uključene, ljudi odlaze na bolovanje da bi negovali svoje ili uzimaju plate na odsustvu ili se već snalaze na razne druge načine. Opet, s druge strane, pacijenti koji jesu na inovativnim terapijama, kada tu terapiju primene na vreme, oni su radnosposobni, oni žive svoje živote potpuno normalno, kao i svaki zdrav čovek, idu na redovne kontrole”, rekla je ona. 

Kako kaže, važno je da se formira određen budžet za inovativne lekove koji bi se onda kontinuirano nabavljali, jer bi to značilo, na određen način i uštedu kroz to da bi pacijent zapravo zahvaljujući terapiji mogao duže da radi, i bili bi uopšteno manji bolnički troškovi ili do njih, moguće, ne bi ni došlo. 

Šta su inovativni lekovi – i zašto su važni? 

Sagovornici Euronews Srbija naglašavaju da je važno napraviti razliku između inovativnih i eksperimentalnih lekova, jer oni, kako objašnjavaju, ni na koji način nemaju sličnosti.  

"Inovativni lek nije samo nov lek – to je lek koji menja tok bolesti, koji je efikasniji i bezbedniji od terapija koje su do tada bile dostupne", objasnio je Trkulja, dodajući da se u svetu svake godine registruje između 40 i 50 takvih terapija. 

Kako objašnjava to su lekovi koji su svakako na listama u nekim drugim zemljama i uveliko se koriste. 

Zahvaljujući inovativnim lekovima, bolesti koje su donedavno bile smrtonosne sada su postale hronične. Pacijenti ostaju radno sposobni, smanjuje se broj hospitalizacija i opterećenje na zdravstveni sistem – sve to utiče i na širu ekonomsku sliku jedne zemlje“, istakao je Trkulja. 

Golubović dodaje i da se neki od inovativnih lekova uveliko koriste i više od deceniju. 

“Inovativni lek nije eksperimentalni lek. To je lek koji se već duži niz godina koristi. Kad kažem duži niz godina, znači neki lekovi preko 20 godina u drugim zemljama”, dodala je ona.   

Kompletno gostovanje pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija